Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 4 – 10 Temmuz 2022

  Küresel piyasalarda resesyon endişesi fiyatlanırken, kripto para piyasasında da inişli çıkışlı bir grafik takip ediliyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında belirsizlik sürüyor. Yatırımcılar, basında yer alan haberleri yakın tabibe alırken, BTC’de hareketli bir dönem yaşanıyor.

  4 – 10 Temmuz 2022 günleri arasında lider kripto para Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  4 Temmuz Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde basına yansıyan olumlu haberlerin etkisi ile Bitcoin’de yükseliş sinyalleri görüldü. 4 Temmuz Pazartesi gününde BTC fiyatında yüzde 4.69 oranında artış olması yatırımcıları sevindirdi. Bir süredir konsolide olan Bitcoin fiyatı bu gelişmenin ardından popüler borsalarda 20.215 dolarlı seviyelerden işlem gördü. 

  Önde gelen yatırım şirketlerinden ARK Investment Management analisti Yassine Elmandjra, Bitcoin gibi risk varlıklarının olumsuz makro koşullar nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğini söyledi. Analiste göre toplam maliyet bazının yüzde 17 altına düşen realize edilmemiş net zararlara bakıldığında Bitcoin’in bir düzeltme daha yaşayabileceği mümkün görünüyor.

  Gerber Kawasaki Varlık ve Yatırım Yönetimi CEO’su Ross Gerber, BTC topluluğunu savundu. Bitcoin’i sert dille eleştiren altın yatırımcısı Peter Schiff’i hedef alan ünlü yönetici, Schiff’in henüz Bitcoin’i çözemediğini iddia etti. Bitcoin ve kripto paralara destek veren Gerber’in açıklamaları sosyal medyada büyük ilgi gördü. 

  5 Temmuz Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Dünkü yükseliş sonrasında BTC’de satış baskısı arttı. Ancak gün içinde 19.315 dolarlı seviyelere kadar düşen Bitcoin boğaları devreye girince kapanışa doğru toparlanma sinyalleri geldi. Yine de 5 Temmuz Salı gününde Bitcoin fiyatı yüzde 0.08 kayıpla 20.200 dolardan kapanış yaptı. Bu hamle sonrası BTC’nin yükselişine dair umutlar arttı.

  Popüler Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific, Haziran ayı boyunca 7.202 Bitcoin satarak BTC başına ortalama 23.000 dolar fiyatla 167 milyon dolar gelir elde ettiğini duyurdu. BTC’nin düşüş hareketlerinin yeni başladığı dönemde ciddi oranda satış yapan madencilik şirketinin bu hamlesi dikkat çekti: “Bilançomuzu güçlendirmek ve bu zorlu ortamın üstesinden gelmek için likiditeyi artırmak için çalışıyoruz.”

  Kripto para ticaret şirketi Cumberland, Bitcoin’de beklenen toparlanma hızının, sorunlu şirketlerin varlıklarını, güvenli firmalara ne kadar hızlı aktarabileceğine göre değişiklik göstereceğini açıkladı. Uzmanlara göre sektördeki sorunlu şirketler ne kadar kısa süre içinde batarsa Bitcoin’deki dip noktadan yükseliş de o kadar hızlı başlayacak. 

  6 Temmuz Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Lider kripto para birimi Bitcoin’de yükseliş yönlü hareketler takip edilirken yatırımcıların yüzü gülmeye başladı. Son dönemde inişli çıkışlı fiyat hareketleri yaşayan Bitcoin, 6 Temmuz Çarşamba gününde yüzde 1.78 oranında değer kazandı. Böylelikle popüler borsalardaki BTC fiyatı 20.561 dolar seviyesine kadar tırmandı. 

  Popüler yatırımcı Jordan Belfort, Bitcoin’in sıçrama yapmaya mecbur olduğunu söyledi: “BTC fiyatı önümüzdeki üç ila beş yıl içinde ‘neredeyse kesinlikle’ yükselecek. Eğer üç ya da belki beş yıllık bir perspektiften bakarsanız, para kazanmazsanız şok olurum. Çünkü BTC’nin altında yatan temeller gerçekten güçlü.”

  İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), portföyündeki kripto paralar hakkında itirafta bulundu: “Hala aynı miktarda BNB ve BTC’ye sahibim.” diyen CZ’ye Bitcoin topluluğundan büyük destek geldi.

  7 Temmuz Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Yatırımcıların en çok heyecanlandığı gelişmeler 7 Temmuz Perşembe günü yaşandı. Basındaki olumlu haberlerin etkisi ile birlikte Bitcoin’de yeniden yukarı yönlü artış hız kazandı. BTC yüzde 5.24 oranında artarken 21.637 dolarlı seviyelere kadar tırmanarak yatırımcıları sevindirdi. Psikolojik destek olarak görülen 20 bin dolardan uzaklaşan Bitcoin bu hamlesiyle piyasayı da yukarıya taşıdı. 

  Zincir içi verilere göre Celsius, Maker protokolüne olan borcunun kalan 41,2 milyon dolarlık kısmını daha ödeyerek iflas olmaktan kurtuldu. Celsius şirketinin likidasyon fiyatını sıfıra indirmesi ve risklerin ortadan kalması, kripto paralarda yükseliş hareketini tetikledi. Bu haberin ardından BTC’de hızlı bir yükseliş hamlesi başladı. 

  ABD merkezli dev banka Goldman Sachs geçtiğimiz aylarda bir ilke imza atarak Bitcoin (BTC) opsiyon ticareti yapmıştı. Bankacılık devi şimdi de Asya kıtasında ilk Bitcoin vadeli işlemlerini GFI Securities LLC aracılığıyla gerçekleştirdi. Bu işlem, BGC’nin kripto para birimi teklifini genişletmede yeni adımlar atacağını gösterdi. 

  8 Temmuz Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para basınına yansıyan haberlerin yakından takip edildiği 8 Temmuz Cuma gününde çok önemli bir değişiklik olmadı. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatı yüzde 0.12 oranındaki kayıpla 21.611 dolarlı seviyeden işlem gördü. Analistler BTC’denin yeniden konsolide olabileceğine dair değerlendirmelerde bulundu.

  Bloomberg’in kıdemli analisti Mike McGlone‘dan merakla beklenen Bitcoin (BTC) değerlendirmesi geldi: “Yine Bitcoin’in geçmişteki diplerde olduğu gibi MA 50 ve 100 ortalamalarının altına indiğini görüyoruz. Bu bağlamda, riske karşı ödülün ikinci yarıda yatırımcılar için cazip hale gelebilir.”

  Nasdaq borsasında listelenen Hut 8 Madencilik şirketi Bitcoin rezervleri hakkında yaptığı açıklamasıyla gündem oldu: “Haziran ayında çıkarılan Bitcoin’in tamamı, uzun süredir devam eden HODL stratejimizle tutarlı olarak tutulmaya devam ediyor. Temmuz ayı itibariyle rezervde tutulan toplam Bitcoin bakiyesi 7.406’dır. Haziran ay sonu itibariyle kurulu işletme kapasitemiz 2,78 EH/s’e ulaştı.”

  9 Temmuz Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin’deki konsolidasyon devam etti. 9 Temmuz Cumartesi gününde yüzde 0.11 oranında düşen BTC’de 21.587 dolarlı seviyeler takip edildi. Kripto para basınına yansıyan haberler de topluluk tarafından ilgiyle izlendi. 

  Incrementum AG’nin ortağı Ronald-Peter Stoeferle BTC ve altın kazançları arasında kıyaslama yaptı: “Bitcoin’in son yıllarda altınından biraz rol çaldığını görüyoruz. Bitcoin alıcıları çok daha genç, teknoloji konusunda bilgili ve genellikle mevcut para sistemimiz konusunda endişeliler. Ancak Bitcoin’i anlayan pek çok yatırımcı sonunda altını da keşfediyor.

  Sektörün önde gelen şirketlerinden CoinShares'in araştırma yöneticisi James Butterfill, kısa vadede BTC düşüş döneminin henüz bitmemiş olabileceğini söyledi. “Fed’in agresif adımlara devam etmesi, düşüşlerin sürmesine neden olabilir.” diyen analist, gelecek hafta ABD’de açıklanacak verilerin piyasa açısından önemli olduğun vurguladı. 

  10 Temmuz Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin’de düşüş yaşanması yatırımcıları tedirgin etti. Son günlerde satış baskısına karşı iyi direnen BTC 10 Temmuz Pazar günü tutunmakta zorlandı. Gün içindeki haber akışıyla birlikte yüzde 3.43 oranında değer kaybeden Bitcoin günün sonunda 20.847 dolar seviyesinden fiyatlandı. 

  CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, BTC’yle ilgili yeni bir paylaşım yaptı. “Coinbase Bitcoin fiyat primi toparlanıyor gibi görünüyor.” paylaşımı ile gündem olan ünlü analist, Bitcoin ve altcoin yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  Fidelity'nin küresel makro direktörü Jurrien Timmer, Bitcoin ve Ethereum'un oldukça uygun bir fiyata sahip olduğunu söyledi. Ancak Timmer, Ethereum’un Bitcoin’e kıyasla çok daha ucuz olduğunu söylemesi ile iki kripto para topluluğu arasında yeni bir tartışma başlattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle