Kripto Para

Arjantin’de kripto para vergi rejimi değişti

  Kripto para işlemlerine yönelik vergilendirme çalışmaları, son olarak Joe Biden’ın imzaladığı yasa ile ABD’de ve genel olarak kripto para piyasalarında gündeme gelmişti. Şimdi ise bu yönde bir yeni gelişme Arjantin’den geldi. Arjantin, kripto paraların vergilendirilmesi için sektör ile ilgili vergi rejimini değiştirdi.

  Kripto para piyasalarının hızla büyümesi ile birlikte ülkelerin, kripto varlık işlemlerine vergi getirip getirmeyecekleri en çok merak edilen konulardan biri oldu ve dünyanın birçok noktasında bu konuyla ilgili çalışmalar da sürüyor. Son olarak ABD’de, altyapı yasa tasarısının Joe Biden tarafından imzalanması ile birlikte bu konu yeniden gündeme gelmişti. Söz konusu yasa, ABD’deki 1,2 trilyon dolarlık altyapı harcamalarının, 28 milyar dolarlık kısmının kripto para vergilerinden karşılanmasını da içeriyor. Kripto paralara ilişkin bir vergilendirme adımı bu kez de Arjantin’den geldi.

  Arjantin’de “Çek Vergisi” Yürürlüğe Girdi

  Kripto paralardan elde edilen kazançları ya da kripto para işlemlerini vergilendirme çalışmaları dünyanın birçok noktasında devam ediyor. Bu ülkelerden biri olan Güney Amerika ülkesi Arjantin’de, sektör ile ilgili vergi rejimi değişti. Arjantin’de resmi gazetede yayımlanan bir karar göre artık “Çek vergisi” kuralına dahil olan her işlemde %0,6 oranında vergi alınacak. Bu da ülkede, banka hesabı bulunan bir kripto para borsası aracılığı ile yapılan tüm alım – satım işlemlerinden %0,6 oranında vergi alınacağı anlamına geliyor.

  Ülkede Kripto Paraların Tabi Olduğu Vergi Rejimi Değişti

  Aslında Arjantin’de kripto para işlemleri halihazırda bir vergilendirmeye tabi tutuluyordu. 2017 yılında ülkede yürürlüğe konulan “Sermaye kazancı vergisi” kapsamında kripto para işlemlerinden vergi alınıyordu. Vergi rejiminde yapılan değişiklik ile birlikte, Arjantin pesosu ile işlem yapan Arjantinli yatırımcılar için kirpto para fiyatlarının artış göstereceği tahmin ediliyor. Ülkenin merkez bankasından Eylül ayında gelen bir açıklamada, kripto paralar için endişeli olunduğu belirtilmişti.

  Arjantin ve Kripto Paralar

  Arjantin Merkez Bankası Başkanı Müguel Pesce, Eylül ayında yaptığı açıklamasında kripto paraların gelişimi konusunda endişeli olduklarını dile getirmişti. Ancak öte yandan Ağustos ayında ise Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez de “Bitcoin’e ‘Hayır’ dememiz için bir sebep yok” sözlerini dile getirmişti. Arjantin’de, toplam nüfusun yaklaşık %3’ünün, yani yaklaşık 1,3 milyon kişinin kripto para sahibi olduğu tahmin ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle