Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 22 – 28 Aralık 2021

  Kripto para piyasası genelinde konsolidasyon süreci devam ederken, bazı altcoinler hızlı iniş ve çıkış hareketleriyle yatırımcıların dikkatini çekiyor. Son dönemde bir türlü boğa rallisini başlatamayan kripto paralarda belirsizlik sürüyor. Analistler, popüler altcoin projelerinde bir süre daha inişli çıkışlı bir grafik çizilebileceğini hatırlattı.

  Bu süreçte 22 Aralık ile 28 Aralık 2021 tarihleri arasında popüler altcoin projelerinin fiyatlarına etki eden gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  22 Aralık Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Yaklaşık son 1 haftadır yükseliş trendini sürdüren Terra (LUNA) fiyatı 22 Aralık Çarşamba günü düşüş yaşamasıyla yatırımcıları şaşırttı. LUNA yükseliş serisi bu şekilde son bulurken popüler altcoinlerde ise hızlı yükselişler dikkat çekti. XRP ve BNB fiyatlarında yüzde 1 civarı artış görülürken, ADA coin fiyatında yüzde 3.64 değer artışı yatırımcıları memnun etti. Ancak yükseliş hareketlerinin devam edip etmeyeceği merak konusu oldu. 

  Etherscan verileri, SHIB transferleri sonrası, 706,1 milyon SHIB yakılarak burn adresine gönderildiğini gözler önüne serdi. Kullanılmayan bu cüzdanda hali hazırda 14.8 milyar dolarlık SHIB bulunması dikkatlerden kaçmadı. Dolaşımdaki arzın yüzde 41’ine tekabül eden bu rakam yatırımcıları heyecanlandırdı. 

  SEC davası yüzünden gündemden düşmeyen Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Ripple’ın (XRP) 2021 yılı içerisinde önemli bir büyüme kaydettiğini söyledi. SEC ile aralarındaki davaya rağmen 2021 yılının XRP için en iyi yıl olduğunu vurgulayan Garlinghouse, XRP yatırımcılarını umutlandıran açıklamalar yaptı. 

  23 Aralık Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü yükseliş arkasından ADA coin fiyatında son dönemde görülmemiş bir patlama yaşandı. 23 Aralık Perşembe gününde kripto para piyasasındaki olumlu havayı arkasına alan ADA coin yüzde 11 oranında değer kazandı. SOL coin de yüzde 6 civarında yükselerek yatırımcılarını sevindirirken BNB fiyatındaki beklenen yükseliş hareketi bir türlü görülemedi. 

  Geçen sene Dogecoin’e verdiği destek ile müthiş performansına katkı sağlayan Elon Musk DOGE hakkında paylaşımlarına bir yenisini daha ekledi. DOGE geliştiricisi Billy Markus’a destek olan ünlü milyarder “Bu yüzden DOGE” paylaşımı yaparak tüm dikkatleri üzerine çekti. Ancak bu paylaşım DOGE fiyatında eskisi gibi yükseliş hareketi getirmedi.

  Çin’in devlet ajansı, kendi dijital koleksiyon ürünlerini piyasaya süreceğini açıkladı. Ülkenin kripto paralara ve bunlarla ilgili her şeye savaş açtığı bu dönemde NFT piyasaya sürmesi kripto para topluluğunda kafa karışıklığı yarattı. Ancak bu haberle NFT projelerini destekleyen altcoin fiyatlarında yükseliş görüldü. 

  24 Aralık Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Popüler altcoin fiyatlarında yaşanan yükselişlerden sonra yatırımcılar satış baskısı karşısında endişelendi. Bu süreçte 24 Aralık Cuma günü en çok satış gören altcoinler arasında yüzde 8.39 oranında değer kaybeden XRP yer aldı. Son günlerin yükselen altcoini ADA coin de yüzde 5.55 kayıpla Cuma günü kapanışını yaptı. 

  Dogecoin Foundation ilerleyen tarihlerde neler yapılacağına dair detaylı bir yol haritası paylaştı. DOGE geliştirici ekibi, topluluk odaklı bu projenin “işe yarar” olmayı birinci hedef haline getirdiğini söyledi. Dogecoin Manifestosu isimli rapor yatırımcıları heyecanlandırdı. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, BNB için yeni bir otomatik yakma prosedürü uygulamaya koydu. Colin Wu haberine göre, BNB otomatik coin yakma işlemi, geçmiştekinden farklı olarak Binance Coin’in fiyatına ve Binance Smart Chain’deki faaliyet seviyesine bağlı olacak. 

  25 Aralık Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para birimlerindeki volatilite giderek tavan yaptı. 25 Aralık cumartesi gününde ADA coin dünkü düşüşe rağmen yüzde 4.43 oranında artarak kayıpların önemli bir kısmını geri almayı başardı. Bununla birlikte BNB, SOL, LUNA ve XRP gibi kripto paralarda yükseliş hareketleri ise yüzde 1 civarında sınırlı kaldı. Analistler yükseliş hareketinin devam edebileceğini söyledi. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği anonim analist Smart Contracter, son paylaşımda Solana’nın en yüksek seviyelerden aşağı doğru düşüşünü tetikleyen 3 dalga hareketinden bahsetti. Popüler analist, Solana fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesinden yeni bir seviyeye fırlamasını beklerken yatırımcıları heyecanlandırdı. 

  Kripto para dünyasının ünlü isimlerinden Real Vision CEO’su Pal, kripto para birimlerinin blockchain teknolojisi ile birlikte dünyayı değiştireceğini söyledi. Pal bu değişimde bazı altcoin projelerinin de önemli rol üstlendiğini açıklarken, hangi altcoinlerden söz ettiğini ise belirtmedi. 

  26 Aralık Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde ise popüler altcoin fiyatlarındaki belirsizlik devam etti. BNB ve XRP gibi kripto paralarda düşüş sinyalleri takip edilirken SOL ve ADA coin fiyatları pozitif yönlü hareket etti. 26 Aralık Pazar gününde son günlerin yıldızı LUNA coin ise yüzde 1.31 oranında artışla yetinmek durumunda kaldı. 

  Popüler altcoin DOGE geliştiricisi Dogecoin vakfı 2022 yılının başlarında PoS’a geçme planlarını netleştirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada vakfın yeni projede Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin ile birlikte çalışacaklarını duyurdu.

  Kripto para piyasasındaki balina hareketlerini izleyen Whale Alert son raporunda 100.000 dolarlık XRP transferini gündeme taşıdı. Bithumb borsasından bilinmeyen bir cüzdana yapılan bu transfer, XRP yatırımcıları başta olmak üzere pek çok altcoin yatırımcısının dikkatini çekti. 

  27 Aralık Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde ise LUNA coin fiyatında sert satışlar görüldü. Kripto para basınında yer alan haberlerin etkisi ile satış baskına yenik düşen LUNA coin 27 Aralık pazartesi gününde yüzde 8.71 oranında değer kaybetti. Popüler altcoinlerde satışlar sürerken ADA fiyatında yüzde 4, BNB fiyatında ise yüzde 3 oranında yükseliş olması yatırımcıları sevindirdi. 

  Popüler altcoinlerden ADA coin gelişmeleri dikkat çekti. Cardano Vakfı CEO’su Frederik Gregaard, 2021 yılını Cardano ağı için “inanılmaz bir büyüme yılı” olduğunu söyledi. Cardano protokolünün ilerlemesine yardımcı olan “büyümeyi, teknik inovasyonu, topluluk genişlemesini ve ortaklıkları sürdürdüğü” bir yıl geride kaldı. 

  Ünlü analist Justin Bennett, Youtube kanalında Ethereum rakibi olarak görülen Polygon’u (MATIC) yorumladı. Popüler analist Bennett, MATIC için önümüzdeki birkaç hafta içinde olması muhtemel senaryoda yükseliş hareketinin devam edeceğini söyledi. Analistin yorumları altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip edildi. 

  28 Aralık Salı Altcoin Borsa Özeti

  Son 1 haftalık performansta yatırımcısına en çok kazandıran altcoinlerden biri yine LUNA oldu. Düşük volatilitesi ile daha istikrarlı grafik çizen BNB fiyatı ise 28 Aralık Salı gününde yüzde 5.17 oranında değer kaybetti. SOL coin yüzde 9’la en fazla kaybı yaşarken XRP ve ADA fiyatlarında yüzde 8 civarında değer kaybı görüldü. 

  ADA coin arkasındaki şirket IOHK kurucusu olan Charles Hoskinson, 2022 planlarını yatırımcılarla paylaştı: “2022 yılının ikinci yarısı için planım, bütün parçaları nasıl birleştireceğimi ve Cardano için uçtan uca mikro finans işlemlerini nasıl gerçekleştireceğimizi bulmak.”

  Dogecoin’in kurucu ortağı Billy Markus, son paylaşımda portföyünde ne kadar Dogecoin olduğunu ilk kez açıkladı. Markus, cüzdanında 220 bin DOGE’si (yaklaşık olarak 42.174 dolar) bulunduğunu belirtirken bazı yatırımcıların tepkisiyle karşılaştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle