Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 20 – 26 Nisan 2022

  Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası Fed kaynaklı belirsizliklerin devam ettiği haftada altcoin piyasasında da hareketli bir dönem yaşanıyor. Geride kalan 7 gün içinde popüler altcoin fiyatlarında sert düşüş ve yükseliş hareketleri görüldü. Yerli yatırımcılar piyasa değerine göre en değerli ilk 10 kripto para birimi içinde yer alan projelerdeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

  20 – 26 Nisan 2022 tarihleri arasında altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  20 Nisan Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta başından bu yana olumlu sinyaller gösteren kripto para piyasası, 20 Nisan Çarşamba gününde satış baskısı ile karşılaştı. Popüler altcoinler arasında pazartesi günü yüzde 17’den fazla yükselen LUNA coinde de sert satışlar görüldü. SOL ve XRP coin fiyatlarındaki değer kaybı yüzde 3 civarında takip edilirken altcoin yatırımcıları piyasadaki gelişmeleri endişeyle izledi. 

  ABD’de bulunan Porsche yetkili bayisi otomobil satışlarında kripto para birimleri ile ödeme kabul edeceğini duyurdu. Bu açıklama kripto para topluluğunda heyecan yaratırken dev otomobil üreticisi ile kripto ödeme şirketi BitPay ortak oldu. BitPay, lüks otomobil markası Porsche ile yaptığı ortaklığı duyurdu. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği balina izleme adresi WhaleStats yeni bir duyuru yaptı. Dünyanın en büyük 100 Ethereum cüzdanı arasında 32. sırada bulunan bu balina yüklü miktarda APE ve SAND token satın aldı. Balina 4 milyon dolarlık ApeCoin (APE) ve 1.5 milyon dolarlık SAND tokenini cüzdanına ekledi.

  21 Nisan Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Analistlerin yaptığı uyarılarda satışların bir süre daha devam etme ihtimali altcoin yatırımcılarındaki panik satışlarını hızlandırdı. 21 Nisan Perşembe gününde SOL coin yüzde 3.59, BNB ise yüzde 3.18 oranında değer kaybetti. XRP ve ADA coinde kademeli düşüş sürerken günün en fazla değer kaybeden popüler altcoini yüzde 4.22 kayıpla LUNA coin oldu. 

  Blockchain şirketi Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Paris’de düzenlenen Blockchain Zirvesi’nde Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasası hakkında değerlendirme yaptı. Garlinhouse ayrıca kişisel cüzdanında yüklü miktarda farklı altcoinlerden tuttuğunu söylerken bunların isimleri hakkında detaylı bilgiler paylaşmadı.

  Popüler meme token ApeCoin’de (APE) güçlü bir ralli başlaması altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. ApeCoin, dünyanın en popüler NFT koleksiyonu olan Bored Ape Yacht Club (BAYC) geliştiricileri tarafından kısa bir süre önce piyasaya sürülmüş ve toplulukta büyük ilgi görmeyi başarmıştı. 

  22 Nisan Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Son 2 gündür devam eden satış baskısı, altcoin piyasasındaki kritik seviyeleri gösterirken 22 Nisan Cuma gününde olumlu haberler geldi. Kripto para basınında geniş yankı bulan olumlu haberlerin etkisiyle birlikte altcoinlerde tepki yükselişleri geldi. LUNA coin yüzde 3 yükselişle piyasadan pozitif ayrıştı. XRP ve ADA coin gibi popüler altcoinlerdeki düşüş hareketi bir süre daha devam etti. 

  Tecrübeli kripto para analisti Immortal, son paylaşımında uzun vadeli projelerin büyük gelişmeler ile büyüyeceğini söyledi. Alım yapmak için çokça vakit olduğunu ve arada düşüş olabileceğini söyleyen analist, kısa vade yerine uzun vade yatırımı tavsiye etti. Usta analist, sermaye aktarımı gibi düşünmenin, yatırım gibi düşünmekten çok daha iyi olduğunu da hatırlattı. 

  Kripto para dünyasının ünlü isimlerinden kripto para borsası Currency’nin CEO’su Steve Gregory Bitcoin’den (BTC) çıkmaya başladığını söyledi. Borsadaki yatırımcı işlemlerini değerlendiren CEO, kullanıcıların Bitcoin’den çıkarak popüler mem tokenleri Dogecoin (DOGE) ve Shıba Inu’ya (SHIB) satın almaya başladığını açıkladı. Bu açıklamalar her iki topluluğun beğenisini kazandı. 

  23 Nisan Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde küresel piyasaların kapalı olması, kripto para piyasasında satış yönlü hareketleri hızlandırdı. 23 Nisan Cumartesi gününde piyasa genelinde düşüş görüldükten sonra BNB, XRP ve ADA coin fiyatlarında kademeli düşüş sürdü. Öte yandan SOL coin yatay seyrederken LUNA coindeki yüzde 4’lük kayıp dünkü kazançların hepsini geri vermesine yol açtı. 

  Dogecoin core geliştiricisi Michi Lumin, DOGE için tarihi bir gelişmeden söz etti. Lumin, ilk çevrımdışı DOGE işlemenin libdogecoin kullanılarak ve ardından Starlink’e aktarılarak gerçekleştiğini duyurdu. Böylelikle maliyeti düşük radyo teknolojisi ile küresel Starlink uydu ağı kombine edilerek işlemler çok daha düşük ücretler ödenerek tamamlanabiliyor. 

  XRP coin yatırımcılarını yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. SEC ve Ripple, bir takvim önerisini mahkemeye sundu. İki taraf da 2 Ağustos 2022 tarihi itibariyle özet karar için bir açılış mektubu başlatmayı kabul edince nihai mektuplar 20 Aralık 2022 tarihinde gönderileceği açıklandı. 

  24 Nisan Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde kripto para yatırımcıları için çok dikkat çeken haber akışı görülmedi. Bununla birlikte piyasadaki yatay yönlü hareketler hızlandı. Popüler altcoinlerden DOGE yüzde 1.53 kayıp yaşarken 24 Nisan Pazar gününde LUNA coin yine piyasadan pozitif ayrıştı. SOL ve XRP coinlerdeki satış baskısına rağmen LUNA coin yükseliş hareketiyle yatırımcılarını sevindirdi. 

  Kripto para topluluğunda geniş bir takipçi kitlesi bulunan Credible, stablecoin odaklı merkezi olmayan borsa Curve Finance’in yönetişim belirteci olan Curve (CRV) paylaşımı yaptı. Ünlü analiste göre CRV coin grafiğinde dip seviyeler görüldüğü için bu altcoinin yakında çok hızlı bir yükseliş rallisi yaşaması muhtemel görünüyor. 

  Son dönemin en gözde altcoinlerinden LUNA yılın ilk çeyreğinde ticari hacim yaklaşık olarak 223 milyar dolara ulaştı. LUNA için 2021 yılındaki 27 milyar dolarlık ticari hacmin çok üzerine çıkılması altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. LUNA, 2021’in ilk üç ayına göre 8 kat gibi bir ticari hacim artışı elde etti.

  25 Nisan Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde bazı altcoin fiyatlarında parabolik yükseliş hareketleri gözlemlendi. 25 Nisan Pazartesi gününde bir süredir inişli çıkışlı grafik çizen LUNA coin yüzde 7 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. BNB ve ADA coin fiyatlarındaki artış kısıtlı oranda kalırken DOGE coin fiyatı yüzde 19.21 oranında artışla tüm dikkatleri üzerine çekti. DOGE yatırımcılarını sevindiren bu artışın arkasında haberler dikkat çekti. 

  Dogefather olarak bilinen ünlü milyarder Elon Musk, Twitter hisselerinin tamamını satın aldı. Twitter’ı 44 milyar dolara satın alacağını duyuran Musk’ın ardından Dogecoin taraftarları olumlu paylaşımlarda bulundu.

  Popüler yatırımcı Raoul Pal, kripto para sektörünün yeni furyalarından birisini gündeme taşıdı. Goldman Sachs’in eski yöneticilerinden ünlü makro ekonomist, özellikle BAYC isimli NFT koleksiyonunun kendi kripto para birimine dikkat çekti. APE coin fiyatındaki yükselişin önümüzdeki günlerde devam edebileceğini kaydetti. 

  26 Nisan Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Küresel piyasalarda satış baskısını artıran gelişmelerle birlikte altcoinlerde yeniden düşüş yönlü hareketler takip edildi. 26 Nisan Salı gününde XRP, LUNA ve ADA coin fiyatlarında yüzde 7 civarında değer kaybı yaşandı. Dün parabolik yükselen DOGE coin fiyatında ise yüzde 12.77 düşüş yaşanarak sert düzeltme görüldü.  

  Merkeziyetsiz borsa (DEX) protokolü ve NFT platformu 0x Labs’in (ZRX) yeni yatırım açıklaması piyasada olumlu karşılandı. 70 milyon dolar toplanan finansman turuna Greylock Partners öncülük ederken NFT pazaryeri OpenSea, Pantera Capital, Jump Crypto ve aktör Jared Leto gibi isimlerden yatırım aldı. ZRX coin fiyatı bu haberin ardından hızlı yükseldi. 

  Ethereum ağının önde gelen DeFi protokollerinden olan Aave’nin kurucu ortağı Stani, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile gündem oldu. AAVE fiyatında sert düşüş devam ederken paylaşım sonrası bir anda sıçrama yaşandı. Bu gelişmeler AAVE yatırımcılarını sevindirdi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle