Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 17 – 23 Kasım 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan sert hareketler, altcoin piyasasını da olumsuz etkiledi. Zaman zaman bazı altcoinlerde yükseliş hareketleri görülse de piyasa genelinde düşüş trendi devam ediyor. Kripto para basınında yer alan haberlerin etkisiyle yüksek volatilitenin görüldüğü altcoinlerde bir hafta daha geride kaldı.

  17 Kasım ile 23 Kasım 2021 tarihleri arasında altcoin piyasasında önemli olan gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  17 Kasım Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana düşüş sinyalleri veren bazı altcoinlerde 17 Kasım Çarşamba gününde de değer kayıpları görüldü. Bunların başında BNB coin gelirken yüzde 1.80 oranında değer kaybı yaşanması yatırımcıları endişelendirdi. SOL ve ADA fiyatı yatay seyirde kalırken XRP fiyatı ise yüzde 1’e yakın oranda değer kazanmasıyla yatırımcısı sevindirdi. 

  Hindistan’da, kripto paraları tamamen yasaklama tartışmaları devam ederken bu gelişme altcoinlerde bazı satışları tetiklemişti. Bu doğrultuda hükümetin parlamentoya özel kripto paraların yasaklanmasını öngören bir tasarı sunması bekleniyordu. Ancak Hindistan’dan gelen son veriler kripto para topluluğunu ve altcoin yatırımcılarını sevindirecek cinsten oldu.

  Hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre, ülkede kripto paraların ödemelerde kullanımı yasaklanırken varlık olarak alım satımına izin verilecek ve regüle edilecek. Hükümetin tasa tasarısını parlamentonun kış döneminde gündeme getirip onaylaması bekleniyor. Bu gelişme kripto para piyasası genelinde beklenen etkiyi yaratmadı.

  18 Kasım Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde yaşanan olumsuz hava, altcoin piyasasında sert satışlara yol açtı. 18 Kasım Perşembe gününde düzeltme hareketiyle yatırımcıları endişelendiren altcoinlerde büyük kayıplar yaşandı. SOL coinde yüzde 11 civarında düşüş olmasının yanı sıra BNB fiyatı da yüzde 8 oranında geriledi. 

  dApp’leri ölçeklendirmek için Ethereum (ETH) uyumlu bir DeFi protokolü olan Acala, sonunda Polkadot parachain müzayedesini kazandı. Acala, Polkadot’taki parachain müzayedesinde 32.515.989 DOT ( yaklaşık 1.3 milyar dolar) ile ilk slotu kazanmayı başardı.

  Yatırımcıların ve analistlerin yakından takip ettiği Whalestats’ın verilerine göre, kripto balinaları portföylerin Shiba Inu (SHIB) eklemeye devam ediyor. SHIB coin 23,5 milyar dolarlık ortalama token sayısıyla 30 günlük dönemde en çok yatırım yapılan ilk beş token arasında yer aldı. Bu gelişme SHIB yatırımcılarında yeni bir heyecan yaratmaya yetti. 

  19 Kasım Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Yüksek volatilite sebebiyle yatırımcılar yön belirlemekte zorlanırken 18 Kasım Cuma gününde yükseliş hareketleri görüldü. Dünkü sert düşüşten sonra BNB coin fiyatı yüzde 9.11 oranında değer kazandı. SOL coin fiyatı da yüzde 10.30 artarken dünkü kayıplarını geri kazanmış oldu. XRP ve ADA fiyatında ise yükselişler sınırlı kaldı. 

  En büyük kripto para borsası Binance’in girişim sermayesi kolu Binance Labs, oyun odaklı metaverse platformu MOBOX’a stratejik bir yatırım yaptığını duyurdu. Binance Labs Fonu yöneticisi Bill Chin, “MOBOX, Binance ekosisteminin tamamıyla organik olarak iş birliği yapan büyük umutlar beslediğimiz bir proje.” ifadelerini kullandı. 

  Altcoin yatırımcılarının en çok kullandığı kripto para borsalarından Bitstamp, yılın başında yaşadığı rallisi ile dikkat çeken Cardano’yu (ADA) listeleyeceğini duyurdu. İşlem hacmine göre Avrupa’nın en büyük kripto alım satım platformu olan Bitstamp duyurusu, Cardano fiyatının yükselmesine katkıda bulundu. 

  20 Kasım Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde bazı altcoin fiyatlarındaki pozitif görünüm devam etti. ADA fiyatı yüzde 3, BNB fiyatı yüzde 4 yükselirken XRP ve SOL fiyatlarında hareket yatay seyirde takip edildi. Ancak kripto paraların yeniden hızlı bir ralli başlatması için bu yükselişler yeterli bulunmadı. 

  Bloomberg New Economy forumunda konuşan Binance CEO’su Changpeng Zhao, şirket merkezinin nerede olacağına karar verdiklerini ve çok yakında açıklayacaklarını söyledi. Dünyanın en büyük borsasının bu hamlesinin BNB coin fiyatında nasıl bir etki yaratacağı merak konusu oldu. 

  Las Vegas merkezli lüks otomobil galerisi Vegas Auto Gallery, kripto para birimi ödeme seçenekleri listesine Shiba Inu’yu eklediğini açıkladı. SHIB coin fiyatında yükseliş hareketi başlatan bu duyuru, yatırımcıları sevindirdi. Farklı kripto para birimleriyle de ödeme alan şirkette, kripto para birimi işlemleri, BitPay aracılığıyla otomatik olarak ABD dolarına dönüştürülüyor. 

  21 Kasım Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasasında SOL coin boğalarını umutlandıran gelişmeler yaşandı. En popüler altcoin fiyatlarında sert düşüş trendi devam etmesine rağmen SOL coin fiyatında yüzde 6.23 oranında bir artış dikkat çekti. Bunun dışında BNB, ADA ve XRP fiyatlarında ise yüzde 3 civarında kayıplar görüldü. 

  Cardano ekosisteminin ilk stablecoin ve lending protokolü olan Ardana ile Near Protocol (NEAR) ortaklık anlaşması imzaladı. Bu kapsamda, Cardano ve Near, Ardana tarafından tasarlanan bir token köprüsüne sahip olacak. Ortaklık ayrıca Near Vakfı’ndan bir hibe de içermesiyle dikkat çekti. 

  Altcoin yatırımcıların yakından takip ettiği Whale Alert’in verilerine göre bir XRP balinası, merkezi bir borsadan varlıklarını çekmeye karar verdi. Zincir içi veriler, iki adres arasında büyük bir transfer yapıldığını ortaya koydu ve XRP yatırımcılarında heyecan yarattı.

  22 Kasım Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde altcoin piyasasındaki düşüş trendi devam etti. BNB, ADA ve XRP fiyatlarındaki kademeli değer kaybı yatırımcıları tedirgin ederken dün hızlı yükselen SOL coinde de ciddi satışlar geldi. Günü yüzde 6 değer kaybıyla kapatan SOL coin dünkü tüm kazançlarını geri verdi.

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Tesla CEO’su Elon Musk, Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya, kendisine gelen şikayetlerden sonra Dogecoin müşterilerinin durumunu sordu. Musk, sosyal medya üzerinden ilettiği mesajda, “Doge müşterilerinizle ilgili neler oluyor? Durum şaibeli görünüyor.” ifadelerini kullandı.

  Yerli kripto para alım satım platformu Paribu, Audius’u (AUDIO) listelediğini duyurdu. Böylelikle popüler merkeziyetsiz müzik paylaşım platformu Audius (AUDIO) platforma eklenen son altcoin oldu.

  23 Kasım Salı Altcoin Borsa Özeti

  Piyasa genelinde düşüş sinyalleri devam ederken popüler altcoinlerde yükselişler yaşandı. Sadece ADA fiyatında yüzde 1.45 oranında gerileme takip edildi. Bunun dışında SOL coin yüzde 3, XRP yüzde 4 ve BNB coin yüzde 6 oranında değer kazandı. 

  Önde gelen kripto para alım satım platformlardan eToro, ABD’deki kullanıcılar için ADA ve TRX’i listeden çıkardığını duyurdu. 26 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ABD’li kullanıcıların platformda Cardano (ADA) ve TRON’da (TRX) yeni pozisyon açamayacağı belirtildi. Bu gelişme ADA fiyatında sert düşüş yarattı.

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, hızla yükselen enflasyonun Bitcoin ve kripto paralar için bir ‘kuyruk rüzgarı’ etkisi yarattığını söyledi. Fintech Abu Dhabi etkinliğinde CNBC’nin bir paneline katılan Garlinghouse, Dogecoin gibi meme coin’lere karşı yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle