Kripto Para

Ripple ve SEC Davası: İlk duruşma görüldü, işte sonuç

  Uzun zamandır beklenen Ripple ve SEC davasının ön duruşması sonunda gerçekleşti. Tarafların avukatlarının katıldığı duruşmada davanın genel durumu değerlendirildi ve ilk bilgiler gelmeye başladı…

  Edinilen bilgilere göre Ripple ve SEC davasının ön duruşmasında Ripple şirketinin, dava açan taraf SEC hakkında karşı suçlamalarda bulunduğu öğrenildi. Kamuya açık bir şekilde gerçekleştirilen SEC ve Ripple davasının ilk duruşmasında karşılıklı suçlamalar masaya yatırıldı. Özellikle Ripple avukatlarının SEC hakkındaki bir iddiası oldukça dikkat çekti.

  Ripple avukatları tarafından duruşmada öne sürülen bu iddiaya göre SEC, görüştüğü kripto para borsalarına XRP’nin menkul kıymet olduğuna dair herhangi bir uyarı yapmadı. Kripto para borsaları da kendi araştırmalarını yaparak, borsada XRP kripto para birimini listelemeye karar verdi. Bu iddialar kripto para basınına yansıdıktan sonra toplulukta geniş yankı buldu.

  SEC’in iddiasına göre Ripple, yasa dışı menkul kıymet satışı gerçekleştirdi. SEC, Ripple’a 1.3 milyar dolarlık bir tazminat davası açmış durumda. SEC, Ripple’ın yasa dışı olarak, şirketin yerel tokenı olan XRP’yi satışa çıkardıklarını ve gelir elde ettiklerini ile sürüyor.

  Duruşmanın İlk Ayağı Gerçekleşti

  Duruşmanın gündemindeki iddiaların her biri kripto para basınında paylaşıldı. Ripple ve SEC arasındaki duruşmada, davalı Ripple avukatları SEC’in 2019yılı ve öncesinde pek çok kripto para borsasını incelediği söyledi. Kripto para piyasası aktörleri ile XRP hakkında görüşmeler yapan SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu söyledi.

  Davalı Ripple avukatlarının öne sürdüğü iddiaya göre şirketin elinde XRP’nin SEC tarafından menkul kıymet olarak satıldığını kripto para borsalarına asla söylemediğine dair kanıtlar bulunuyor. Digital Asset Investor adlı profilden yapılan bilgilendirmelere göre Brad Garlinghouse, SEC’in sofistike borsalara XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu söylemediğini yineledi. 

  Duruşmada, Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, avukat Matthew Solomon tarafından temsil edildi. Solomon’un iddiasına göre SEC, 2019 yılından beri, Ripple ve birçok kripto para şirketiyle görüşme gerçekleştirmesine karşın, XRP’nin bir menkul kıymet olduğu ile ilgili herhangi bir uyarıda bulunmadı. Bu nedenle de SEC’in iddialarının geçersiz olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

  Solomon'un iddiaları mantıklı gibi

  Solomon’un iddiaları mantıklı gibi görünüyor. Zira SEC, daha önce Bitcoin ve Ethereum’un birer menkul kıymet olmadığını açıklamıştı. Ek olarak SEC, Ripple’ı da bir yatırım sözleşmesi olarak gördüğünü de açıklamıştı.

  Davada ilk duruşma gerçekleşti, ancak şimdilik kesin bir karar söz konusu değil. Ancak görünen o ki, SEC’in elinde çok kayda değer bir argüman söz konusu değil. Duruşmanın ilk ayağından piyasalar da etkilendi ve XRP’nin değeri %10 oranında artış gösterdi.

  Ripple avukatları ayrıca SEC’in, Ripple’ın XRP’nin menkul kıymet olduğunu bildiği halde satış yaptıkları iddialarını da yalanladı. Güncel bilgilere göre Ripple avukatları, SEC’in manipülatif işlemler yaptığını ve bu davanın tüm piyasayı manipüle ettiğini öne sürerek yeni bir tartışmayı ortaya attı. 

  Avukatlar, XRP’nin menkul kıymet olmadığını savunmaya devam ederken SEC cephesinden de bu karşı suçlamalara red yanıtı geldi. Uzun bir süredir beklenen SEC ve Ripple arasındaki davanın ilk duruşmasından çıkan sonuçlar kripto para piyasasında XRP fiyatına da olumlu yansıdı.

  Ne Olmuştu?

  SEC’in Ripple’a açmış olduğu dava, şirketin oldukça büyük sıkıntı yaşamasına neden oldu. Dava haberinin ardından, şirketin yerel tokenı olan XRP, %70 oranında değer kaybetmiş ve şirket büyük bir krize doğru ilerlemişti.

  Bu noktadan sonra işler daha da kötü bir hal aldı. Bazı Ripple ortakları, Ripple ile olan ortaklıklarını askıya aldığını duyurdu. Bunlardan sonuncusu da MoneyGram şirketi oldu.

  Ripple’ın yaşadığı sıkıntılar, bu noktadan sonra da hızla devam etti. Birçok kripto para borsası, SEC’in açtığı davanın ardından, XRP’yi delist ettiklerini duyurdu. Coinbase ve Binance US da bu borsalar arasında yer aldı.

  Her şeye rağmen Ripple, olumlu açıklamalarına devam etti ve her fırsatta kazanacaklarını dile getirdi. Şirketin CEO’su Brad Garlinghouse, yaptığı açıklamada, savaşa hazır olduklarını ifade etmişti. Ripple ve SEC arasındaki ilk duruşma tamamlanmış oldu. Hala kesin bir şey söz konusu değil ve muhtemelen bizleri uzun bir yargı süreci bekliyor.

  Fiyatlar ne durumda?

  Ripple fiyatı SEC davasının duyulması ile birlikte çok ciddi bir düşüş yaşamaştı. Son verilere göre 1 Ripple (XRP) fiyatı %ripple+usd% Dolar. Ayrıca Türk Lirası cinsinden güncel olarak 1 Ripple (XRP) fiyatı %ripple+try% TL. Son 24 saatte %ripple+yuzde%

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle