Korku zirvede! Ne olacak bu piyasanın hali?

  Kripto para piyasaları Bitcoin’in (BTC) peşine takıldı ve piyasa genelinde büyük bir düşüş hareketliliği görülüyor. Piyasalarda kan kaybı devam ederken, Bitcoin’deki kayıplar 1 hafta %30’u aştı. Öte yandan Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi de “aşırı korku” bölgesine geldi. Peki Bitcoin’de kayıp ne kadar sürecek, Bitcoin neden düşüyor?

  Bitcoin (BTC) 10 Kasım 2021’de 69 bin 045 dolar ile tüm zamanların en yüksek fiyat değerini gördü ve bu aşamadan sonra geri çekilmeye başladı. Kademeli olarak düşüşe geçen Bitcoin, Ocak 2022’de ABD Merkez Bankası’nın (Fed), Aralık 2021’e ait FOMC tutanaklarını açıklamasıyla düşüşlerini hızlandırdı. Fed’in, Aralık ayında aldığı kararlarda 2022’de parasal sıkılaştırmaya gidip, faiz artışlarına başlayacağının net sinyallerini vermesi bu derinleşmede etkili olmuştu. Ocak itibariyle düşüşlerini hızlandıran Bitcoin, 18 Haziran tarihinde 19 bin dolar seviyesinin de altına geriledi.

  Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Kritik Seviyede

  Kasım 2021’den bu yana düşüş eğiliminde seyreden Bitcoin’de değer kayıpları son 1 haftalık süreçte %30’un üzerine çıktı. Piyasada endişeler artarken, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi de 6 seviyesine, yani "aşırı korku" bölgesine ulaştı. Söz konusu endeks Ağustos 2019’da 5 değerine ulaşmıştı ve o tarihten bu yana endeksteki en düşük seviye görülmüş oldu. Bu durum, piyasalardaki genel havanın aşırı korku ve endişe olduğunu rahatlıkla gözler önüne seriyor. Dünya genelinde yatırımcılar bu durumun ne kadar daha süreceğini bilmek istiyor.

  Arthur Hayes Hafta Sonu Düşüşlerini Önceden Bildi

  BitMEX borsasının eski CEO’su Arthur Hayes, geçtiğimiz günlerde yayınladığı blog yazısında Bitcoin’de görülen bu düşüşleri önceden bilmişti. Hayes, hafta sonlarında görülen düşük ticaret hacimlerinden dolayı Bitcoin ve Ethereum’un (ETH) sırasıyla 20 bin dolar ve 1.000 dolar seviyelerinin altına gerileyebileceğini ve zararların da derinleşebileceğini ifade etmişti. Aynı yazıda yatırımcıları da uyaran Hayes, şu ifadeleri kullanmıştı:

  “Ne kadar düşebiliriz? Bunu hafta sonunda öğreneceğimizi düşünüyorum. Bu hafta Bitcoin ve Ethereum etkileyici bir şekilde sırasıyla 20 bin dolar ve 1.000 dolardan sıçradı. Kripto para borsalarına hiçbir yeni kirli itibari paranın yatırılmayacağı bir hafta sonu boyunca bu seviyelere yeni bir saldırı gelir mi?”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle