Kripto Para

PoS’a geçişte sona geldik – ETH kurucusu Buterin

  Ethereum’un (ETH) kurucu lideri Vitalik Buterin, hem Ethereum katılımcılarının hem de genel olarak kripto para topluluklarının merakla beklediği PoS mekanizmasına geçiş süreci ile ilgili önemli bir açıklamada bulunarak, bu süreçte artık sona geldiklerini duyurdu.

  Bilindiği üzere Ethereum (ETH) ağında Proof of Work (PoW – İş Kanıtı) mekanizması kullanılıyor ve son dönemlerde bu mekanizmanın, çevre kirliliğine neden olduğu tartışmaları gündeme geliyordu. Uzun süredir tartışılan bu konu gündeme gelmeden önce Ethereum ağında PoW sisteminden Proof of Stake (PoS – Hisse Kanıtı) sistemine geçiş için düğmeye basılmıştı. Ethereum ağı ile ilgili gündeme gelen ölçeklendirme ve işlem ücreti şikayetlerini sona erdireceği düşünülen ve ETH ağını kalkındırması beklenen bu süreç ile ilgili olarak Ethereum’un kurucu lideri Vitalik Buterin’den önemli bir açıklama geldi.

  Buterin’den LUNA Açıklamaları

  Buterin, Proof of Stake sistemine geçiş sürecinde artık sona geldiklerini dile getirdi. Katıldığı bir zirveye online şekilde bağlanan Buterin, sona geldikleri bu geçiş sürecinde en fazla 1-2 aylık bir gecikme yaşanabileceğini belirtti ve zirvede yapmış olduğu açıklamalarda, son günlerin en sıcak gündem maddesi olan LUNA çöküşüne de değindi. Buterin “İlk DeFi projeleri daha iyiydi ancak ne zaman ki projeler kullanıcı çekmek için kolaylık sağlamaya başladı, işte o zaman bu olayları da görmeye başladık” sözlerini dile getirdi.

  Vitalik Buterin’in Birleşim Açıklamaları

  Ethereum Şangay Zirvesi’ne online katılım sağlayan Buterin, Birleşim’in gerçekleşmesine çok az bir süre kaldığını ifade etti. 7 yıllık PoS geçişi çalışmalarında sona gelindiğini duyuran Buterin, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

  “Bu yıl Ethereum’daki en önemli haber Birleşim. Yani Proof of Work’ten, Proof of Stake’e geçilmesi. Bunun için 7 yıldır çalışıyoruz ve en sonunda tüm çalışmalarımızın karşılığını almak üzereyiz. Bu haftaki en önemli açıklamamız da Birleşim’nin 8 Haziran’da ropsten test ağında gerçekleşecek olmasıydı. Eğer her şey iyi giderse Birleşim’in yaz aylarında gerçekleşmesini bekliyoruz.

  Hiç problem olmazsa Ağustos ayında gerçekleşebilir ancak her zaman bir sorun çıkma ihtimali vardır. Bu ihtimali de düşünüyoruz ve gecikme olursa Eylül-Ekim tarihlerine sarkabilir. Ancak Birleşim’in gerçekleşmesine şu an çok yakınız.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle