Kripto Para

Coinbase’ten App Store benzeri bir proje hazırlığı!

  ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, App Store benzeri bir uygulamayı hayata geçirmek için kolları sıvadı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bir kripto para uygulama mağazasını oluşturmak istediklerini açıkladı. Projenin, App Store’dan ilham aldığı ifade ediliyor.

  30 Haziran Salı günü Coinbase CEO’su Brian Armstrong bir blog yazısı yayınladı. Armstrong söz konusu yazısında bir kripto para uygulama mağazası kurmayı planladıklarını duyurdu. Söz konusu uygulama ile yapılan açıklamaya göre her türlü merkezsiz kripto para altyapısı oluşturulabilecek. App Store benzeri bir uygulama mağazası olacağı ifade edilen bu uygulama için ilham kaynağının da App Store olduğu belirtiliyor. Ancak uygulamanın ne zaman faaliyete geçeceği konusunda ise net bir bilgi bulunmuyor.

  Armstrong’un Açıklamaları

  Coinbase’in yeni uygulama mağazası planı hakkında konuşan Brian Armstrong, söz konusu yazısında şu ifadelere yer verdi:

  “Şu anda 10 milyarlarca dolar merkezsiz finans uygulamalarında işleme alınıyor. Bu uygulamalara ana Coinbase ürününden erişim sağlamayı sağlayarak, kullanıcılarımızın işlerini kolaylaştırmak istiyoruz.”

  Merkezsiz Finans Sektörü (DeFi)

  Merkezsiz ya da merkeziyetsiz finans uygulamaları, merkezi bir altyapı üzerinde çalışmıyor. Geleneksel finans uygulamalarının aksine herhangi bir merkeze bağlı olmayan bu uygulamalar, tıpkı Bitcoin (BTC) gibi Blockchain havuzlarında çalışıyor. Bu havuzların ise binlerce bilgisayara sahip olduğu biliniyor ve havuzlar sayesinde işlemler sorunsuz şekilde tamamlanabiliyor. Hiçbir şekilde kontrol ve yönetim mekanizmasının olmadığı DeFi sektöründe binlerce uygulama aktif olarak çalışıyor.

  Brian Armstrong, Apple’ı Örnek Gösterdi

  Armstrong’un da yazısında işaret ettiği Apple, kendi cihazları için bir 3. parti uygulama geliştirdi. Apple Store olarak kullanıcılarına hizmet veren bu uygulama mağazasından kullanıcılar belli ücretler karşılığında uygulamalarını yayınlama fırsatı buldu. Konuya ilişkin olarak Brian Armstrong şu ifadelere yer verdi:

  “Apple iPhone’lar için her uygulamayı kendisi geliştirmeye çalışmadı. Bunun yerine geliştiricilere yetki verdi ve ayrıca mobil kullanıcıların bu yenilik uygulamalarına kolay yoldan ulaşması için bir de ekosistem oluşturdu. Kripto para alanında biz de buna benzer bir adım atmalıyız.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle