Kripto Para

SEC ve Ripple’dan, davayı bitirecek ortak talep!

  Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a açtığı dava hala devam ediyor. Davada nihai kararın ne zaman ortaya çıkacağı merak edilirken kritik bir gelişme yaşandı ve her iki taraf da mahkemeden duruşma yapılmaksızın karar verilmesini talep etti. SEC – Ripple davasında artık son düzlüğe girildi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a, XRP satışlarının “kayıtsız menkul kıymet satışı” olduğu gerekçesi ve iddiası ile dava açtı. Yaklaşık iki yıldır devam eden davada mahkeme zaman zaman her iki taraf adına da lehte kararlar verdi ancak davanın nihai sonucu henüz belli olmadı. Zaman içerisinde birçok kritik gelişmenin yaşandığı davada, gidişatın seyrini tümden değiştirebilecek bir gelişme daha yaşandı. Artık her iki taraf da davanın sonlanmasını istiyor.

  SEC ve Ripple’dan Ortak Talep

  SEC, davanın başından bu yana XRP satışlarının, ABD menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini savunuyordu. Öte yandan Ripple tarafı ise çeşitli argümanlarla XRP’nin menkul kıymet olmadığını ve satışlardaki olası ihlalde de SEC’nin 2023 yılından bu yana kendilerini hiç uyarmadığını öne sürüyordu. Davaya etki edebilecek 3. tarafların da dahil edildiği süreçte çok kritik bir gelişme yaşandı. Hem Ripple hem de SEC, mahkemeden duruşma olmaksızın karar verilmesini talep etti. Tarafların aynı paydadaki bu talebi, SEC – Ripple davasında artık son düzlüğe girildiğini gösteriyor.

  Mahkemenin Karar Vermek İçin Yeterli Bilgisi Var

  Davanın gidişatına ve mahkemenin verdiği kararlara bakıldığında, dava süreçte son dönemlerde Ripple’ın daha avantajlı bir konumda olduğu görülüyordu. Mahkemeye sunulan onlarca argümanın ardından artık hem Ripple hem de SEC, mahkemenin, “XRP satışlarının menkul kıymet yasalarını ihlal edip etmediği” konusunda karar vermek adına yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünüyor. Elbette her iki taraf da davadan galip ayrılmak istiyor ancak gelen yorumlarda, Ripple’ın galibiyete daha yakın olduğu düşünceleri ağır basıyor.

  “SEC’nin Kaybetmesine Neden Olabilecek Problemler Var”

  Davayı en başından beri takip eden Avukat Jeremy Hogan, tarafların taleplerini mahkemeye iletmesinden sonra konuya ilişkin fikirlerini paylaştı. Hogan, duruşma olmaksızın karar taleplerine ilişkin dava dosyalarını okuduğunu ve dosyalarda SEC’nin davayı kaybetmesine neden olabilecek bazı problemlerin olduğunu öne sürdü. Hogan ayrıca bir SEC yetkilisinin XRP fiyatını belirleyenin Ripple değil, piyasa olduğunu kabul ettiğini de iddia etti. Gelen açıklamalar ve gelişmelerle birlikte XRP fiyatında yukarı yönlü hareketlilik görüldü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle