Bitcoin Cash (BCH) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği projelerden biri olan Bitcoin Cash (BCH) coin son dönemde yükselen fiyat hareketleri ile dikkat çekiyor. BCH yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar proje hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için araştırmalarına devam ediyor. Bu yazımızda Bitcoin Cash (BCH) coin nedir, hangi borsalardan alınır, avantajları nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. 

  BCH Coin Nedir?

  Bitcoin Cash (BCH) kripto para projesi, Bitcoin ile aynı blok zinciri üzerine kurulmuş bir kripto para birimidir. BCH coin, 1 Ağustos 2017'de Bitcoin blok zincirinin sözde "hard fork" aracılığıyla piyasaya sürülmüş coin’dir. Bazı Bitcoin blok zinciri katılımcıları, Bitcoin'in daha fazla işlem hacmini işlenmesine izin vermek için kuralları değiştirmeyi önerdi. Çoğu düğüm, kuralların değiştirilmesine karşı oy kullandı ve bu da hard fork ile sonuçlandı. Böylelikle kripto para piyasasında ortak bir kökene sahip iki blok zinciri yolu olan Bitcoin ve Bitcoin Cash meydana getirildi. 

  BCH Projesi ve Whitepaper

  Bitcoin Cash projesi, Bitcoin'e çok benzer şekilde çalışır. Açık kaynaklı, merkezi olmayan bir dijital defterdir. Madenciler, denklemleri çözmek için kriptografi kullanarak işlemleri onaylar ve blok zincirine ekler ve çalışmalarının ödülü olarak Bitcoin Cash coinleri alırlar. Daha sonra kripto paraları başkalarına satabilirler. Bitcoin Cash, tıpkı Bitcoin gibi sadece toplam 21 milyon adet arzı ile piyasaya sürecektir. Bitcoin Cash projesi ve yerel kripto para birimi BCH coin Whitepaper’ı hakkında detaylı bilgileri https://gitlab.com/bitcoin-cash-node/ bağlantı adresinden takip edebilirsiniz. 

  BCH Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Bitcoin hard fork’u yani Bitcoin çatallanması 1 Ağustos 2017’de gerçekleşti. 16 Kasım 2018’de BCH ikinci bir hard fork geçirerek, Bitcoin SV (Satoshi’s Vision) ve Bitcoin ABC olarak ikiye ayrıldı. Bitcoin ABC, daha çok hash gücüne ve ağ üzerindeki düğümlerin çoğunluğuna sahip olduğu için baskın zincir haline geldi ve BCH kısa kodunu (ticker) ele geçirdi. Bitcoin Cash son yarılanmasını 8 Nisan 2020’de yaşadı ve blok ödülü 12,5’dan 6,25’e düştü. Projenin kurucuları hakkında detaylı bilgiler bulunmamaktadır. Ayrıca Bitcoin Cash merkeziyetsiz olduğu için arkasında herhangi bir ülke yoktur. 

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  Bitcoin Cash hala, madencilerin işlemleri işlemek için kriptografik denklemleri çözmek için bilgisayarları çalıştırması gereken, önemli ölçüde enerji kullanan bir blockchain çalışma kanıtı sistemi kullanmaktadır. Bitcoin Cash, Bitcoin'den daha az elektrik kullanmasına rağmen, bu sistem hala yüksek bir çevresel maliyete sahip olabilmektedir. Bitcoin’in blockchain üzerinde yapabildiği tüm işlemlerde Bitcoin Cash projesi kullanılabilmektedir. 

  BCH Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Bitcoin Cash, Bitcoin'den daha büyük bir blok boyutu kullanır; bloklar, aynı anda blok zincirine eklenen işlem gruplarıdır. Bitcoin, blokları saniyede yalnızca yaklaşık yedi işleme izin veren 1 megabayt (MB) ile sınırlar. Bitcoin Cash kripto para projesi ise blok boyutunu başlangıçta 8 MB'a ve daha sonra 32 MB'a genişletti ve bu da saniyede 100'den fazla işlemi gerçekleştirmesine izin verdi. Bu yönüyle BCH coin diğer projelerden farklılaşmaktadır. 

  Güncel BCH Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 BCH fiyatı %bitcoin-cash+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin-cash+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin Cash Coin 24 saatte %bitcoin-cash+yuzde%.

  Kripto para piyasasında inişli çıkışlı bir grafik takip edilirken BCH coin fiyatında da sert hareketler görülmektedir. Uzmanlar BCH coin yatırımı yapmadan önce güncel piyasa trendlerine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunmaktadır. BCH coin teknik analizindeki destek-direnç noktalarına dikkat ederek yatırım yapılması halinde BCH coinden maksimum kazanç elde edilebilir. 

  BCH Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  BCH coin avantajları şunlardır:

  • Daha hızlı, daha ucuz işlemler sağlamaktadır. Bir kuruştan daha az işlem maliyeti ve saniyede 100'den fazla işlem gerçekleştirme potansiyeli ile Bitcoin Cash, uygun bir ödeme platformu olabilir. 
  • Bitcoin'den daha ölçeklenebilir özelliktedir. Bitcoin Cash'in daha büyük blokları, artırılmış ölçeklenebilirliğe sahip bir blok zincirine izin verir, bu da kullanıcılar için daha düşük ücretler sağlar ve bu nedenle daha fazla işlem yapılabilir hale getirir.
  • Finansal sistemde bankalardan ve merkezi hükümetlerden çok fazla merkezi kontrolden endişe edenler için Bitcoin Cash, merkezi olmayan ve herhangi bir varlık tarafından kontrol edilmeyen para birimi benzeri bir sistem sunmaktadır. 
  • Madencilik faaliyetleri sayesinde BCH coine ulaşmak ve gelir elde etmek oldukça basittir. 

  BCH coin dezavantajları şunlardır:

  • DeFi dünyasında nispeten düşük benimsenme oranına sahiptir. Bitcoin Cash'i Bitcoin'den daha az kişi kullandığından, kabul edilen bir yatırım veya değişim aracı olarak büyümek için mücadele etmesi gerekmektedir.
  • Bitcoin Cash, yeni blokları doğrulamak için daha az madencilik gücü gerektirdiğinden, işlemleri Bitcoin'den daha hızlı ve daha düşük maliyetle işler. Bu, sistemi Bitcoin'den daha az güvenli hale getirir.
  • Hard Fork sonrası Bitcoin açık ara kazanan oldu, bu da Bitcoin Cash'in kendisini ayırt etmesini zorlaştırdı ve piyasada geri planda kaldı. 
  • BCH coin yüksek volatilitesi sebebiyle riskli bir yatırım tercihidir. 

  BCH Coin Hangi Borsalarda Var?

  BCH coin listeleyen popüler kripto para borsaları yerli yatırımcılar tarafından da merak edilmektedir. Kripto para sektöründe geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşan BCH coin listeleyen borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Gate.io
  • Coinbase Exchange
  • Bitstamp
  • FTX
  • Huobi Global
  • KuCoin 
  • Bithumb
  • FTX US
  • Kraken
  • Gemini
  • Bybit

  BCH Coin Piyasa Bilgileri

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği BCH coin güncel piyasa bilgileri merak edilmektedir. Coinmarketcap platformundan alınan en son verilere göre BCH coin piyasa değeri 6,497,127,000 dolar seviyesindedir. BCH coin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri 7,165,321,000 dolardır. Maksimum arzı 21 milyon olan BCH’nin yaklaşık 19 milyonu dolaşımdadır.

  BCH Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  1. Adım: BCH coin satın almak için öncelikle listeleme yapan borsalardan birinin web sitesine giriş yapın. 
  2. Adım: KYC bilgileri ile borsaya üye olun. 
  3. Adım: Borsadaki hesabınıza para transferi yapın. 
  4. Adım: Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak BCH coini seçin ve alım emri verin. 
  5. Adım: Hesabınıza geçen BCH coinleri borsa cüzdanında veya donanım cüzdanlarda tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  Bitcoin Cash (BCH) projesi, orijinal Bitcoin blockchain'i üzerinde yapılmış bir hard fork yani sert çatallamadır. Hard fork, blockchain protokolüne veya koduna kullanıcı topluluğu tarafından yapılan ve geriye dönük uyumluluğu olmayan güncellemelerdir. Bitcoin Cash protokolünün yerel kripto para birimi BCH coindir. Analistlere göre Bitcoin Cash (BCH) Coin geleceği, oldukça parlak gözükmektedir. Yine de temkinli yatırım yapmakta fayda var.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle