İndikatör ne diyor, BTC'de alım fırsatı mı var?

  Küresel finans piyasalarında tarihi bir hareketlilik yaşanıyor. Kripto para piyasaları ve hisse senedi piyasaları gibi risk varlıklarında ise tüm dünyada ciddi bir ayı sezonu yaşandığı görülüyor. Fiyatların düşüşe geçmesiyle birlikte analist yorumları da güncellenirken, Blockware analisti Will Clemente, bu düşüşlerin tarihin en büyük alım fırsatlarından biri olabileceğini dile getirdi.

  Kripto para piyasalarında yaklaşık bir aydır kripto tarihinin en büyük düşüşlerinden biri yaşanıyor. Öte yandan benzer sert düşüşlerin hisse senedi piyasalarında da yaşandığı görülüyor. Dünya genelinde ciddi bir ayı sezonu görülürken, geçmiş dönemlere yönelik metrik tahminleri de gündeme gelmeye başladı. Bu kapsamda bir yorum da Blockware analisti Will Clemente’den geldi. Ünlü analiste göre bu tarihi düşüşler, tarihin en büyük alım fırsatlarından birine işaret edebilir. Clemente’ye göre “hareketsizlik akışı” metriği ya tamamen geçersiz olacak ya da Bitcoin (BTC) yükseliş yoluna girecek.

  Bitcoin İçin Tarihi Alım Fırsatı Mı Var?

  Kripto para ve blok zinciri altyapı sağlayıcısı bir şirket olan Blockware’in analistlerinden olan Clemente, kendisinin de bizzat takip ettiği hareketsizlik akışı metriğinin, tüm zamanların en düşük seviyesine geldiğini ifade etti. Analist, bununun 2 anlamı olabileceğini belirtti. Analiste göre bu veri ya metriğin artık geçersiz olduğunu gösteriyor ya da Bitcoin alımı için tarihin en büyük fırsatlarından biri olduğu anlamına geliyor. Söz konusu metriğin geçmiş verilerine bakıldığında, benzer düşüşler sonrası Bitcoin’in orta ve hatta kısa vadelerde yukarı yönlü ataklara geçtiği görülüyor.

  Hareketsizlik Akışı İndikatörü Çalışıyor Mu?

  Hareketsizlik akışı ölçümü, piyasa değeri ile hareketsiz kalan Bitcoin sayısının oranından elde ediliyor. Bu indikatör, birçok analist ve uzmana göre artık Bitcoin’in kurumsal şirketlerin radarına girmesinden dolayı 4 yıllık döngülerde hareket etmiyor ve indikatör, artık ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hamlelerinden kolay bir şekilde etkilenen teknoloji hisselerine göre yön belirliyor. Bu noktaya dikkat çeken Will Clemente de bu nedenle indikatörün artık geçersiz olabileceğini, geçersiz değilse de bu verilerin, Bitcoin’in bir sıçramaya hazırlandığının işareti olabileceğini ifade ediyor.

  Fed Kararı Bitcoin’i Nasıl Etkiliyor?

  Investing.com verilerine göre lider kripto para birimi Bitcoin, 13 Haziran günü 22 bin 006 dolar seviyesine kadar geriledi ve ardından hafta içinde en yüksek 22 bin 942 dolar seviyesini görebildi. Ancak verilere göre Bitcoin bu süreçte, 15 Haziran Çarşamba günü 20 bin 125 dolar seviyesine kadar sarktı. Bu dip seviye de ABD Merkez Bankası’nın faiz kararının açıklandığı gün olan Çarşamba gününe denk geliyor. Yani indikatörün, Fed’in kararlarından etkilenen teknoloji hisselerine göre yön belirliyor olması ile ilgili yorum, bu noktada tutarlı bir hal alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle