AMP Coin Nedir, Nasıl Alınır Hangi Borsada Var?

  Kripto ile finans dünyasının yeniden şekillenmeye başlaması Amp gibi değer aktarımına odaklanan projeleri öne çıkarmayı başarmıştır. Günümüzde kripto paralara artan ilgi sonrasında alternatif arayışları içinde olan yatırımcılar AMP Coin ile iyi bir yatırım hedeflemektedir. Amp (AMP) projesinin öne çıkan detaylarına ve doğru bir AMP yatırımı yapmak için yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

  Amp (AMP) Coin Nedir?

  AMP Coin, en yalın haliyle bir Ethereum tokenıdır. Daha geniş bir ifadeyle, Flexa Network üzerinde ödemelerin teminat altına alınması ve ödemelerin hem güvenli hem de anında gerçekleşmesini sağlayan bir tokendir. İşlevsel özellikte olan AMP, BTC veya ETH ödemesi işlemlerinde ödemenin onaylanmaması ya da normalden daha uzun sürmesinden kaynaklanan başarısız işlemlerde zararı karşılamak için satın alınan bir teminattır. 

  Amp (AMP) Projesi ve Whitepaper

  Amp kısaca, herhangi bir gerçek dünya uygulaması için çok daha hızlı ve verimli aktarımları basitleştirmek üzere tasarlanmış bir evrensel teminat belirteci olarak tasarlanmıştır. Projenin temel hedefi, değer transferlerinin Amp teminat olarak kullanılarak garanti edilmesi ve anında sonuçlandırılabilmesini sağlamaktır. Bu yönüyle anında doğrulanabilir güvenceler sunan yepyeni bir dijital teminat belirteci olarak tanımlanmaktadır. 

  Projenin yol haritasında dikkat çeken unsurlardan biri ise Amp’ın varlık transferlerini teminat altına almak için genişletilebilir bir platform olmasıdır. Teminat olarak Amp kullanılması halinde ger varlığın hızlı ve güvenli bir değişim aracına dönüşmesi sağlanmaktadır. Amp (AMP) projesinin Whitepaper sayfasında ve proje detaylarına ilişkin merak edilen tüm detaylara: https://docs.amptoken.org/ resmi bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. 

  Amp (AMP) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Topluluk odaklı faaliyet gösteren Amp, Flexa Network tarafından kurulmuştur. ABD New York merkezli bir blok zincir ödeme şirketi olan Flexa, Tyler Spalding ise bu ağın kurucusudur. Eylül 2020’de Flexacoin (FXC), Amp (AMP) Coin’e geçmeyi başarmıştır. 1’e 1 oranında değişim yapılarak AMP simgesi ile piyasada yerini almıştır. Genel hatları ile bakıldığında arkasında güçlü bir geliştirici ekip olduğu görülmektedir. Bu yönüyle AMP herhangi bir ülke veya hükümete ait değildir. Blok zincir ve kripto ile ödeme işlemlerinin merkeziyetsiz özellikleri sayesinde bağımsız bir proje olarak da değerlendirmek mümkündür. 

  Amp (AMP) Kullanım Alanları Neler?

  AMP, Flexa dijital ödeme ağında satıcıların anında ve dolandırıcılık içermeyen ödemeler sağlamak için kullanılmaktadır. Ödeme ağları için teminat olarak kullanımı AMP’ın en temel özelliklerinden biridir. Kullanılan varlık ise protokolden bağımsız olarak tüm ödemelerin gerçek zamanlı olarak yapılması için tercih edilebilir. Kullanım alanlarına daha yakından bakacak olursan şu başlıklar öne çıkacaktır:

  • Bireyler İçin Teminat: Kullanıcıların aşırı işlem ücretleri gerektirmeden başka bir varlığı Amp’yi teminat yöneticisine atayarak devredebilir. Bu da kullanıcılar için bireysel teminat verme işlemlerinde AMP kullanımını ortaya çıkarmaktadır.
  • DeFi Platformları İçin Teminat: Merkeziyetsiz Finans (DeFi) uygulamaları ve protokolleri tarafından küresel finans genişletilmektedir. Bu alanda ise çok sayıda proje AMP’ı ürünlerine eklemiştir. Buna gelecekteki kullanım alanını çeşitlendirmiş ve teminat kalitesini de artırmıştır. Çok sayıda DeFi platformu tarafından AMP kullanılmaktadır. 

  Amp (AMP) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Amp değer transferi işlemlerinin verimli, güvenli ve basit bir hale gelmesini sağlayan teminat belirteci olmasıyla hali hazırda alanında benzersiz bir projedir. Dijital ve fiziksel aktarımların geleceği için temel yapı taşı olarak tanımlanmasında Amp’ı özel kılan ve rakiplerinden ayıran önemli bir noktadır. Temel hedefi herhangi bir varlık transferi için teminat olarak kullanılmaktır. Amp’yi benzersiz kılan en temel iki özellik ise şunlardır:

  • Teminat Yöneticileri: Özelleştirilebilen emanet hesaplarına benzemektedir. Değer aktarımı veya emanet hizmetlerinin faydalı olacağı uygulamalarda kullanmak üzere herkesin teminat olarak AMP ile teminat yöneticisi oluşturmasını sağlar. 
  • Belirteç Bölümleri: Sabit disk bölümlerine benzer fakat AMP token sözleşmesindeki bölümler, farklı teminat yöneticilerinin aynı dijital adresle farklı ilişkili ayrı alanlarda kuralların uygulanmasına imkan verir. Kullanıcıların bu jetonları bahse koymasını sağlar.  

  Güncel AMP Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 AMP fiyatı %amp-token+try% TL. Döviz cinsinden ise %amp-token+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, AMP Token fiyatı 24 saatte %amp-token+yuzde%.

  AMP Token beklentilerin aksine değeri henüz artmış bir varlık değildir. Piyasa görünümüne bakıldığında Haziran 2021’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.1211 USD sonrasında yeniden geri çekilme yaşamıştır. 0,020 USD seviyelerine kadar yaşanan geri çekilme sonrasında yeni yükseliş trendinin ne zaman geleceği ise merak edilmektedir. Son dönemde piyasalarda ciddi bir belirsizlik görülmesi fiyatının da olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yatırımcıların temkinli hareket etmeleri istenmektedir. 

  Amp (AMP) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  AMP Coin avantajları ve dezavantajları hem piyasa görünümü hem de proje detaylarına göre değerlendirilmelidir. Projenin kullanım alanlarının her geçen gün genişlemesi ve Amp’a ihtiyacın artması güçlü yanı olarak değerlendirilebilir. Ancak AMP Token riskli bir grafik çizmesi nedeniyle piyasa görünümü açısından dezavantajlı olarak değerlendirilebilir. Genel hatları ile Amp (AMP) avantajları ve dezavantajları ise şöyledir:

  • Çok sayıda DeFi platformu tarafından kullanılmaktadır. 
  • Stake edilerek her türlü değer değişimi garanti edilebilir. 
  • Enflasyonist olmayan ve sabit arzı sayesinde oynaklığı azdır. 
  • Piyasalarda getiri potansiyeli düşüktür. 

  AMP Coin Hangi Borsalarda Var?

  AMP, dünyanın önde gelen en iyi küresel borsalarında listelenmektedir. Projenin güçlü yanları sayesinde geniş bir kullanım alanı da elde etmiştir. DeFi platformlarının yanı sıra dijital varlık ve kripto para ticaretine olanak sağlayan spot piyasalarda da işlem görmektedir. Birçok farklı işlem çifti üzerinden ticaretine olanak sağlanmaktadır. AMP Coin listeleyen borsalardan bazıları ise şunlardır:

  • Binance 
  • Coinbase Exchange 
  • Huobi Global 
  • Gemini 
  • DigiFinex
  • KuCoin
  • Bybit

  AMP Coin Piyasa Bilgileri

  AMP toplam 99 milyarın üzerinde toplam arza sahiptir. CoinMarketCap verilerine göre güncel olarak maksimum arzı ise 92 milyar 547 milyon seviyesinin üzerinde görülmektedir. AMP yeni projeler tarafından benimsendiğinde mevcut uygulamalar artan likidite ve ademi merkeziyetçilikten yararlanmaktadır. Sabit arzın bir sonucu olarak teminat kalitesi artırılmış ve oynaklık azaltılmıştır. Piyasa görünümünde ise kısa ve orta vadeli riskle getiri potansiyelini düşürmektedir. 

  Amp (AMP) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Amp (AMP) Coin satın almak isteyen yatırımcıların güncel verilere göre hareket etmesi ve tüm piyasa risklerini göz önünde bulundurarak işlem yapması tavsiye edilmektedir. Birçok piyasada yer alan AMP Coin’i satın almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • 1. Adım: AMP listelenen borsalardan birine giriş yapılır. 
  • 2. Adım: İlgili borsalarda hesap oluşturulur.
  • 3. Adım: Kimlik doğrulama ve hesap onayı adımları takip edilir. 
  • 4. Adım: USD, USDT, BUSD gibi farklı çiftler ile alım gerçekleştirilir. 
  • 5. Adım: Güvenli cüzdanlarda, hesaplarda bir sonraki işleme kadar saklanır. 

  Özet Olarak

  Genel hatları ile Amp projesinin herhangi bir gerçek dünya uygulaması için birçok varlıklara anında ve doğrulabilir güvence sağlaması projeyi öne çıkarmaktadır. Her türlü değer aktarımı için kolaylık, hız ve güvenilirlik sağlayan AMP, piyasalarda ise bir süre daha takip listelerinde kalacak gibi görünmektedir. Henüz istenen hareketin olmaması sabit arzından kaynaklanmaktadır. Ancak gelecek dönem için istikrarlı bir görünüm çizmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle