Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 5 – 12 Haziran 2021

  Kripto para piyasasında sert düzeltmelerin yaşandığı geride kalan haftada altcoinlerde de negatif görünüm dikkat çekti. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında son dönemde toparlanma yaşansa da yatırımcıların istediği kazançlar görülmedi. BTC fiyatının zayıf görünümü, popüler altcoin projeleri başta olmak üzere en çok ilgi gören altcoin fiyatlarında da zarar yazdı.

  Sabitcoinler dışında kripto para piyasasında 5 Haziran ile 12 Haziran tarihleri arasında yatırımcılara en çok kazandıran altcoin projelerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Amp (AMP)

  Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş ile birlikte adeta kana bulanan altcoin piyasasında zıt yönlü hareket yapmaya başlayan Amp (AMP) dikkat çekti. Altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmayan bu projede geride kalan 1 haftalık süreçte yüzde 35 oranında yükseliş gözlemlendi. Yatırımcısını sevindiren AMP kripto para birimi hakkında dikkat çeken haberler ve paylaşımlar yapıldı. 

  AMP kripto para birimi piyasada Ethereum (ETH-USD) tabanlı bir token olarak tanınıyor. Kripto para yatırımcılarının son dönemde dikkatini çeken AMP, Flexa Ağı kullanılarak yapılan ödemeler için teminat görevi görüyor. Söz konusu ödemenin çok uzun sürmesi veya başarısız olması durumunda, masrafları karşılamak için Amp teminatı tasfiye edilebiliyor. 

  Amp, bunun çok çeşitli işlem türlerini kapsamasına izin verebiliyor. Buna “dijital ödemeler, itibari para birimi değişimi, kredi dağıtımları, mülk satışları ve daha fazlası” dahil edilebiliyor. Piyasada volatilite riskini azaltmak için sabit bir AMP coin kaynağı bulunuyor. Amp, hizmetlerinden yararlanan Flexa, CoinGekco, Gemini, Sushi, Uniswap gibi çok çeşitli şirketlerle halihazırda çalışan bir platform olmasıyla biliniyor. 

  AMP teminatının tasfiye edilebilmesi ise, satıcının hala ödeme aldığı ve kripto kullanan hem alıcılar hem de satıcılar için ekstra güvenlik sağladığı anlamına geliyor. Kripto para yatırımcıları son dönemde hızlı yükselen AMP fiyatı ile bu projeye daha fazla ilgi duymaya başladı. Piyasanın genelinden pozitif yükselişle ayrışan AMP, tüm altcoin projeleri zarar yazarken yatırımcısına ciddi oranda kazanç sağladı. 

  Chiliz (CHZ)

  2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın başlaması ile son 24 saat içinde taraftar token’larının fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Taraftar tokenları denilince akla ilk gelen kripto para birimi olan Chiliz (CHZ) fiyatındaki yükseliş de bu sayede kaçınılmaz oldu. Haftanın en çok kazandıran altcoin projeleri arasında yer alma başarısı gösteren CHZ, yatırımcısının yüzünü güldürdü. 

  Bir hizmet token’ı olan ve Socios.com platformunun resmi kripto para birimi olarak tanımlanan Chiliz (CHZ), 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın başlamasından fırsat buldu. Tüm dünyada büyük bir ilgi gören turnuvayla birlikte CHZ üzerinden futbol kulüplerinin piyasaya sürdükleri taraftar token’larında da büyük artışlar yaşandı.

  Kripto para piyasasında hemen hemen bütün altcoin fiyatlarında aşağı yönlü bir hareket hakimken taraftar token’larındaki bu artış dikkat çekti. Kripto para uzmanları, CHZ fiyatındaki yükselişin arkasında 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın başlaması öne çıkarırken, bu fırsatı kaçırmayan altcoin yatırımcıları da iyi kazançlar elde etti. 

  Waves (WAVES)

  Geride kalan 5 Haziran ile 12 Haziran tarihleri arasında kripto para yatırımcılarının yüzünü güldüren en başarılı altcoin projeleri arasında Waves (WAVES) de yer aldı. Sektördeki kullanıcıların kendilerine özel kripto para oluşturup piyasaya sürmelerini sağlayan blockchain olarak öne çıkan WAVES fiyatındaki başarılı performans dikkat çekti. 

  Waves projesinin temel amacı, herkesin kendi kripto parasını zahmetsizce oluşturup borsalara listelemelerine olanak tanımasıdır. Kullanıcılar Waves platformunu sorunsuz bir şekilde kullanarak kendi kripto para birimlerini oluşturduktan sonra yine Waves’in kendi borsasında listeleyebilme fırsatına sahip oluyor. Bu sayede tokenler hızlı bir şekilde listelenip alım satım işlemlerine hazır hale getiriliyor. 

  Waves, Rusya’nın başkenti Moskova’da Sasha Ivanov taradından 2016 yılında bulunmasına rağmen büyük bir ilgi görmeyi sürdürüyor. Waves DEX ve Waves Enterprise uygulamalarını yaratan firma, 2019’dan beri yeni ürünleri çıkarıp geliştirme için çalışmalar yürütüyor. Deneyimli kripto para uzmanları, WAVES fiyatının önümüzdeki dönemde de yükseliş hareketlerini sürdürmesini bekliyor. 

  Wrapped Bitcoin (WBTC)

  Farklı blockchain ağlarında işlem yapma olanağı sunan Wrapped Token fiyatındaki performans da haftanın en çok kazandıran altcoinleri listesinde yer almasını sağladı. Bilindiği üzere blockchain ağındaki kripto para biriminin değerine 1:1 oranında eşit olan ve farklı blockchain ağında çalışabilen sanal varlığa Wrapped Token adı veriliyor. 

  Wrapped tokenler, kripto para biriminin ait olduğu orijinal blockchain ağı dışında da işleme konulabilmesi için geliştirilmiş olmasıyla özellikle son dönemde ilgi görüyor. Wrapped token, orijinal varlığın değerine endeksli olduğu için işleme konulduğunda orijinal para biriminin değeri üzerinden alım satımı yapılabiliyor. 

  Değerini itibari para (fiat) birimlerinden alan stablecoin'lere benzer yapıda olan Wrapped Bitcoin (WBTC), bu avantajları sayesinde geride kalan haftada dikkat çekici bir performans ortaya koydu. Kripto para piyasasının genelinde görülen sert düzeltme hareketlerinden olumsuz etkilenmeyen stablecoinler gibi performans gösteren Wrapped Bitcoin yaıtırmcısını sevindirdi

  Fiyat ve çalışma prensibi açısından bildiğimiz Bitcoin (BTC) ile hiçbir farkı bulunmayan Wrapped Bitcoin (WBTC) altcoin yatırımcılarının bu dönemde ilgisini çekti. BTC kendi blockchain ağında çalışırken WBTC ise Ethereum gibi farklı ağları kullanabildiği için piyasadaki sert düzeltmelerden daha az zarar gördü. Ethereum'da Wrapped Bitcoin'in yanı sıra başka Bitcoin temsilcisi altcoinler de bulunsa da en baskını WBTC olduğu için hızlı değer kazandı. 

  Bitcoin fiyatının sert düzeltmeler ile ciddi kayıplar yaşadığı haftada popüler altcoinler de haftayı negatif görünümde kapattı. Piyasa değerine göre ilk 10 büyük kripto para birimi listesinde yer alan altcoin projelerinden pozitif değerleme kazanan altcoin olmaması yatırımcıları tedirgin etti. Kripto para yatırımcıları özellikle altcoinlerde boğa rallisinin devam etmesini istiyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle