Kriptopara

Satoshi Nakamoto’nun Serveti Dudak Uçuklatıyor: 19 Milyar Dolar

  Bitcoin’in kurucusu olarak bilinen Satoshi Nakamoto ve onun tartışma konusu olan serveti yıllardır gündem olmayı sürdürüyor Satoshi Nakamoto’nun servetinin bir bölümü madencilik ile elde ettiği ve kripto para borsasında yaptığı yatırımlar ile kazandığı BTC miktarından, bir bölümü ise adını vermeden sayısız kez açıkladığı farklı yatırım kaynaklarından oluşuyor. Satoshi’nin serveti için için sabit bir rakam da vermek mümkün değil çünkü BTC’nin her fiyat artışında servette değişiyor.

  Örneğin BTC’nin rekor fiyatını kırdığı dönemde Satoshi Nakamoto’nun serveti de rekor seviyesine yükseldi. Bu durumun sebebi BTC’nin değerlenmesi iken servetindeki her değişime rağmen dünyanın en zengin ilk 50 insanı listesinde her yıl yer almayı başardı. Servetin incelenmesi ve ortaya çıkan rakamlar hakkında tüm bilgileri makalemizden öğrenebilirsiniz. 

  Satoshi Nakamoto’nun Servetinde Kaç Bitcoin Var?

  Satoshi Nakamoto’nun serveti içinde 1 milyon adetten fazla BTC olduğu belirtiliyor. Bu bilgi ise açık kaynaklı piyasayı takip eden ünlü analist şirketleri tarafından BTC’nin ilk gününden bu yapılan araştırmalar ile ölçülmüştür. Ölçümler ardından ise bir grafik meydana getirilmiştir. 

  1 milyon üzerinden BTC’sinin olma sebebi ise BTC ağının %51’ini her koşula karşı bir hack saldırısın korumak olarak gösteriliyor. Analistler Satoshi Nakamoto’nun hali hazırda 1 milyon fazla BTC üretmiş olduğunu, zira %51’den fazla hash oranı ele geçirildiğinde ağ üzerinde her türlü işlemin durdurulabildiğini belirtiyorlar. Satoshi Nakamoto’nun da ağ üzerininde oluşabilecek problemlerin önüne geçmek amacı ile en az 1 milyon BTC’yi kendi için ayırdığı tüm analistlerce ifade ediliyor. 

  BTC ağının sürekli olarak büyümesi nedeniyle ve bu tehlikenin ortadan kalkmasıyla, Satoshi’nin daha fazla madencilik yapmayı devam ettirmediğini ortaya koyan araştırma sonuçları da mevcut. Ancak analist şirketlerin araştırmaları sonunda varılan ortak karara göre, Satoshi Nakamoto’nun servetinde yer alan 1 milyon üzeri BTC ile dünyanın en büyük balinası olarak biliniyor. Bu kapsamda eğer yatırım koşullarına dahil olursa, tüm dengeleri değiştirebilir. Ancak bunu seçmeyerek merkeziyetsiz sistemi destekliyor.

  Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Serveti Kaç Dolar?

  Satoshi Nakamoto’nun servetinde sadece BTC miktarı ile elde ettiği pay bulunmuyor. Kişinin veya topluluğun kesin olarak kim olduğuna yönelik şüpheler devam etse de, kendini Satoshi Nakamoto olarak açıklayan kişilere yönelik bakış akışı mesafeli olsa da ismin başka yatırımlar ile de ilgilendiği biliniyor. Çünkü WhaleAlert gibi dünyaca analiz şirketleri piyasayı izlerken ismin veya topluluğun artık madencilik işlemi yapmadığını tespit ettiler. 

  Satoshi Nakamoto’nun son olarak sahip olduğu ve servetinde pay olarak yer alan BTC miktarı 1.125.150 BTC olarak açıklandı. Satoshi Nakamoto, 52 bin dolarlık BTC fiyatından hesaplandığında ise sadece bu BTC miktarından yaklaşık 58 milyar dolar servete sahiptir. 

  Ancak isme veya topluluğa ait olan bu BTC miktarının ilk yıllarda aktif şekilde kullanılmadığı ise analist şirketlerce belirtiliyor. Bunun sebebi ise oldukça farklı bir detay ile açıklanıyor. Kripto para takipçileri tarafından, ilk yıllarda kazılan BTC’ler sürekli takip altında bulunurken, uzun yıllar önce kazılmış Bitcoin’lerin hareket etmesi ise BTC piyasasını olumsuz etkiliyor. Bu sebepler servetin aktif olarak kullanılmıyor.

  Satoshi, BTC Servetini Kullanırsa Ne Olur?

  Satoshi Nakamoto’nun BTC servetini kripto para borsası içinde işletmesi halinde olabilecekleri ele alırken olduk çarpıcı senaryolar ortaya çıkar. Analistler bu gibi bir durumda tüm dengelerin değişebileceğine dikkat çekerler. 1.125.150 BTC (1 milyonun üzerinde BTC) miktarı o kadar kudretli ki bunun belirli bir ölçüsünün dahi alım-satım işlemlerinde kullanılması fiyat değerlerini arz talep bağlantısı üzerinden direk olarak kontrol etmek anlamına geliyor.

  Analistler eğer Satoshi Nakamoto’nun bir balina olarak BTC’lerini tercih ettiği ölçüde satmaya başlarsa fiyatları düşürebileceğini, eğer tercih ettiği yönde alımına devam ederse ve zaten yeterli servet kaynağı olduğu için müdahaleden yana bir karar verirde fiyatları yükseltebileceğini belirtiyorlar. Ancak dünyada ismi ile tanınınmış birden fazla piyasa analistsi şirket ise Satoshi Nakamoto’nun tam bir biriktirici balina olduğunu ve piyasaya müdahale için manipülatik hareketlerde bulunmayı seçmediğini araştırmalarına dayanarak belirtiyorlar.

  Servetini Ölçen Eşsiz Patoshi Şablonu

  Tüm detaylar ele alındığında sorulan en büyük soru ise "Satoshi Nakamoto’nun bu servete sahip olduğunu nereden biliyoruz?" olmaktadır. İşte bunun cevabı ise Eşsiz Patoshi Şablonu adı verilen ve aslında yıllarca piyasa hareketlerinin izlenmesi ile ortaya çıkarılan grafiktir. Bu grafik BTC’nin ilk popüler olduğu dönemden itibaren Whale Alert isimli dünyaca ünlü piyasa analisti şirket tarafından yapılmaya başlamıştır.

  Eşsiz Patoshi Şablonu ele alındığında ise tespit edilen birden fazla sonuç var. İlki 10 dakikalık bir standartı oluşturmak ve ağı %51 saldırı ardından korumak için 1 milyon BTC’ye gerek olduğu. Ne tesadüf ki bu şablon ile ölçülen Satoshi BTC serveti de aynı miktardadır. Diğer bir detay ağ büyüdükçe hash oranındaki payını devamlı olarak %60 seviyesinde tutmayı başarıyor. Bu yine 1 milyon üstü BTC gücü ile imkanlı hale gelir.

  Şablon incelendiğinde ise grafik üzerinden 54.316 numaralı bloğa ulaşıldığında madencilik işlemlerinde günümüzün oranlarına yakın bir değer bulunur. Bu alan ise 2010 Mayıs ayına kadar geçen sürede Satoshi’nin madenciliği bıraktığını açıkladığı tarihler. 2010 Mayıs ardından ise 112.500 numaralı blokta, bazı işlem izleri görülse de etkinlik yüksek değildir. Tüm bu veriler ve araştırma kapsamında ise ulaşılan BTC serveti 1 milyon adedin üzerinde ve 58 milyar dolara yakın.

  Satoshi Nakamoto’nun Servetinin Arkasında Ekip Var mı?

  Satoshi Nakamoto’nun kimliği ile ilgili bir çok tartışma var. Bu tartışmalar ise uzun yıllar devam edecek gibi duruyor. Bir dönem Ted Nelson, Satoshi’nin Shinichi Mochizuki isimli bir matematikçi olduğunu açıkladı. Ancak bu asılsız çıktı. Daha sonra Avustralyalı bilgisayar bilimci Craig Wright, Satoshi olduğunu ardından olmadığını açıkladı. Tek bilinen ise bir lider ismin olduğu ancak ona yardımcı olan ve onun kimliğini açığa vurmayan bir madenci topluluğunun da olduğu. Bu kapsamda servetin arkasında bir ekip işinin yatması muhtemel görülüyor.

  Sonuç

  Satoshi Nakamoto’nun servetinin kripto para dünyası ve kamuoyu tarafından görülebilen yanı kimlik belirsizliğinden kaynaklı olan BTC servetidir. Araştırmalarda da belirtildiği gibi 2010 ardından madenciliği tercih etmiyor oluşu ve kamuoyuna isim sunmadan başka yatırımlara yöneldiğini ifade etmesi ise servetinin sadece 58 milyar dolar ile sınırlı olmadığını ifade ediyor. Analistler minimum teknolojik yatırımlar ile tahmini toplam servetin en az bunun iki üç katına ulaştığını ifade ederler.

  Satoshi Nakamoto sadece BTC serveti ile biler her sezon dünyanın en zengin ilk 50 insanı listesi yer almayı başardı. Bu kapsamda diğer yatırımlarının açıklanması ve BTC yatırımcılarının bir kişi üzerinden tam olarak Satoshi Nakamoto olduğuna dair ikna olmaları ardından asıl gerçek servet gün yüzüne çıkabilir. Bu servet büyüklüğüne rağmen isim veya gurup kripto para piyasasına müdahale yapmayı tercih etmezken, geliştirme aşamasında da çekilmiştir. Ağı daha çok yatırımcılara bırakan Satoshi, biriktirici bir balina olarak görülür. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle