Ünlü analistten BTC ve ETH fiyat manipülasyonu uyarısı

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Altcoin Daily sunucusu ve ünlü analist Austin Arnold önemli açıklamalar yaptı. Analist, devasa Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyat manipülasyonu geldiğine dikkat çekti…

  Kripto para yatırımcıları, ünlü analistlerin değerlendirme ve yorumlarını yakından takip ederken önemli paylaşımlar yapıldı. Austin Arnold son analizinde BTC ve ETH için büyük fiyat manipülasyonu geldiğini söyledi. Yakın bir zamanda Chicago Ticaret Borsası (CME) tarafından Bitcoin mikro vadeli işlemlerinin piyasaya sürüleceğini hatırlatan analistin bu paylaşımı büyük ilgi gördü.

  BTC Vadeli İşlem Sözleşmelerinde Manipülasyon

  Bu gelişmenin detaylarına değinen popüler analist, geleneksel piyasa aktörlerinin Bitcoin’e  fiilen sahip olmak veya onu elinde tutmak zorunda kalmadan hamle yapabileceklerini vurguladı. Bu durumda Bitcoin ve Ethereum fiyatının piyasa manipülasyonuna kurban gidebileceği uyarısında bulundu. Ünlü analiste göre bu sözleşmeler ile bireysel yatırımcılar hedef tahtasına oturtulacak.

  Piyasa aktörlerinin, yatırımcılara BTC fiyatını manipüle etmeleri için tamamen yasal bir yol sağlandığını söyleyen Arnold, şunları aktardı: “Vadeli işlem sözleşmelerininsahtekarlığa” karşı savunmasız olduğu biliniyor. Bu nedenle, birçok sözleşmenin gerçekleştirilme niyeti olmadan açıldığı, sahte düşüş veya yükseliş hissi oluşturacak. BTC vadeli işlem sözleşmelerinin sona erme tarihlerinin de uzun süredir Bitcoin fiyatındaki düşüşlerle ilişkili olduğu düşünülüyor.” 

  BTC ve ETH Fiyatı Manipülasyon Riski Altında 

  Piyasadaki büyük adamların bunu CME sözleşmelerinin şu anda sunduğu şeyle yapabilmeleri halinde bunun olumlu olduğunu aktaran Austin Arnold, aksi halde yaşanacakları özetledi:

  “Bu aynı zamanda kötü bir şey, çünkü piyasa manipülasyonuna yol açacak. CME kripto para vadeli işlemleriyle, yatırımcıların/trader’ların aslında Bitcoin’i elinde tutmaları gerekmez. Dijital bir cüzdana ihtiyacınız yok, çünkü Bitcoin vadeli işlemleri finansal olarak halledilir. Yani fiat üzerinden hesaplanır ve bu nedenle gerçek Bitcoin takasını içermiyor.”

  Popüler analist bireysel yatırımcıların bu gelişmelerden etkileneceğini şu açıklamasıyla vurguladı: “Şu anda Bitcoin için yalnızca mikro sözleşmeler varken, CME zaten Ethereum için düzenli sözleşmelere sahip. Borsa, geçen ay Ethereum vadeli işlem sözleşmelerini de başlattı. Yani Bitcoin sahibi olsanız da Ethereum tutsanız da bu etkiliyor sizi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle