Bitcoin cash (BCH) nedir, nasıl alınır?

  Bitcoin Cash, tıpkı BTC’de olduğu gibi bir blockchain üzerinde çalışan, merkeziyetsiz kayıtlara dayanan kripto para birimidir. BTC topluluğu arasında meydana gelen anlaşmazlıklar ardından Hard Fork ile oluşturulmuştur. BCH çıkartılırken Bitcoin’in Blockchain’i tam olarak kopyalandığından, Bitcoin’in tüm sahiplerine cüzdanlarında yer alan miktara eşit sayıda Bitcoin Cash verilmiştir.

  Bitcoin Harf Fork öncesi başlatan anlaşmazlıklar ve tartışmalar Hard Fork ve sonrası döneme kadar devam etmiştir. Kimi yatırımcılar ve madenciler, Bitcoin Cash’in orijinal bir Bitcoin’e ait öğeleri daha iyi tanımladığını ifade ederler. Bu kişiler Bitcoin Cash’i orijinal Bitcoin modeli olarak benimsemişlerdir. Konu hakkındaki tartışmalar hala Redit ve Twitter gibi platformlar üzerinden sürdürülür.

  Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

  Bitcoin Cash, Bitcoin sonrası çıkarılan ve orijinal BTC modelini daha iyi yansıttığına inanılan kripto para birimidir. Bitcoin topluluğu arasında çıkan anlaşmazlıklar ardından üretilmiştir. Blockchain tabanlı dağıtılmış defter teknolojisi üzerine kurulmuştur. Diğer kripto paralarda olduğu gibi fiziksel olarak mevcut değildir. Sadece miktarının ne kadar olduğunu gösteren bir işlem kaydına sahiptir.

  İşlem kayıtlarını saklamak ve eklemek, onaylamak için Bitcoin Cash yazılımı kullanan bilgisayarlar bulunur. Bu bilgisayarlara ise "nodes"  düğüm adı verilir. Bu bilgisayarlar olmadan BCH var olamaz. BCH madencilik işlemleri yapılabilen bir kripto para birimidir. Madenciler Blockchain üzerinden gelen matematik problemleri çözerek, BCH açığa çıkarırlar.

  BCH, BTC incelendikten ve zayıf yanları bulunduktan sonra üretilen bir kripto para birimidir. İlk olarak Blockchain örnek alınmıştır. Ancak sistem üzerinde belirli değişiklikler yapılmıştır. Bunlardan biri "On-chain" yaklaşımıdır. Bu yaklaşımda blok büyüklükleri yükseltilmiştir. İkincisi ise "Off-chain" olarak adlandırılan yaklaşımdır. Bu yaklaşımda işlemleri daha hızlı işleyebilmek için mini Blockchain’ler oluşturulur. Tüm modelleri ile BCH, BTC’den daha yüksek performanslı bir kripto para birimi haline getirilmiştir.

  Tarihi

  Bitcoin Cash, Bitcoin soyundan gelen ve 2017 yılında kullanıma açılan kripto para birimi olarak sahneye ilk kez sahneye çıkmıştır. Tarihi anlaşmazlıklar üzerine kuruludur. Bu kripto para tasarımında, BTC’nin tüm kusurlu yanları ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Bu kusurlar ise BTC’nin düşük işlem hızı ve yetersiz kalan blok genişliğidir. Her iki problemde 2016 senesinde düşünülen ve 2017 yılında hayata geçirilen " Off-chain" ve "On-chain" yaklaşım modelleri ile giderilmiştir.

  Bu dönem ardından BTC destekçilerinin bir kısmı BCH’nin gerçektende orijinal Bitcoin mantığına daha yakın olduğunu düşünerek, tercihlerini BCH almaktan yana kullanmışlardır. Bir kısmı eski model örnek alınarak biraz daha farklı detaylar ile tasarlanan Blockchain ağına geçiş yaparak ellerinde yer alan BTC’leri BCH’ye çevirmişlerdir. Şuan hala Bitcoin dünyası iki farklı gurup olarak yollarında ilerlemeyi tercih eden taraflardan oluşur.

  Bitcoin Cash (BCH) Ne İşe Yarar?

  Bitcoin Cash işlevleri şu şekilde sıralanır:

  • Bitcoin Cash kripto para borsaları üzerinde alım-satım işlemleri gerçekleştirmeye imkan sağlar.
  • Bu alım-satım işlemleri üzerinden kar elde etmeye yarar.
  • BCH ile BCH ödemesi kabul eden online alışveriş mağazalarından ürün alınabilir.
  • BCH ile ödeme yapmayı kabul eden özel finans şirketlerinden maaşlar BCH olarak talep edilebilir.
  • BCH sayesinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna saat kısıtlaması olmadan kripto para transferi gerçekleştirilir.
  • BCH ile alım-satım ve takas işlemlerinde hızdan yararlanmayı sağlar.
  • Kısa vade içinde yüksek kazanç elde etmek için uygun fiyat dalgalanmalarını verir.
  • BCH ile kısa ve uzun vade kapsamında yatırım işlemleri gerçekleştirilebilir. Bunun için BCH cüzdanları kullanılır.
  • BCH diğer kripto para birimlerini satın almak için kullanılır.

  Bitcoin Cash İle Bitcoin Arasında Ne Fark Var?

  Bitcoin Cash ile Bitcoin arasındaki farklar şu şekildedir:

  • Bitcoin Cash, BTC’den daha hızlı şekilde işlem görür.
  • Bitcoin takas ve alım-satım işlemleri daha küçük bloklar üzerinde gerçekleşirken, BCH işlemlerinde minimal blockchain modelleri kullanılır.
  • Bitcoin, BCH’den daha önce çıkarılmıştır.
  • Bitcoin Cash alım-satım işlem ücretleri, BTC işlem ücretlerinden daha azdır.
  • Bitcoin için klasik Blockchain ağı, Bitcoin Cash için ise ’Off-chain" ve "On-chain" yaklaşımları temel alınarak yapılan ikincil gelişmiş Blockchain ağı tercih edilmiştir.
  • BTC’nin ani fiyat değişimleri, riski ve dalgalanma oranları BCH’nin bu yöndeki verilerinden daha yüksektir.

  Bitcoin Cash Nasıl Üretilir?

  Bitcoin Cash üretmek için madencilik yapılması gerekir. Bunun için ilk olarak performans açısında yüksek işlemci ve ekran kartı kalitesine sahip bilgisayar edinilmelidir. Daha sonra bilgisayar üzerine CGminer ve BFGminer gibi popüler madencilik yazılımlarından biri indirilmelidir. Bu yazılımların yer aldığı bilgisayar üzerinden bir kripto para cüzdanı edinerek Blockchain ağının madencilik havuzuna dahil olunmalıdır. Burada bilgisayara gelecek olan karmaşık ve çözümü zor bir dizi matematik problemi cevaplandırıldığında, BCH açığa çıkar. Adımlar kapsamında üretim gerçekleştirilir. İşlem sırasında üretim haricinde yatırımcıların BCH takas ve alım-satım işlemleri için gereken bloklar oluşturulmuş ve onay verilmiş olur.

  Bitcoin Cash (BCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Bitcoin Cash (BCH) madenciliği yapmak için birden fazla yol izlenebilir. Bu yollar ise şu şekilde sıralanır:

  • Donanım Üzerinden Madencilik: Bu işlemde kişi madenci havuzuna dahil olmadan bireysel olarak BCH üretimi gerçekleştirir. Normal bir bilgisayar üzerinden yapılamaz. Bilgisayar satın alınabilen ASIC cihaz ile desteklenir. Daha sonra Blockchain üzerinden alınan matematik kodlar çözülerek, alım-satım işlemlerine onay verilir. Bu kapsamda BHC ödülleri alınır.
  • Yazılım Üzerinden Madencilik: Bu madencilik yönteminde ASIC cihaza gerek duyulmaz. Ekran kartı ve işlemci kalitesi yüksek bilgisayar ile CGminer veya BFGminner yazılımları kullanılarak, Blockchain içinden gelen matematik problemler çözülür. Her bir çözümde yatırımcıların işlem onayları yapılarak, BCH ödülleri alınır.
  • Madencilik Havuzları: Bu yöntemde yüksek performanslı bir bilgisayar kullanılarak masaüstü BCH cüzdan edinilmeli, ardından Blockchain bağlantılı F2Pool, Bitcoin.com gibi madencilik havuzlarından birine kayıt sağlanmalıdır. Bu alandan matematik problemi çözmek için gerekli olan uygulamalar, bilgisayara indirilip, gelen sorular çözülmeye başlanır. Her bir çözümde oluşan blok ve onay aşamaları için belirli miktarda Bitcoin Cash kazanılır.

  Bitcoin Cash (BCH) Nasıl Satın Alınır?

  Bitcoin Cash satın almak için öncelikli olarak bir kripto para borsası üzerinden açılmış yatırım hesabına sahip olunmalıdır. Binance gibi otoriter kripto para borsalarına internet üzerinden erişim sağlanmalı ve ana sayfa alanlarından "kayıt ol" sekmesine giriş yapılmalıdır. Bu işlem ile giriş sağlanan kayıt tablosuna gerekli kimlik ve iletişim bilgileri verilip, "hesap oluştur" kutucuğuna tıklanır. Oluşan hesap üzerine ise TL, Dolar, Euro cinslerinde para transferi banka hesapları kullanılarak yapılır. Bakiyesi bulunan hesap üzerinden " kripto para satın al" sekmesine girilerek, BCH seçeneği tercih edilmeli ve "satın alma emri ver" komutuna tıklanmalıdır. Bu işlem ile BCH başarı şekilde satın alınır.

  Bitcoin Cash Nasıl Saklanır?

  Bitcoin Cash saklamak için kripto para cüzdanları kullanılır. Kullanılan kripto para cüzdanın ise BCH yazılımı ile uyumlu olması gerekir. İlk olarak masaüstü cüzdan modelinde BCH saklama yolu tercih edilebilir. Bu cüzdanlar internet aracılığı ile bilgisayarın masaüstüne indirilirler. Satın alınan Bitcoin Cash miktarı cüzdan içine istenilen an aktarılır.

  Diğer bir yöntem ise sanal cüzdan içinde Bitcoin Cash saklamaktır. Sanal cüzdanlar Bitcoin Cash alım-satım işlemleri için hesap açılışı yapılan kripto para borsalarından rahatlıkla temin edilirler. İçerdikleri özel anahtar kod ile satın alınan BHC miktarını koruma altına alırlar.

  Bitcoin Cash saklamak için kullanılan diğer bir cüzdan seçeneği ise donanım cüzdandır. BCH saklamak için uyumlu donanım cüzdanlar fiziki yapıdadır. İstenilen alana taşınabilir ve bilgisayar bağlantı yapılarak, Bitcoin Cash bakiye kontrolü için kullanılabilirler. BCH miktarını özel anahtar kod ve ekstradan belirlenen PIN kod altında korurlar.

  Bitcoin Cash (BCH) Karlı Mı?

  Bitcoin Cash kar getirisi olan bir kripto para birimidir. Fiyat değerlerine bakıldığında BTC kadar yüksek karlılık getirdiği ifade edilemese de uzun vadeli ve kısa vadeli işlemlerde iyi dereceli kar getirisi sağlar. Bu durum fiyatının BTC kadar dalgalı olmamasına bağlıdır. Kripto para piyasasında her kripto para birimi anlık fiyat düşüşüne ve yükselişine maruz kalır. Aynı durum Bitcoin Cash üzerinde de etkilidir. Bu kapsamda kısa vadede, devamlı fiyat analizlerini takip ederek, yatırım kazancı elde etmek mümkündür.

  Diğer yandan Bitcoin Cash madenciliği yapan kişilerin BTC madencilerinden daha fazla kar sağlayabilmesi mümkündür. Bu kapsamda iki kripto para arasında yer alan fiyat performansı farkı, ASIC cihaz ve enerji masrafı harcamalarının BCH tarafından ortadan kaldırılması ile eşitlenir. Daha az maliyet ile sadece bilgisayar ve yazılım kullanımı yaparak BCH üreten madenciler yüksek kar elde ederler.

  Bitcoin Cash, Bitcoine Rakip Olabilir mi?

  Bitcoin Cash, BTC’ye rakip olabilir. Bitcoin Cash, BTC modeli üzerinde yer alan tüm kusurları ortadan kaldırma amacı ile hazırlanmıştır. Bu kapsamda BTC’ye rakip olması mümkündür. Daha hızlı işlem performansı ve daha düşük işlem ücreti avantajlarını sunan Bitcoin Cash, çalışma sistemi ve yazılımı bakımından BTC’den önde yer alır. Bu sebeple eski BTC yatırımcılarının bir kısmı BTC’yi bırakarak BCH alımı yapmayı tercih etmişlerdir. Bu yatırımcılar BCH’nin orijinal bir Bitcoin vizyonunu daha iyi yansıttığını düşünürler.

  Ancak amaç kısa vadede en yüksek karlılık oranını elde etmek ise BTC, BCH karşısında öne geçer. BTC’nin tarihine bakıldığında kısa dönemde aniden yükselen fiyat değerleri sıklıkla görülür. Kısa vade içinde çok kazanmak isteyen yatırımcılar için ideal seçenek BTC’dir. BTC her şeye rağmen kripto para piyasasında liderlik koltuğunu elinde tutmaya devam eder.

  Bu durumun değişmesi için BCH’ye olan talebin piyasa genelinde BTC’ye olan talebi geçmesi gerekir. Ne kadar fikir ayrılıkları bulunsa da birincil ve melek yatırımcı adını alan ünlü milyonerler, hala BTC alımı gerçekleştirmektedir. Diğer yandan büyük finans şirketlerinin karlılık oranlarını yükseltmek için satın almayı seçtikleri kripto para birimlerine bakıldığında Bitcoin Cash, BTC’nin ardından gelir. Bu sıralamada arada yer alan diğer kripto para birimi ise ETH’dir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle