Kripto Para

“Tosuncuk” 10 milyon dolarlık kripto para ticareti yapmış

  Çiftlikbank davası sanığı ve kurucusu Mehmet Aydın, Brezilya’dan sınır dışı edildikten sonra İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. Tosuncuk emniyete verdiği ifadesinde, kripto para borsalarında 10 milyon dolarlık Bitcoin ve altcoin ticareti yaptığını açıkladı…

  Tutuklanan Çiftlikbank kurucusu Mehmet Aydın, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne götürülerek ifadesi alındı. Daha sonra Anadolu Adalet Sarayı’na sev edilen Tosuncuk’un emniyette verdiği ifadenin detayları ortaya çıktı. Buna göre Mehmet Aydın, bir Uruguay vatandaşından bilgi alıp, Paraguay’da içinde yaklaşık 900 adet kripto para madencilik cihazı bulunan bir depo kurdu. 

  Paraguay’da 3 milyon dolarla madencilik tesisi kuran Mehmet Aydın, benzer bir işi Türkiye’de yapabilmek için Hakkı Cangül isimli Çiftlikbank üyesiyle iletişime geçti. Aydın, bu kişiye 11.6 milyon lira para gönderse de paraya MASAK tarafından engellendi. Ardından şirket hesabından 6.5 milyon lira gönderen Aydın, kalan parayı da elden nakit olarak verdi. Cangül isimli şahıs, bu parayla aldığı 928 adet Bitcoin madencilik cihazını Akhisar’daki tavuk çiftliğinde kurarak faaliyetlere başladı.

  10 Milyon Dolarlık Kripto Para Ticareti

  Türkiye’de BTC madenciliğinin yasal bir işlem olmaması sebebiyle Aydın, bu çiftlikteki madencilik cihazlarını Paraguay’a sevk ettirdi. Uruguay’daki tüm varlığına el konulan Tosuncuk, Paraguay’daki BTC madencilik cihazlarının Osman Naim Kaya ve bir Uruguay vatandaşı tarafından alındığını söyledi. 

  Uruguay’dan çıkıp Brezilya’ya geçen Mehmet Aydın, bu sırada 50 bin Euro ve 3 Bitcoin olmak üzere toplamda 100 bin dolar parası olduğunu belirtti. Aydın, Brezilya’da bu parayı 3 yıllık geçimine harcadı. Tosuncuk ayrıca Localbitcoin gibi kripto para borsalarını kullanarak BTC ve altcoin ticareti yaptığını, bu ticarette 10 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olduğunu söyledi

  “Borsalarda Kripto Param Yok”

  Mehmet Aydın, mevcut mal varlığı konusunda şu açıklamayı yaptı: “Herhangi bir kripto para borsasında Bitcoin veya kripto param bulunmamaktadır. Yine soğuk cüzdan diye tabir edilen kripto para taşıyıcım da yoktur. Bütün mal varlığıma da gerek Türkiye’de gerekse Uruguay’da el konuldu.” Aydın bu süreçte hakkında henüz kırmızı bültenle arama yokken Türkiye’deki faaliyetleri sırasında da kripto ticareti yaptığını söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle