Kripto Para

BSC zor durumda! Saldırılar planlı mı?

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in kendi token’i olan Binance Coin’in (BNB) 2021’deki muazzam yükselişinde büyük pay sahibi olduğu bilinen Binance Smart Chain (BSC), son dönemlerde saldırıların hedefinde. Neredeyse her gün yeni bir flash loan saldırısı ile anılan BSC, organize ve planlı bir saldırının hedefine gelmiş olabilir.

  Binance Coin (BNB) 2021 yılında Bitcoin’in (BTC) yükseliş rüzgarı ile birlikte yükselen kripto para birimleri arasına adını yazdırdı. Elde ettiği muazzam yükselişler ile piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para birimi konumuna kadar gelen BNB’nin bu yükselişinin arkasında Binance Smart Chain’e (BSC) olan yoğun yönelimin olduğu biliniyor. Binance borsasının merkezsiz finans ağı olan BSC, özellikle de düşük işlem ücretleri ile Ethereum (ETH) ağına bir alternatif olarak değerlendirildi.

  BSC’ye Yapılan Saldırılar Artık Tesadüfün Ötesinde

  Kullanıcıların yoğun olarak BSC’ye yönelmesi ile birlikte BNB fiyatında da çok ciddi değer artışları yaşandı. 3 ayda bir BNB arzının bir kısmının yakılması, BSC ağında işlem yapmak için belli sayıda BNB sahibi olma gerekliliği ile BNB inanılmaz bir artış yaşadı. Ancak son dönemlerde BSC ağı saldırı haberleri ile sık sık gündeme gelmeye başladı. Binance Smart Chain resmi hesabından yapılan açıklamada, söz konusu saldırıların planlı olabileceği belirtildi. Kısa süre içinde 8’den fazla flash loan saldırısına maruz kalan BSC’nin yaşadığı kayıplar artık gerçekten de tesadüfün de ötesine geçmeye başladı.

  BSC Hesabından Yapılan Açıklama

  BSC resmi Twitter hesabından paylaşılan tweet serisinde, duruma ilişkin açıklamalar yapıldı. BSC’nin tweet serisinin ilkinde şu ifadeler yer alıyor:

  “Son zamanlarda 8’i aşan saldırıların, iyi organize edilmiş bir korsanın işi olduğuna inanıyoruz. Şimdi bu korsanlar BSC ağını hedefliyor. BSC topluluğu için çok zorlu bir zaman. Tüm eylemler için çağrıda bulunuyoruz.”

  BSC Ekibinin Vurgu Yaptığı Çözüm Önerileri

  Yapılan çağrıda BSC ekibi özellikle de forklanan projelere yönelik açıklamalar yaptı. Ekip bu projelerin 2, hatta 3 kez denetimden geçmesi gerektiğini söyledi. BSC üzerindeki birçok proje, ETH ağındaki projelerin kopyası, yani o projelerin forku olarak biliniyor. Ekip ayrıca projelerin gerçek zamanlı olduğunun kontrol edilmesi gerektiğini, olası anormal bir durumda ağın durdurulması gerektiğini ifade etti. Ekip, bunun saldırıları önleyeceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle