Kripto Para

ETH blok zincirinde yeni özellik aktif hale geldi

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) ağında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bunlara son örnek olan hesap soyutlama” adıyla bilinen yeni özellik, Ethereum blok zincirinde etkinleştirildi.

  Kripto para piyasasındaki belirsizlik ortamı devam ederken, önde gelen projelerde önemli gelişmeler yaşanıyor. En büyük altcoin Ethereum (ETH) ağında da yeni özellikler devreye alındı. Ethereum topluluğunda “hesap soyutlama” olarak bilinen ve kullanıcıların çevrimiçi bir cüzdanın özel anahtarlarını kaybetmeleri halinde kripto paralarını kurtarmayı kolaylaştırabilecek özellik bir kez daha gündeme geldi.

  Ethereum ağında ERC-4337’nin akıllı sözleşme olarak kullanılması şeklinde yapılacak yükseltme, kullanıcılara hesap soyutlama imkanı verecek. Ethereum blok zincirinde önemli bir gelişme olarak görülen bu özelliğin aktif hale gelmesi büyük ilgi gördü. Bu yükseltme haberi WalletCon olarak bilinen ETHDenver ile ilgili bir etkinlikte duyurulacak.

  ERC-4337 Standardı ETH Ağına Eklendi

  Ethereum topluluğunun yakından takip ettiği platformlardan blockchain Explorer web sitesi, Etherscan’daki son gelişmeleri özetledi. Buna göre ERC-4337 adıyla tanımlanan yeni standart, EntryPoint adlı akıllı sözleşme aracılığıyla Ethereum ağına eklendi. Uzmanlara göre bu güncellemenin hızlı bir şekilde aktif hale gelmesinde, söz konusu yükseltmenin akıllı bir sözleşme aracılığıyla uygulanması etkili oldu. 

  Yeni standart, Ethereum ana ağ katmanının üzerine yeni bir katman daha ekliyor. Ethereum’un temel programlamasında herhangi bir karmaşık uygulama veya değişiklik gerektirmeden başlatılan ERC-4337 ile hesap soyutlaması özelliğini protokole entegre edildi. Sözleşme tüm EVM zincirlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılırken uyumlu her konuma yerleştirilebilecek.

  Buterin Yeni Özelliği Açıkladı

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçen Ekim ayında ERC-4337’nin özelliklerini duyurmuştu. Buterin söz konusu paylaşımında “Her zaman istediğimiz, ama bir türlü gerçekleştiremediğimiz hesap soyutlaması için gerçek bir yolu daraltıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

  Ethereum ağında aktifleştirilen hesap soyutlama, ETH cüzdanlarını daha kullanıcı dostu hale getirmek için kullanılacak. Bu sistem, örneğin bir kullanıcı kripto cüzdanının anahtarını kaybettiğinde varlıklarına alternatif bir şekilde erişim sağlamasına yardımcı olacak. Kripto anahtarının kaybolmasını önlemek amacıyla başlatılan bu özellik cüzdanları akıllı sözleşme hesaplarına dönüştürüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle