Kripto Para

SEC bir BTC ETF’sini daha değerlendirmeye aldı

  Kripto para sektörü ve Bitcoin yatırımcıları için kritik bir olay olan Bitcoin ETF’si başvuruları ile ilgili SEC’ten yeni haberler gelmeye başladı. SEC yaptığı son açıklama ile Kryptoin firmasının ETF başvurusunu değerlendirmeye aldığını açıkladı. Regülatörün onay ya da ret için 240 gün süresi var.

  Kripto para sektörünün en önemli gündemlerinden biri Bitcoin ETF’si olmaya devam ediyor. Bitcoin’in yüksek volatilitesi ve risklerinden kaynaklı doğrudan Bitcoin alamayan yatırımcılara dolaylı olarak Bitcoin yatırımı yapma şansı sunacak olan Bitcoin ETF’lerinin onaylanması sektörde heyecanla bekleniyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yaptığı son açıklama ile bireysel ve kurumsal yatırımcılara Bitcoin yatırım hizmeti sunan Kryptoin firmasının başvurusunu değerlendirmeye aldığını açıkladı.

  SEC tarafından yapılan açıklama ile Kryptoin firmasının Cboe BZX Borsası ile beraber yaptığı Bitcoin ETF başvurusunun incelenmeye başladığı belirtildi. SEC’nin başvurunun incelemeye alındığını açıklaması kripto sektörü için önemli bir gelişme. Regülatör başvuruyu inceleme aldığı tarihten itibaren 240 gün içinde başvuruyu onaylayıp onaylamadığını açıklamak zorunda.

  Kryptoin daha önce de Bitcoin ETF’si için başvuru yapmıştı

  Kryptoin firması da birçok kripto para hizmeti sunan kuruluş gibi, daha önce de Bitcoin ETF’si için başvuru yapmıştı. Kryptoin firması 2019 yılında yaptığı başvurudan ret aldı. O dönemde yapılan başvuruların tamamı SEC tarafından reddedilmişti. Bugüne kadar ABD’de hiçbir ETF başvurusu onaylanmamakla beraber, SEC başkanlığına Gary Gensler’in gelmesi ile bu sene başvuruların onaylanacağına yönelik yaygın bir görüş var.

  Bu sene SEC kadrosunda yaşanan değişikliklerin de etkisi ile yapılan Bitcoin ETF başvuruları artmaya başladı.  VanEck ve WisdomTree gibi kuruluşların da başvuru yapması ile bu sene Bitcoin ETF’si için başvuru yapan kuruluşların sayısı 9’a ulaştı.

  Kripto uzmanları başvuruların onaylanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor

  Bitcoin ETF’si için başvuruların artmasına yönelik kripto para uzmanları da görüşlerini paylaşıyor. SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto para sektörüne ılımlı yaklaşmasından kaynaklı başvuruların bu sene onay alması bekleniyor. Bununla beraber uzmanlar SEC’nin rekabet eşitsizliği yaratmamak için başvurulara ortak onay verebileceği de iddia edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle