Binance Smart Chain (BSC) Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Bu yazımızda yatırımcıların çokça merak ettikleri ve daha düşük masraflı işlemler sunan Binance Smart Chain hakkında bilgileri sunacağız. Binance Smart Chain (BSC) nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarıyor, çalışma mimari nasıl sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. 

  Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

  Binance Smart Chain (BSC), EVM yani Ethereum Virutual Machine ile uyumlu bir modda çalışabilen Blockchain’dir. Uyumluluğa bağlı olarak, Ethereum tabanlı üretilen uygulamaları destekler. Eylül 2020 tarihinde kullanıcılar ile buluşan Binance Smart Chain, PoSA yani Proof of Satked Authority algoritmasına göre çalışır.

  Binance Chain’in kardeşi olarak ifade edilen BSC, merkeziyetsiz finansal dünyaya açılan köprülerden sadece bir tanesidir. Binance borsası, giderek genişleyen DeFi sektörüne dahil olmak için BSC’yi ortaya çıkarmıştır. Binance Smart Chain’de Ethereum ağındaki işlem ücretlerinden çok daha düşük işlem ücreti ile farklı DeFi protokollerine katılım sağlamak mümkündür. 

  Binance Smart Chain Nasıl Kullanılır?

  Binance Smart Chain (BSC) kullanmak için donanım cüzdanına veya BSC cüzdanına sahip olmak gerekir. Kripto para cüzdanına sahip olmasının yanında Ethereum Blockchain’de uyumlu çalışan Metamask cüzdanına sahip olunması daha avantajlı olacaktır. Metamask cüzdanı da zaten kendi resmi web adresinden rahatlıkla indirilebilir. Ayrıca Trust Wallet’da kullanmak bir diğer seçenek olabilir.

  Metamask cüzdan bilgisayar tarayıcısına kurulduktan sonra, yeni bir hesap açılışı sağlanmalıdır. Hemen ardından cüzdana yeniden giriş yapma yoluna gidilip, açılışta belirlenen şifre ile giriş sağlaması gerekir. Bu cüzdan ise BSC ile uyumlu hale getirmek gerekir. Cüzdan profilinin sağ üst köşesinde bulunan “Ayarlar“ sekmesine tıklanıp, farklı blockchainler arası geçişi mümkün kılan “Networks“ seçeneğine giriş sağlanır.

  Bu bölümde, zaten cüzdanın Ethereum Mainnet ile uyumlu olduğu açıkça görüntülenir. Ek olarak sekmede yer alan “Add Network“ ifadesine tıklanıp, gelen listeden BSC işaretlenmelidir. İşlem ardından Binance’nin kendi web adresinde bulunan BSC ağına bağlanılır. Bağlantı ardından gelecek 3 farklı güvenlik sorusu yanıtlanıp, BSC’den tercih edilen işlemler yapılmaya başlanır.

  Binance Smart Chain (BSC) Ne İşe Yarar?

  Binance Smart Chain (BSC) işlevleri şu şekilde sıralanır:

  • DeFi işlemlerini sorunsuz ve hızlı tamamlama,
  • Metamask cüzdan üzerinden Binance (BNB) Coin kullanımı yapabilme,
  • Binance Smart Cahian’de yer alan coinler ile işlem yapma,
  • BSC tabanlı olan Pancakeswap, BurgerSwap gibi alanlara Metamask cüzdan üzerinden bağlanma ve işlem yapma,
  • Merkeziyetsiz DeFi işlemlerini yapma ve kısa sürede swap alma,
  • Likidite havuzlarına katkı sağlayarak, farming yapmak,
  • Çok ucuza ve hızlı bir şekilde transferler yapmak

  Tüm bu işlemler için Binance Smart Chain kullanılabilir.

  BSC'nin Çalışma Mimarisi Nasıl?

  BSC çalışma mimarisi, ortalama 3 saniyede 1 blok oluşturma üzerine kurulmuştur. Pos yani Proof Stake algoritmasına göre çalışır. Blockchain ağı için doğrulayıcı olmak için BNB Token staking yapılması gerekir. 

  Mimarisi ele alındığında Binance borsasını tamamlayacak bir modelde tasarlandığı görülür. Diğer bir ifade ile Binance borsasında yer alan kullanıcılar varlıklarını bu alan transfer etmek için ikili zincir teknolojisinden yararlanırlar. İkili zincir mimarisi entegrasyon, güvenlik ve hız sunar. Bu şekilde BSC üzerinde hem işlem yapılabilir hem de merkeziyetsiz uygulama geliştirilir.

  Sonuç

  Binance Smart Chain, Binance borsasına uyumlu şekilde çalışan ve Metamask cüzdan ile erişilebilen uygulama geliştirme ve kripto ticaret alanıdır. Özellikle DeFi sektörüne ilişkin işlemlerin daha düşük masrafla yapılmasını sağlar. Metamask cüzdana sahip olanlar cüzdanlarını BSC’ye entegre ederek rahatlıkla işlem yapabilirler.

  BSC’nin çıkışı kripto para sektöründe bir devrim oluşturmuştur. 2021 boğa sezonu ile altın çağını yaşayan BSC ağı, çok sayıda önemli projeye ev sahipliği yapan merkezsiz bir kripto ağıdır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle