Kripto Para

Yield Farming kripto para dünyasında popülerlik kazandı

  DeFi sektörüne olan ilginin 2020 yılında artmaya başlaması platformdaki DeFi token miktarını 40 milyar doların üstüne çıkardı. Merkeziyetsiz borsalar hızla yükselirken Yield farming öne çıkmaya başladı…

  Yield farming, DeFi sektöründe çeşitli ödüller karşılığında sisteme token kilitlenmesi olarak tanımlanıyor. Kullanıcılar bu sayede hem likide sağlanmasına katkı sağlayıp hem de değişen oranlarda kazanç elde edebiliyor. Kripto para sektöründe sıkça duyulan Staking ile benzerlik gösteren Yield farming, temelde farklı bir çalışma prensibini taşıyor.

  DeFi sektöründe öne çıkan Yield, verim, getiri, üretim gibi anlamlara gelirken farming ise çiftçilik ve tarım anlamına geliyor. Buradan hareketle Yield farming, DeFi kullanıcılarının likidite havuzlarına token kilitlemesi ile kazandıkları ödül anlamına geliyor. Akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilen likidite havuzları, kripto para piyasasındaki tokenların alım satım işlemleri için arz yaratıyor.

  Yield Farming Çalışma Prensibi

  Yield farming, kripto para kullanıcılarına pasif gelir imkanı sunmasıyla DeFi sektöründe her geçen gün daha da dikkat çekici bir hal alıyor. Yield farming çalışma prensibi sayesinde kullanıcılara gelir sağlarken, kripto para havuzuna da likidite sağlamış oluyor. Ethereum gibi ağlar aracılığı ile sisteme kilitlenen tokenlar, kripto para kullanıcılarına pasif getiri sağlıyor.

  Söz konusu getiri, güncel ekonomik sistemde bankalardaki mevduat hesaplarından belirli bir süre sonra faiz getirisi almaya benziyor. Söz konusu işlemin önemi, yeni çıkan bir DeFi protokolünün likidite kazanmasını sağlamada ve protokolün güvenliğini test etmede önemli bir gören üstlenmesindedir.

  Yield Farming Hangi Protokollerde Yapılabilir?

  Compound (COMP) protokolü geçen sene tüm tokenlar tükenene kadar günlük olarak belirli bir miktarda kullanıcılara token dağıtacağını duyurdu. Yeni sistem Compound’a yaradı ve tokenın değeri yükselmeye başladı. Compound’un başarısının ardından Balancer, bZx, Ren, Curve, Synthetix benzer bir sistem uygulamaya başladı.

  Güncel olarak kripto para kullanıcılarının Yield farming yapabilecekleri DeFi platformları arasında şunlar yer alıyor: “Compound, MakerDAO, Aave, UniSwap, SushiSwap, Balancer, Synthetix, Yearn.Finance, PancakeSwap, Venus ve Curve Finance” Bu platformlar ayrıca insanların DeFi pazarına rahatça girmelerine yardımcı oluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle