Kripto Para

“Tosuncuk” Brezilya’da teslim oldu! Çiftlik Bank yine gündem

  Yıllar önce Türkiye’de kurduğu “Çiftlik Bank” ile binlerce kişiyi dolandırıp, vurgun yaptıktan sonra yurt dışına kaçan Mehmet Aydın, Sözcü’ye teslim olma açıklamaları yaptı. “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın, kırmızı bültenle aranıyordu. Aydın’ın iadesi için resmi işlemlere başlandı.

  Tüm dünyada “Ponzi şeması” olarak da bilinen, bir dolandırıcılık türü olan ve “saadet zinciri” olarak da bilinen dolandırıcılık yönteminin Türkiye’deki en büyük örneği 2016’da kurulan Çiftlik Bank ile yaşandı. Merkezi Kıbrıs olan Çiftlik Bank, “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın tarafından kuruldu. Çiftlik Bank, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki çiftliklerde üretim vaat ederek, yatırımcılarının internet üzerinden bir oyun aracılığıyla yatırım yapmalarını teşvik etmişti.

  Çiftlik Bank’ın saadet zinciri prensibi ile çalıştığı gerekçesiyle, 2018’de suç örgütü olduğu iddia edilerek soruşturma başlatıldı. Soruşturmada şirketin malvarlığına el koyuldu ve bazı yetkilileri tutuklandı. Ancak kurucu Mehmet Aydın, topladığı 511 milyon TL ile Uruguay’a kaçtı. Ardından sık sık ülke değiştirdiği tahmin edilen Aydın için kırmızı bültenle arama kararı çıkarılmıştı.

  Mehmet Aydın Sao Paulo’da Teslim Oldu

  Şirketin kurucusu Mehmet Aydın, 30 Haziran akşamında avukatları aracılığıyla bir video paylaştı. Sözcü’ye konuşan Aydın ifadelerinde “Kendi hür irademle en kısa sürede Türk yargısına teslim olacağım” sözlerini dile getirdi. Kırmızı bülten ile aranan Mehmet Aydın, Brezilya Sao Paulo’da teslim oldu.

  Aydın’ın İadesi İçin Resmi İşlemler Başladı

  Mehmet Aydın’ın avukatı Şehmus Uluç, Brezilya’da konsolosluk ile iletişime geçtiklerini ve Aydın’ın Türkiye’ye iadesi için resmi işlemlere başladıklarını dile getirdi. Mehmet Aydın’ın video aracılığı ile yaptığı açıklamasından bazı satır başları şöyle:

  “Ben Mehmet Aydın. Bilindiği gibi Çiftlik Bank’ın kurucusu ve mucidiyim. Bu projeye başlarken hedefim oyun platformumuzu kullanan kişilerin hem oyun oynamaları hem de şirketimizin reklam bütçesi için ayırdığı paradan faydalanmaları, ek bir gelir elde etmelerini sağlamaktı.”

  Şirket Büyüdüğü İçin Durumun Geç Fark Edildiğini Söyledi

  Çiftlik Bank’ın kuruluşundan sonra hiç kimseyi zarara uğratmak ya da insanları dolandırmak gibi bir amacının ve düşüncesinin olmadığını dile getiren Mehmet Aydın, son süreçte şirketin çok büyümesi sonrası şirket etrafında kötü niyetli kişilerin haksız kazançlar elde etmeye çalıştıklarını ifade etti. Aydın, şirketin büyüklüğünden dolayı yaşanan bu durumun geç fark edildiğini, yatırımcılar gibi kendisinin de mağdur olduğunu dile getirdi.

  Aydın’ın “Suçsuzluğunun” ve “Mağduriyetinin” Kanıtlanacağına İnancı Tam

  Yaşanan mağduriyeti gidermeye çalıştığını, yurt dışında elinden geleni yaptığını belirten Aydın, soruşturma ve kovuşturma ile yakalama kararlarından dolayı bir sonuç alamadığını söyledi. “Suçsuzluğunu” ve “mağduriyetini” kanıtlamak üzere Türk yargısına teslim olacağını söyleyen Aydın, adaletin vereceği karar ile gerçeğin bulunmasında şüphesinin olmadığını söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle