Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 7 – 13 Eylül 2021

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönem yaşanırken lider altcoin Ethereum fiyatındaki değişimler de merak konusu oldu. Geride kalan 7 günlük süre içinde ETH fiyatındaki inişli çıkışlı performans yatırımcıların dikkatini çekti. Sert düzeltmeler yaşayan lider altcoin bir türlü kendisinden beklenen toparlanma sinyallerini gösteremedi.

  7 Eylül ile 13 Eylül 2021 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  7 Eylül Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Hafta başından beri inişli çıkışlı bir performans gösteren ETH fiyatındaki sert düzeltme, 7 Eylül Çarşamba günü etkisini gösterdi. Bir süredir belirsizliğin devam ettiği kripto para piyasası genelinde sert satışlar geldi. Ethereum fiyatı da bu satış dalgasından olumsuz etkilendi ve gün içinde yüzde 12.84 oranında değer kaybederek 3.423 dolara kadar geriledi. 

  ETH grafiğini yorumlayan analistler, grafikte çanak formasyon oluşumu içerisindeki sürecin devam ettiğini belirtti. Son verilerden hareketle sert satış ile ana destek bölgesine kadar geriledi. ETH fiyatında 2.890 seviyesinin altında mum kapanışı görülmediği sürece yükseliş trendinin devam ettiğini belirten analistlerin yorumları dikkat çekti. 

  8 Eylül Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  ETH fiyatındaki sert düzeltme sonrası yönün ne tarafa olacağı yatırımcılar tarafından merakla beklendi. Kısa sürede toparlama belirtisi gösteren ETH boğaları, satış baskısına karşı üstün geldi ve yükseliş yaşandı. Perşembe gününde ETH fiyatı yüzde 2 oranında artarken, borsalardaki fiyat 3.495 dolara tırmandı. 

  İngiliz bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Standard Chartered, kripto paralarla ilgili ilk raporunu yayımlarken Ethereum’a ayrı bir parantez açtı. Bankanın hem Bitcoin hem de Ethereum'da yükseliş beklentisinde olduğu dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan Ethereum konusundaki 35 bin dolarlık fiyat tahmini yeni bir tartışma yarattı

  Tecrübeli analistler, ETH’nin bir sonraki büyük piyasa dalgalanmasından önce 3.000 ile 3.550 dolar arasında bir dinlenme alanı bulmasını beklediklerini belirtti. Bu kanal, ETH’nin Temmuz ayındaki dip seviyelere gerilemeden önce konsolidasyon dönemini tetiklemişti. Uzmanlara göre ETH göstergeleri düşüş sinyallerini bozana kadar 4.000 dolar seviyesinin test edilmesini beklemek mümkün görünmüyor.

  9 Eylül Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Bazı analistler dünkü ETH fiyatında yaşanan yükselişi ölü kedi sıçramasına benzetmişti. Nitekim 9 Eylül Cuma günü Ether fiyatındaki satış dalgası devam etti. Güne negatif görünümde başlayan ETH yüzde 2 oranında kayıpla dünkü kazançlarının hepsini geri vermiş oldu. Böylelikle Ethereum fiyatı yeniden 3.423 dolara düştü. 

  Ethereum ağının bir diğer önemli güncellemesi ise Ethereum 2.0’ye yani Proof-of-Stake modeline geçişin başlatılması oldu. Bu adımın hala tamamlanmak için bir sürü yeni güncellemeye ihtiyacı olsa da Ethereum geliştiricileri şu an emin adımlarla ilerliyor.

  Kripto para piyasasının deneyimli analistlerinden Wolf, Ethereum grafiği ile ilgili önemli bir detay paylaştı. Lider kripto para birimi Bitcoin’in 2017 grafiği ile Ethereum’un güncel grafiğini karşılaştırdığını belirten Wolf, iki kripto varlığın hareketlerinin birbirine oldukça benzediğini söyledi. Tecrübeli analiste göre göre fiyat hareketleri aynı şekilde devam ederse Ethereum için 20 bin dolar hedefi zor görünmüyor.

  10 Eylül Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonunda kripto para piyasası genelindeki satış hareketleri hız kazandı. Pek çok altcoin fiyatında ciddi oranda kayıplar yaşanırken 10 Eylül Cumartesi günü ETH fiyatındaki düşüş yüzde 6.32 seviyesindeydi. Bu gerileme ile birlikte Ethereum fiyatı 3.207 dolarlı seviyelere kadar düşmesiyle yatırımcılarını endişelendirmeye devam etti. 

  Ethereum’da 2.0’a geçişle birlikte madenciliğin sonlanmasına her geçen gün yaklaşılırken hash rate üst üste rekorlar kırmasıyla gündeme geldi. Madencilik için kullanılan ekipmanların toplam işlem gücünü ifade eden hash rate, Ethereum’da saniyede 740 terahash’i (TH/s) geride bıraktı.

  NASDAQ listesinde yer alan Coinbase kripto para borsası yakın zamanda diğer alternatiflerin yanı sıra Ether satın almak için milyonlarca yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Messari CEO’su, Ethereum’un yakında kurumlar arasında popüler konuma geleceğini belirtti. Ryan Selkis’in bu açıklamaları altcoin yatırımcılarından büyük ilgi gördü. 

  11 Eylül Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Sert düzeltmeler ile ciddi oranda kayıplar yaşayan ETH fiyatındaki toparlanma belirtisi haftanın son işlem gününde geldi. Bazı altcoinler daha hızlı toparlanırken ETH fiyatı yüzde 1.87 oranında artarak yatırımcısına moral verdi. Lider altcoin son fiyat değişiminden sonra 3.267 dolardan fiyatlandı. 

  Ethereum araştırmacısı Pete Kim tarafından aktarılan bilgilere göre, ağlara arası köprü sayısında Ethereum lider konumdayken yavaş yavaş bu unvanını kaybetmeye başladı. Dune Analytics analistinin aktardığı verilere göre, stablecoin USDC artık Ethereum’un köprülerini en çok kullanan ve başka ağlarla en çok iletişime geçen kripto para oldu.

  Analistlere göre piyasadaki temel geri çekilmeler, Ethereum’u 20 bin doları denemekten alıkoyabilse de kurumsal talep tek başına Bitcoin’in fiyatını yükseltebilir. Ethereum kısa süre önce ilk deflasyonist gününü gördü. Bu da EIP-1559 tarafından yakılan ETH miktarının o gün için madencilere verilen miktarı aştığı anlamına geliyor.

  12 Eylül Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Ethereum boğaları güçlerini göstermeye başladı. Bazı analistler düşüş sinyallerine karşı yatırımcıları uyarsa da talebin artmasıyla ETH fiyatında yüzde 4.31 oranında yükseliş görüldü. Kripto para basınına yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle ETH fiyatı günün sonunda 3.408 dolardan fiyatlandı. 

  Bloomberg’den elde edilen veriler, Ethereum’un Bitcoin’i yerinden edeceğine dair iddiaları sağlamlaştırdı. Ethereum’un bu potansiyele ulaşması için, varlığa olan talepte önemli bir artışın tekrar tekrar kaydedilmesi gerektiği belirtildi. ETH’nin değeri direkt olarak Blockchain’indeki faydalara bağlı olmayı sürdürüyor.

  İngiliz basınında yer alan bir haberde resmi posta ofisinin bir uygulaması üzerinden kripto para ticareti sunacağı belirtildi. Uygulama, Bitcoin ve Ethereum’u kapsıyor. Habre göre, önümüzdeki haftadan itibaren EasyID uygulamasının, Swarm Markets’e erişim sunacağı belirtildi.

  13 Eylül Salı Ethereum Borsa Özeti

  İnişli ve çıkışlı bir 7 günlük performans ortaya koyan ETH fiyatında dün de yüzde 3.63 oranında kayıp yaşanması yatırımcıları üzdü. Bir süredir sert düşüşler yaşayan Ethereum, özellikle long pozisyon sahiplerinin terste kalmasına neden oldu. Uzmanlar ETH fiyatındaki belirsizliğin devam ettiğini söylerken günün sonunda 3.284 dolara kadar gerileme yaşandı. 

  Twitter’daki bir soru cevap etkinliğine katılan Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum ile ilgili en büyük pişmanlığını açıkladı. Buterin, kurucu seçiminin, Ethereum üzerinde çalışmaya başladığı günden bu yana yaşadığı en büyük dezavantaj olduğunu söyledi. 

  Üst düzey trader ve kripto analisti Kaleo, Bitcoin ve Etheruem’in mevcut fiyatların çok altına düşebileceğini iddia etti. Analiste göre böyle bir düşüş yaşansa da her iki kripto para birimi de boğa piyasasından çıkmayacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle