Kripto Para

Merak edilen dijital yuan raporu paylaşıldı

  Çin Merkez Bankası, son dönemde dijital yuan çalışmaları ile sık sık kripto para basınında da gündeme geliyor. 2014 yılından bu yana araştırmaları yapılan dijital yuanın arka planı, misyonu ve tasarımı hakkında genel bilgiler gözler önüne serildi…

  Çin Merkez Bankası, bir süredir dijital merkez bankası para birimi (CBDC) kapsamında yürüttüğü çalışmalarda dijital yuanı geliştirmeye uğraşıyor. Şimdiye kadar ilerletilmiş ar-ge sürecine kadar gelen projenin misyonu ve diğer detayları belli oldu. Çin Merkez Bankası tarafından yapılan paylaşımda dijital yuan mercek altına alındı. 

  Çinli yetkililer tarafından üretilip piyasaya sürülecek CBDC, fiziki yuana hem yasal statü hem de mali değer bakımından denk hale getirilecek. Dijital yuan olarak adlandırılan bu proje hakkında Çin Merkez Bankası’ndan yeni bir bildiri yayınlandı. Bunda Bitcoin gibi kripto para birimlerinin de yetkililer tarafından incelendiği ve bunların spekülatif amaçlar için kullanıldıkları bilgisi paylaşıldı.

  Güvenilir, Stabil ve Hızlı Dijital Para

  Çin Merkez Bankası, dijital yuan projesi hakkında Çinli kullanıcılara güvenilir, stabil, hızlı ve verimli bir ödeme sistemi sunmak istediklerini belirtti. BTC gibi kripto paraların spekülatif olduğu ve kara para aklama gibi yasal olmayan faaliyetlerde kullanıldıkları açıklandı. Öte yandan dijital yuan, Çin halkının finansal katılımını iyileştirmek ve ödeme sisteminin verimliliğini arttırmak gibi konularda büyük fayda sağlayacak.

  Çin Merkez Bankası yetkililerine göre, dijital yuanın kullanıcının gizliliğini ve hassas bilgilerini muhafaza edecek, kontrol edilebilir bir anonimliği olacak. Sahtecilik ve çift harcama gibi problemlerin önüne geçebilmek için özel şifreleme yöntemleri kullanılacak.

  Kullanıma Açılan Dijital Yuan Cüzdanları Artıyor

  Ülkede faaliyet gösteren tüm ticari bankaların dijital yuan sistemine dahil edilmesi de sağlanacağı belirtilirken, bankanın bu açıklamaları büyük ilgi gördü. CBDC konusunda öncü ülkelerden biri olarak görülen Çin, Haziran sonu itibarıyla 20.87 milyondan fazla dijital yuan cüzdanını aktif hale getirdi. Dijital yuanın test sürecine Shenzhen, Suzhou, Xiong’an, Chengdu ve 2022 Pekin Olimpiyatlarında devam edileceği belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle