BTC neden düşüyor? ETF Başvuruları ertelenecek mi?

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüş altcoinlerdeki satışları hızlandırdı. Güne negatif sinyallerle başlayan kripto para piyasasında düşüşün arkasındaki sebepler merak edildi.

  Kripto para yatırımcıları, BTC ve altcoin fiyatlarındaki düşüş hareketiyle ilgili araştırmaları sürdürüyor. Hafta başından bu yana ralli yapan BTC ve altcoinlerde negatif sinyalleri görülüyor. Uzmanlara göre kripto paralardaki düşüşün arkasındaki birinci neden spot BTC ETF’leri olabilir.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot BTC ETF başvuruları ile ilgili vereceği karar merakla bekleniyor. Kripto sektörünün geleceği açısından büyük önem taşıyan bu kararla ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı. Piyasa, SEC’in spot BTC ETF başvurularını onaylamayı ertelemesi durumunda olacakları fiyatlamaya başladı.

  SEC’in Erteleme Kararı Vermesi Bekleniyor

  En büyük kripto para birimi BTC dünkü 38 bin dolara yükselen ralliden sonra satış baskısıyla karşılaştı. BTC ve kripto piyasası genelinde takip edilen düşüşte SEC ile ilgili haberlerin etkili olduğu belirtiliyor. Düzenleyici kurum 17 Kasım’da Hashdex ve Global X ETF başvurularına yanıt verecek.

  SEC’in 24 Kasım tarihinde de Franklin Templeton BTC ETF başvurusu hakkında kararını açıklaması bekleniyor. Kripto para piyasası şu anda SEC’in bu iki başvuruyu da erteleme yönünde karar vereceğini fiyatlamaya başladı. Eğer düzenleyici kurum kararını bu yönde açıklarsa her iki ETF’in son onay tarihi 2024 yılına sarkacak.

  Spot BTC ETF Coşkusu Azalıyor

  Kripto para topluluğunun yakından tanıdığı analistlerden James Edwards, spot BTC ETF başvurularına onay sürecinde gecikme yaşanacağını söyledi. Uzman göre, XRP fiyatında volatiliteye neden olan sahte BlackRock XRP Trust başvurusu bu süreçte etkili oldu. Bu olay sebebiyle BTC ETF’lerinin bu yıl içinde onaylanma şansı azalmış olabilir.

  Yatırımcılar ve kripto sektörü ETF’ler için beklemeye devam ederken piyasada farklı tepkiler görülüyor. Dev yatırım şirketlerinin başvuru süreci masada olmasına rağmen bunların yaratmış olduğu coşku azalmaya başladı. Uzmanlara göre kasım ve aralık ayında spot BTC ETF onayı gelmezse fiyatlarda geri çekilme hızlanabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle