Kripto Para

Kazakistan’da madencilere vergi düzenlemesi yolda

  Kripto para madencilik işlemleri ve bu alana yönelik çalışmalar dünya genelinde hız kazanırken, konuya ilişkin bir gelişme de Kazakistan’da yaşandı. Kazakistan’da Bitcoin (BTC) madencilerinin, Bitcoin fiyatına göre vergi ödemeleri talep ediliyor.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’de başlayan dev rallinin rüzgarı ile 2021 yılına çok güçlü bir giriş yaptı. Nisan ayına gelindiğinde Bitcoin (BTC) 64 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak ATH belirlemiş, Bitcoin ile birlikte neredeyse tüm altcoinler de zirvesini görmüştü. Piyasada o dönemde beklentiler de yükselmişti ancak Mayıs ayı geldiğinde piyasalarda devasa bir çöküş yaşandı. Bu çöküşün arkasındaki en büyük etken ise Çin’in kripto para madencilerine ve genel olarak kripto para ekosistemine karşı uygulamaya başladığı yasaklar oldu.

  Madencilerin Uğrak Adresi: Kazakistan

  Çin, Mayıs 2021 döneminde ülkede kripto para madenciliğini yasakladı. Eylül 2021 döneminde ise Çin, tüm kripto para işlemlerini yasaklayarak, bu işlemleri yapanlara cezai yaptırımlar uygulanacağını duyurdu. Çin’de madencilere ve madencilik işlemlerine yönelik uygulanan yasaklar sonrası bölgedeki madenciler de başka ülkelere göç etmeye başladı. Bu süreçte kripto madencileri, özellikle jeolojik olarak yakın bölgeleri ve enerji fiyatlarının ucuz olduğu ülkeleri tercih etti. Böylece göç sonrası Kazakistan, Rusya, ABD ve Kanada gibi ülkeler, kripto para madenciliğinde en yaygın duraklar haline geldi.

  Kazakistan’da Yeni Vergi Sistemi Tartışmaları

  Kazakistan, yoğun madenci göçü sonrasında kripto para madenciliğine karşı düzenleme çalışmaları başlattı. Bu çalışmalar kapsamında Kazakistan’da, Bitcoin madencilerinin Bitcoin fiyatına göre vergi ödemeleri gündeme getirildi. 14 Nisan 2022’de Kazakistan Ulusal Ekonomi Bakanı Alibek Kuantyrov, vergi ödemelerinde varlıkların değerlerine bağlı şekilde talep edilebileceği bir sistem üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Ancak Kuantyrov’un bu açıklamaları, kripto sektörünü Kazakistan bölgesinde olumsuz etkileyeceği yönünde endişelere neden oldu.

  “Kripto Para Büyürse Bütçe İçin İyi Olur”

  Bakan Alibek Kuantyrov, vergilere ilişkin çalıştıklarını söylediği yeni sistem ile ilgili olarak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Madenciler için vergi yükünü artırmayı düşünüyoruz. Şu anda madenciler için vergi oranını, kripto para biriminin değerine bağlamayı düşünüyoruz. Kripto para birimi büyürse, bütçe için de iyi olacak.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle