Kripto Para

Türkiye’de BTC ilgisi zirveye çıktı

  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de kripto para sektörüne olan ilgi artış gösteriyor. Lider kripto para birimi yaşadığı son düşüş ile Türkiye’de sosyal medya gündemi haline geldi. Hareketliliği ile sosyal medyada gündem olan Bitcoin’e yerli yatırımcılardan ilginin arttığı düşünülüyor.

  Kripto para sektöründe son günlerde aşağı yönlü bir ivme görülüyor. Son olarak başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların yaşadığı düşüş yerli yatırımcılardan büyük tepki aldı. Kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili tepkilerinin sosyal medyadan dile getiren yatırımcılar Bitcoin’i gündem haline getirdi. Sosyal medyada yaşanan bu gelişme Türkiye’de yükselen Bitcoin ilgisinin göstergesi olarak değerlendirildi.

  Sosyal medyanın yanı sıra Google Trends verilerinde de düzenli olarak artış gösteren Bitcoin aramaları, Türkiye’de kripto paralara artan ilginin kanıtı niteliğinde. Ülkede son günlerde yaşanan ekonomik değişimlerin ve yeni yaşanan gelişmelerin etkisi ile birikimlerini korumak isteyen yatırımcıların Bitcoin’e yöneldiği düşünülüyor.

  Google Trends verilerinde Bitcoin aramaları yükselişte 

  Türkiye’de başta Bitcoin olmak üzere kripto para sektörüne artan ilginin en önemli göstergesi arasında Google Trends verileri yer alıyor. Açıklanan verilere göre son 12 aydır Türkiye’de yapılan Bitcoin aramaları düzenli olarak artış gösteriyor. Google Trends verilerinde her geçen gün artan Bitcoin aramalarının hacmi geçtiğimiz hafta beklenmedik bir yükseliş göstermişti.

  Türkiye’de 12 aydır düzenli olarak artan ilgi talep olarak da kendisini göstermeye başladı. Kripto para borsalarındaki verileri Türkiye’de Bitcoin yatırımlarının yükselişe geçtiğini gösteriyor. CoinGecko verileri Türkiye’de Bitcoin aramalarının zirveye yaklaştığı tarihte yatırımlarda da artış olduğunu gösterdi. Benzer veriler Binance borsasında da gözlemlendi. TCMB başkanı değişimi ve Dolar/TL kurundaki hareketlilik Bitcoin yatırımlarını yükselişe geçirdi.

  Bitcoin hareketliliği bireysel yatırımcıları daha fazla etkiliyor

  Türkiye’de yaşanan ekonomik çalkantı yatırımcıları Bitcoin’e yöneltse de bu artışın yüksek oranda bireysel yatırımcılardan kaynaklandığı düşünülüyor. Kurumsal yatırımcılar piyasadaki küçük hareketlerden çok fazla etkilenmiyor. Uzman isimler bu durumun kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i enflasyondan korunmak için tercih etmesine bağlı olarak değerlendiriyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle