Gas Ücreti Nedir? Ethereum Gas Ücreti Ne Demek?

  Bu yazımızda ne olduğu yatırımcılarca çok merak edilen ve Ethereum ağında işlemlerin doğru bir biçimde ilerlemesi için gerekli olan gas hakkında bilgileri sunacağız. Hem madencilere hem de yatırımcılara belirli avantajlar sunan gas ücreti nedir, ne demektir, sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. 

  Gas Ücreti Nedir?

  Gas, Ethereum içinde belirli işlem ve operasyonları yönetebilmek için gerekli olan çabayı hesaplayan bir birim olarak ifade edilir. Kullanılan akıllı sözleşmelerin birçoğu Soladity kullanımı ile kodlanmışlardır. Soladity içinde olan her kod satırının yürütülebilmesi için ise belirli miktarda gas’ın olması gerekir.

  Ethreum Yellowpaper üzerinde de hakkında bilgi verilen özel talimatlara göre bu gas’lar ve maliyetleri hesaplanır. 

  Buna göre her bir işlem için minimum 21.00 gas gerekli oluyor ve sayıları yükselerek değişebiliyor. Tercih edilen işleme dair gerekli olan gas adedine göre ise işlemin gas ücretinin ne kadar olduğu ortaya çıkıyor. 

  Ethereum Gas Ücreti Nedir?

  Ethereum gas ücreti, Ethereumda bir işlemi gerçekleştirmek için gerekli olan çabanın yani hesaplanan gas’ın maddi karşılığıdır. Ethereum Yellowpaper üzerinden birden farklı operasyon işlemine yer verilmiştir. Bu işlemlerin karşısında ne kadar gas ile işlem yapılabildikleri belirtilmiştir. Değişen gas değerlerine bağlı olarak hesaplanan işlemleri gerçekleştirme ücretleri ise gas ücretleridir. Örneğin, “Paid for a call operation“ kategorisi için Ethereum’a 700 gas için hesaplanan ücret ödenmesi gerekirken, “Paid for a create operation“ kategorisinde işlem için 32.000 gas için hesaplanan ücret karşılanır. 

  Bunu bir örnek üzerinden açmak gerekirse gas, benzin ve madenciler ise benzin istasyonu olarak görülebilir. Kişinin benzini almak için istasyona vereceği para ise gas ücretidir. 

  Ethereum Gas Çeşitleri Neler?

  Ethereum iki farklı gas modeli kullanır. Bunlardan ilki verileri korumak için kullanılan içsel gas, ikincisi ise tüm hesaplamayı yapmakta kullanılan genel gas olarak bilinirler. Ethereum içinde tüm işlemleri yürütmek isteyen yatırımcılar mutlaka gas ücretini karşılamalıdır. Bu iki gas’ın sağlanması üzerinden sistem çalışması devam eder ve madenciler ise kazanç elde edebilirler.

  ETH Gas Sistemi Neden Var?

  ETH gas sistemi, ağda teşvik sağlanabilmesi için vardır. Ethereum ağı ile ilişkili olan çok sayıda ETH madenciliği yapan madenci bulunur. Fazla madenci sayısı ise daha fazla karmaşa ve daha hızlı bir sistem anlamına gelir. Gas hem madenciye kazanç sunar hem de teşvik yaratarak, sistemi düzenler. 

  Ethereum’un başarılı olabilmesi için sisteme daha fazla madenciyi çekmesi ve ağı cazip bir hale getirmesi gerekir. Bu yüzdende madencilere para kazandıracak iki farklı yol sunar. Blok madencileri için blok ödüllerini ve geçici diktatörlükleri kazandırır. Madenciler bloklar için işlem yapmak ile yükümlüyken, hesaplama güçlerini kullanarak işlemi onaylarlar. Gas sistemi ise bu güce belirli bir maddi karşılık yükler ve madencinin ücret talep edebilmesini sağlar. Bu noktada teşvik sağlamak mümkün olur.

  Gas Ücreti Neye Göre Değişir?

  Gas ücreti, işlem gönderisine ve madencilerin kararlarına göre değişir. Gas birimi için sabit bir fiyat tanımlanamaz. Beğendiği bir gas fiyatını belirlemek tamamen işlem göndericisine bırakılmıştır. Tarafın isteği işlemleri doğrulamak ise madencinin sorumluluğundadır. Ortama bir gas fiyatı genel olarak Gwei yani 0.00000002 ETH olarak açıklanır. Ancak bir sonraki sırada yer almak ve daha hızlı işlem yapmak isteyen yatırımcılar, yüksek ağ yoğunluğunda gas ücretinin artışına sebep olabilirler. 

  Ethereum Gas Limiti Ne Demek?

  Ethereum gas limiti, işlem göndericisinin yani ETH yatırımcısının ödemek istediği maksimum gas miktarıdır. Ethereum’da işlem yapmak için kişi öncelikle madenciler için bir gas limiti belirlemelidir. Bu işlemde ödemeye katlanılan ve işlem öncesinde tanımlaması yapılan maksimum ücret ise limit olarak ifade edilir.

  Düşük Gas ve Yüksek Gas Ne Sağlıyor?

  Öncelikle ETH ve gas’ın aynı şeyler olmadıkları bilinmelidir. Gas işlem için gerekli olan güç miktarı iken, ETH bu gas için ödeme aracıdır. Eğer bir operasyonda düşük gas varsa madenciler hesaplama işlemini yapmak için gas’ı yeterli bulmayarak işlemi gerçekleştirmemeyi seçerler. 

  Ancak gas çok yüksek koyulmuşsa, madenciler yine bu işlemde şişirilmiş bir konu olduğunu düşünerek eleme yaparlar. Eğer gas ideal ise ve operasyona konu değerler yüksekse bu oldukça verimlidir ve madenciler işlemi kısa sürede gerçekleştirmek isterler.

  Sonuç Olarak

  Gas ve gas ücreti birbirlerinden ayrılamaz kavramlardır. Biri madencinin işlem onayı için verdiği çabayı ifade ederken diğeri onun maddi karşılığını ifade eder. Gas ücretleri göndericilerce belirlenir ve madenciler için uygunsa işlem ilerler. ETH ağının yoğun olduğu dönemlerde madenciler yüksek Gas yazılan işlemleri önce onaylar. Bu durumda genel Gas ücretleri giderek artmaya başlar. Bu durum bazen ETH yatırımcılarının eleştirdiği bir sorun haline gelebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle