Kripto Para

Şangay Metaverse ekonomisini 52 milyar dolara çıkaracak!

  Metaverse teknolojileri Uzak Doğu’da muazzam yatırımlar alıyor! Şangay Şehir Hükümeti metaverse endüstrisi oluşturma çalıştırmalarını yoğunlaştırırken, geleceğe dönük hedeflerini kamuoyu ile paylaştı. Şangay, 2025 yılına kadar metaverse teknolojisini 52 milyar dolara taşımayı hedefliyor!

  Metaverse yatırımlarına hız vermeyi planlayan Şangay, belirlediği hedef ile dudak uçuklattı! Dünyanın önde gelen uluslarının ve şirketlerinin ilgisini çekmeyi başaran metaverse teknolojisine yönelik açıklamada bulunan Şangay Şehir Hükümeti, 2025 yılına kadar 52 milyar dolarlık bir yatırım hedeflediklerini ifade ettiler.

  Şangay Metaverse Merkezi Olmak İstiyor!

  Çin’in en kabalık şehri olan Şangay, metaverse endüstrisine odaklanarak muazzam bir büyüme hedefi paylaştı. 3 yıl içinde 52 milyar dolarlık değerinde bir ekonomi hedefleyen Şangay, bu hedefle birlikte önemli bir metaverse merkezine dönüşmeyi hedefliyor.

  Hedefe ulaşırken odaklanılacak teknolojiler hakkında da detayların paylaşıldığı açıklamada, en yeni sanal gerçeklik (VR) teknolojileri, 5G, bulut bilişim ve yarı iletkenler gibi son teknolojik gelişmeler ön planda olacak.

  Metaverse’de Büyük Şirketler Kurulacak

  Şangay metaverse dünyasına iddialı bir giriş ve son teknolojiler ile giriş yapmayı hedeflerken, gerçek bir ekonomik model inşa etmeyi de ihmal etmeyecek. Konu ile ilgili açıklama yapan Şangay Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri Komitesi direktörü Wu Jincheng, “Ürün ve hizmetleri kıyaslama konusunda uzmanlaşmış 10 lider şirket ve 100 küçük ölçekli kuruluş oluşturmak istiyoruz” diyor. Sanal şirketler ile birlikte sanal turizm ve ilgili eğlence faaliyetlerine de odaklanılacağının altını çizen Jincheng, metaverse teknolojisinin gerçekten anlaşıldığının sinyallerini verdi.

  Çin Metaverse’e İlgiyi Artırdı!

  Çin, son dönemde NFT teknolojisine yönelttiği ilgisini giderek metaverse’e yoğunlaştırıyor. Bitcoin ve kripto para birimlerini yasaklayıcı tutum takınmasına karşın metaverse özel ilgi gösteren Çin Halk Cumhuriyeti, reel ekonomideki çok sayıda işletmeyi metaverse için destekleyicinin sinyallerini verdi.

  Şangay tarafından atılan adımla birlikte önemli hedeflerin belirlendiği ülkede, Çinli internet kullanıcılarının da desteği alınmış durumda Statista tarafından yürütülen bir anketin sonuçlarına göre Çinli internet kullanıcılarının %60 gibi önemli bir çoğunluğu, metaverse üzerinde sosyalleşme ile ilgileniyor. Her ne kadar ilk etapta kurumsal anlamda gelişmeler yaşansa da Çin’de ilerleyen günlerde sosyalleşme adına da önemli metaverse girişimlerinin hayata geçirilmesi bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle