UFT Coin Nedir?

  DeFi ekosistemine bağlı olan, UniLend Finance protokolünün yerel kripto para birimi olan UFT Coin’i bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız. Inovasyon kategorisinde de işlem görebilen UFT Coin nedir, nasıl alınır, fiyatı, avantajları ve dezavantajları nelerdir sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

  UFT Coin Nedir?

  Akıllı sözleşmelere bağlı olarak spot alım satımında ve piyasaların farklı hizmetlerini birleştirme alanında yeni bir DeFi protokolü olan UniLend’in yerel kripto para birimi, UFT Coin olarak tanımlanır. Merkezi olmayan protokol UniLend, UFT Coin sahibi olan kullanıcılara platform içi ve sınır ötesi ödemeler yapma, alım-satım gerçekleştirme imkanı sunar.

  UFT Coin aynı zamanda kripto para borsalarında alım-satım işlemlerinde kullanılabilir. Kripto para borsalarında bulunan sanal cüzdanlar veya onun yazılımı ile uyumlu olan masaüstü kripto para cüzdanlarında saklanabilir. Cüzdanlar arasında transferi en kısa sürede düşük işlem ücreti üzerinden yapılır. UFT Coin alım-satım işlemlerinde ise akıllı sözleşme protokolleri devreye girer. Binance üzerinde ise Inovasyon kategorisini eklenmiş bir kripto para birimidir. Bu açıdan yüksek volatilite ile alım-satım’a izin verir.

  Diğer yandan, DeFi ekosistemine bağlı olması onun kredi verme işlemlerinde kullanılabilmesini sağlamıştır. UFT sahibi olan bir kişi ağda krediye ihtiyaç duyan diğer kişiye UFT olarak kredi verebilir. Bunun sonunda ise faiz getirili bir geri ödeme alacaktır. Bu kapsamda UFT ile geleneksel bankacılık sisteminde var olan bir işlem kriptografik dünyaya taşınır. Ticaret amacıyla kullanılan UFT, ağda yönetime dahil olmak için oy vermede de kullanılır. 

  UFT Coin Yorum

  UFT Coin, merkezi olmayan UniLend’de kendisine sahip olan yatırımlar için sınır ötesi ödeme desteği sunması açısından tercih edilen bir kripto para birimidir. Bu kapsamda firmaların da kripto para dünyasında daha pratik işlemleri ve ödemeleri gerçekleştirebilmelerine imkan sunarak, kendisine parlak bir gelecek kazandırmıştır. 

  Fiyatlarına bakıldığında ise her kripto para biriminde olduğu gibi oynaklık hakimdir. Diğer yandan yüksek volatiliteli Inovasyon kategorisinde işlem yapmak isteyenler tarafından tercih edildiği ve bu alanda geleceğinin olduğu görülür. Topluluk bazlı bir anlayış ile yola çıkan protokolü ve ERC-20 Ethereum tabanlı cüzdan ile eş zamanlı olarak alım-satım işlemlerinde kullanılabilmesi onun için ayakta kalma avantajını yaratıyor.

  UFT Coin Fiyatı Kaç TL?

  UFT fiyatı, son güncel verilere göre Türk Lirası cinsinden UniLend UFT fiyatı %unlend+finance-try% TL. Amerikan Doları cinsinden güncel UFT fiyatı 1 UniLend %unlend+finance-usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son 24 saatte UFT fiyatı %unlend+finance-yuzde%. 

  26 Şubat için güncellenmiş olan bu fiyat, kripto para piyasasının durumuna bağlı olarak her dakikada ve saniyede değişebilir. Kripto para piyasası ve kripto para birimleri fiyatları anlık değişimleri sergileyen ve dalgalanma düzeyi yüksek olan sistemlerdir. Bu kapsamda bir yatırım halinde anlık fiyat takibinin yapılması gerekir.

  Diğer yandan 1 UFT fiyatı her bir kripto para borsası içinde değişim gösterebilir. Bu durum diğer kripto para birimleri içinde geçerlidir. Eğer kripto para biriminin işlem gördüğü kripto para borsasında arz yüksek ise fiyatların daha düşük olması muhtemeldir. Diğer yandan kripto para borsasının değişen likidite durumu fiyat değerlerini de şekillendirir. 

  UFT Coin Nasıl Alınır?

  UniLend Finance (UFT) almak için Binance, Coinbase gibi kripto para borsalarından tercih edilende hesap açılmalı, hesabın sanal cüzdanına para yatırılıp, UFT alım emri verilmelidir.

  UFT almak için, Binance benzeri, tercih edilen kripto para borsası platformuna giriş sağlanır. Erişim gerçekleştirilen ana sayfada bölümünden "kayıt ol" sekmesine giriş yapılmalıdır. Giriş ile açılan tablonun boşluklarına kimlik ve e-posta bilgileri yazılarak onay verilir.

  Bu onayla hesabın oluşmasının hemen ardından erişim sağlanan yeni sayfada "para yatırma işlemleri" sekmesine giriş yapılır. Alandan hesaba bağlı olan sanal cüzdana, kişisel banka hesabından veya karttan para gönderilir. Son sayfa içinden ise "kripto para alım işlemleri" sekmesine girilip, bu bölümde UFT kripto para birimi ve miktarı belirlenip, alım emri verilir. İşlem sonunda alınan UFT miktarı sanal cüzdana yansır.

  Avantajları Neler?

  UFT Coin’in avantajları arasında birden fazla büyük kripto para borsasında işlem görmesi yer alır. Bu kapsamda yatırımcılar UFT’ye geniş bir alanda ulaşabilirler. Diğer yandan yerel kripto para birimi olduğu platform içinde ise hızlı ödeme işlemleri için kullanır. Bu kapsamda kullanıcılarına transferde zamandan tasarruf avantajı sunar.

  Diğer bir avantajı ile ERC-20 tabanlı kripto para cüzdanları ile aynı anlı transferlere izin vermesidir. Bu kapsamda diğer kripto para birimleri ile aynı cüzdan içinde saklanabilir veya kıtalar arası transferi yapılır. Cüzdanlar altında özel şifre ile saklanma avantajını sunarak, güvenliği sağlar.

  Bir diğer avantajı ise kısa vadede yüksek kazanç elde etmek isteyen traderlara hitap etmesidir. Çünkü Binance içinde Inovasyon kategorisinde işlem görür. Bu özelliği ile sadece diğer kripto para borsalarında değil Inovasyon kategorisinde yüksek volatilite ile de işlem yapabilme avantajını sunar. 

  Kendi protokolü içinde yer alan kullanıcılara oy verebilme ve fikirlerini beyan edebilme avantajını sunar. UFT Coin sahibi olan kişi onun yerel kripto para birimi olduğu platformda UFT ile oy vererek kararlarda ve geliştirme adımlarında etkili hale gelebilir. 

  Dezavantajları Ne?

  UFT Coin dezavantajları arasında her kripto para biriminde olduğu gibi ağda meydana gelebilecek bir saldıra maruz kalması riski bulunur. Anacak bilinmelidir ki merkezsiz ağda saldırıların sonuç alması oldukça zordur. Diğer yandan bir masaüstü cüzdanda saklanıyor ise ve bu cüzdan virüs yüklü bir cihaza indirilse cüzdan ve UFT bakiye risk altına girer. Bu olumsuz yanları önlemek için virüs olmayan cihazlara cüzdan indirilmelidir.

  İkinci bir dezavantaj ise Inovasyon kategorisinde işlem görmesi halinde ortaya çıkar. Bu alanda listelenen tüm kripto para birimleri yüksek risk ve volatilite ile işleme girerler. Alım-satım işlemlerinde anlık fiyat takibi daha yüksek bir önem kazanır. Bu açıdan fiyatların ani değişimleri acemi yatırımcılar için bir dezavantajken, deneyimliler için avantaj olabilir.

  Sonuç

  UFT Coin kısaca DeFi protokolüne bağlı olarak ödeme sistemi olarak kullanılabilen, UniLend Finance platformu içinde ise yerel kripto para birimi olarak hem hızlı ödeme hem de oy verme adımların kullanılan bir kriptografik varlıktır. Avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Binace’de ise Inovasyon kategorisinde işlemlere dahil olabilir.

  Diğer birden fazla kripto para borsası içinde alım-satım ve takas işlemleri için kullanılır. ERC-20 tabanlı kripto para cüzdanlarında saklanabilir. Cüzdanlar arasında hızlı şekilde ve coğrafya kısıtlaması olmadan transfer edilir. Kendi döneminde çıkan altcoin birimler arasında ayakta kalmayı başararak, kısa sürede önemli kripto para borsalarının listelerine dahil olmuştur. Yüksek volatiliteli alanda işlem görebilme yanı ile traderlar tarafından tercih edilir.

  Diğer yandan UFT sadece alım-satım ile kazancı hedeflemez. Kripto para ile kredi vermek veya kredi alarak borçlanma için de UFT kullanmak mümkündür. Kişi krediye ihtiyacı var ise ağda UFT ödemesi ile kredi veren kişiden borç alabilir. Bu kapsamda yine farklı bir faiz hesabının eklendiği UFT miktarı ile kredi aldığı kullanıcıya ödeme yapar. UFT bu gibi farklı kriptografik finansal imkanları sunar. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle