Arjantin Cumhurbaşkanından şok eden BTC açıklamaları

  Latin Amerika bölgesinde uzun bir süredir ekonomik sorunlarla boğuşan ülkeler olduğu biliniyor. Bu ülkeler arasında gösterilen Arjantin’de Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Bitcoin hakkında olumlu açıklamalarıyla gündeme geldi…

  Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, kripto para basınında geniş yankı bulan açıklamalara imza attı. Bitcoin hakkında olumlu açıklamalarıyla dikkat çeken Fernandez, ülkede “BTC’ye hayır” demek için herhangi bir sebep olmadığını dile getirdi. Ekonomik sorunlarla boğuşan ülkede çözüm için BTC seçeneği gündeme geldi. 

  Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Arjantin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kullanımı konusundaki soruya şu yanıtı verdi: “Çok ileri gitmek istemem ama ‘Hayır’ demek için de bir sebep yok. Belki de bu, gidilecek iyi bir yoldur. Sorduğumda, enflasyonun etkilerini sıfıra indirdiğini söylemişlerdi. Aslında bu küresel bir tartışma. İtiraf edeyim ben bu konuya dikkatli bir şekilde yaklaşıyorum.”

  “Kripto Piyasası Dikkate Alınmalı”

  Arjantin’deki ekonomik durumu masaya yatıran Fernandez, Bitcoin ve kripto paralar hakkındaki sözlerine şu şekilde devam etti: “Fiyat artışı konusunda anlaşılması zor olan şeyler var. Tüm dünyada insanlar bunu tartışıyor. Hala sistemin tam anlamıyla genişlemediğini düşünüyorum ama tabii ki dikkate alınması gereken bir durum.”

  Bloomberg analistlerinin yoksulluk endeksine göre ikinci sırada yer alan Arjantin’de Bitcoin ve kripto para atılımı gerçekleşebilir. Arjantin’de ayrıca ekonomik sorunlar ve ülke para biriminin değersiz olması sebebiyle çok sıkı bir döviz kontrolü uygulanıyor. Sıkı denetimler yüzünden Arjantin’de karaborsa döviz satışlarının da rekor kırdığı ortaya çıktı. 

  Arjantin’de BTC Popülerliği

  Enflasyon konusunda büyük problemler yaşayan ve Arjantin yerel parası peso’nun değer kaybını bir türlü durduramayan yetkililer de farklı alternatifler aramaya başladı. Ülkede vatandaşların BTC alımı son yıllarda ciddi şekilde artarken, yatırımcılar lider kripto para birimini dolara geçiş olarak görüyor. 

  Bitcoin dışında sabitcoinler ve DAI de halkın ilgi gösterdiği kripto para birimleri arasında gösteriliyor. Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez her ne kadar BTC konusunda olumlu konuşsa da Merkez bankası başkanı Pesce “Bitcoin gerçek bir finansal varlık değil ve kalıcı bir kârlılık da sağlamıyor.” ifadelerini kullandı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle