Kripto Para

Arjantin dijital para hamlesiyle gündeme geldi

  Kripto para sektörü gelişmeye devam ederken, bazı ülkeler de kendi dijital paralarını çıkarmak için çalışmalara tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak Arjantin’de dijital peso teklifi gündeme geldi…

  Arjantin’deki Catamarca eyaletinin valisi Raul Jalil, dijital peso önerisiyle dikkatleri üzerine çekti. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’e Arjantin’in kendi ulusal dijital para birimini yaratma konusunda yazılı bir teklif sunan Jalil, ülkenin kripto para sektörüne girmesini söyledi.

  Arjantin’in yıpranmış ekonomisini harekete geçirmeyi amaçlayan yetkililer, dijital peso önerisine sıcak bakıyor. Blokzinciri teknolojisinin sağladığı avantajlardan yararlanarak ülkenin ekonomik sıkıntılarını hızlı bir şekilde yenmesi hedefleniyor. Arjantin basınına bu konuyla ilgili konuşan Jalil, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

  Arjantin Valisinden Dijital Para Önerisi

  Catamarca eyaletinin valisi Jalil, dijital peso hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Yeni bir finansal hizmetler modeli düşünmek gerekiyor. Teknoloji sadece işletmeler arasındaki sınırları yıkmakla kalmıyor, aynı zamanda ülkeler arasındaki dengeyi de değiştiriyor.” Bunun yanı sıra vali, madencilik teklif ücretlerini yerel düzeyde tokenize etme önerisine de sıcak bakıyor.

  Vali Jalil’in Başkan Fernandez’e gönderdiği resmi öneri mektubu, Arjantin’in dijital peso hakkında atması gereken birçok bürokratik adımlardan biri olarak önem taşıyor. Başkan Fernandez’in teklifi doğrudan reddetme ya da onayıyla ülkenin merkez bankasına ve kongreye iletme yetkisi bulunuyor. Onaylaması halinde Arjantin milletvekilleri arasında dijital peso tartışması başlayacak.

  Arjantin Ekonomisi Güçlenecek Mi?

  Arjantin’in ekonomisini yeniden canlandırmak için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yaratma hedefi gündeme geldi. Arjantin son birkaç yıldır, dünyanın en kötü ekonomileri arasında olma özelliğini komşusu Venezuela ile paylaştı. Bu ekonomik görüntüye bir son vermek isteyen yetkililer kripto para sektöründe çözüm arıyor.

  ABD doları gibi yabancı para birimlerine erişim zorlaşınca, Arjantin vatandaşları da Bitcoin gibi dijital varlıklara yönelmeye başladı. Elde edilen verilere göre Arjantin aynı zamanda çok aktif bir eşler arası Bitcoin alım satım piyasasına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bazı milletvekilleri Bitcoin alım satımını kısıtlamaya çalışıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle