Kripto Para

Kripto para kullanıcılarına vergi şoku

  Kamuoyu açıklaması yapan ABD Vergi Dairesi (IRS), duyurusuyla vergi konusundaki bir belirsizliği giderdi. Buna göre vatandaşlar itibari para ile satın aldıkları kripto paralar için bildirim yapmak zorunda değiller…

  Son dönemde kripto para birimlerine ve piyasalarına büyük çapta yatırım yapan ABD vatandaşları, kripto paralar uygulanan vergi konusunda endişeli görünüyor. ABD’deki kripto para yatırımcıları, vergi dairesine gelir vergisi bildirimi yapabilmek için Form 1040 adında bir belge dolduruyor. 

  Kripto para kullanımı hakkında veri toplamak isteyen ABD Vergi Dairesi, 2020 yılı için dağıttığı formda vatandaşların şu soruyu yanıtlamasını talep ediyor: “2020 boyunca herhangi bir dijital para birimi aldığınız, sattığınız, transfer ettiğiniz veya başka bir yolla elde ettiğiniz oldu mu?” Bu soru hakkında IRS klavuzunun yetersiz olması vergi mükelleflerinin kafasında soru işaretleri doğurdu.

  ABD Vergi Dairesi’inden Kripto Para Açıklaması

  2020 yılında itibari para karşılığında dijital para satın alan ve yıl boyunca bundan başka dijital para işlemi yapmayan yatırımcıların vergi konusu kafaları karıştırdı. Vergi dairesinin yanıtına göre yıl boyunca itibari para karşılığı dijital para almış kişilerin bu işlemi formda bildirmelerine gerek görülmüyor. Kripto para basınında yer alan haberlerdeki örneğe göre 2020 yılında bin dolar karşılığında BTC satın almış olan birinin, vergi dairesine bunu bildirme zorunluluğu bulunmuyor

  Kripto Paralar Mülk Statüsünde

  ABD Vergi Dairesi (IRS), Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto para birimini, para olarak değil de mülk olarak tanımlıyor. Kripto para işlemi yapan vatandaşlar, alış ve satış fiyatı arasındaki fark sebebi ile IRS kurallarına göre vergi ödeyebiliyor. Wilson David Investment Advisors’ın finans uzmanlarından Kathryn Hauer, bu konuda ufuk açan bir örnekte bulundu.

  IRS kurallarına göre kripto para borsalarında Bitcoin alıp satarak 10 bin dolar kazanan birinin bunu kazanç olarak kuruma bildirmesi zorunlu görülüyor. Hauer bu konuda, “Kripto paralardan kazandığı parayı IRS’ten saklamaya çalışan biri için işler, çok karmaşık hale gelebilir.” dedi. Buna benzer bir uygulamanın Türkiye’de Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışması sonrası gündeme gelebileceği tahmin ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle