Kripto Para

Diem’den Senato’ya yanıt: Diem Facebook değildir!

  ABD’de, Facebook’un başlattığı, sınır ötesine ücretsiz ve güvenli para gönderme işlemlerine olanak tanıyacak olan Novi cüzdanı uygulamasının durdurulması için bazı milletvekilleri çalışmalara başlamıştı. Facebook destekli kripto para projesi Diem, Senato’nun Novi cüzdanı lansmanını durdurma girişimlerine yanıt verdi.

  Kripto para piyasalarındaki büyüme ile birlikte birçok geleneksel ekonomi piyasaları odaklı kurum ve kuruluş, bankalar ve şirketler gibi yapılar, kripto para odaklı hizmet ya da ürün sunmak için harekete geçti. Bu hareketliliğe son dönemlerde dev sosyal medya platformları da dahil olmaya başladı. Bu alanda Facebook, sınır ötesi para gönderme işlemlerinin ücretsiz ve güvenli yapılabilmesine olanak tanıyacak olan Novi cüzdanını başlatmak için çalışmalarını hızlandırmıştı. Ancak ABD Senatosu’ndan bu çalışmaların durdurulması için Mark Zuckerberg’e açık bir mektup gönderildi.

  Senato’dan Gönderilen “Novi” ve “Diem” Mektubu

  Facebook kripto para projesi, kullanıcıların sınır ötesine ücretsiz ve güvenli para gönderebilmeleri ve alabilmeleri adına Novi dijital cüzdan uygulamasını başlattı. Ancak bazı ABD’li milletvekilleri bu hizmeti sert karşıladı ve Senato’dan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e dijital cüzdan uygulamasının durdurulması için bir açık mektup gönderildi. ABD Senatosu Bankacılık Komitesi üyeleri tarafından imzalı şekilde gönderilen açık mektupta şu ifadeler yer aldı:

  “Kripto para ve dijital cüzdanı başlatmak için harekete geçen Facebook, bir an önce Novi cüzdanı durdurmalı, Diem’i piyasaya sürmemeli.

  Diem Tarafından Senato Mektubuna Verilen Yanıt

  Senato’dan gönderilen bu mektuba rağmen Apple ve Google uygulama mağazalarında Novi dijital cüzdan lansmanı listelenmeye devam etti. Daha sonra Diem, gelen mektuba bir yanıt verdi. Söz konusu yanıtta politika yapıcıların Diem ile Facebook arasındaki ilişkiyi yanlış anlamış olabilecekleri ifade edildi. Diem, 2 projenin tamamen 2 farklı organizasyon olduğunu ifade etti. Diem basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  Diem Facebook değildir. Biz bağımsız bir kuruluşuz ve Facebook’un Novi’si, Diem Derneği’nin üyelerinden sadece biridir. Novi’nin Paxos’taki pilotu Diem ile ilgisizdir. Diem’in blok zinciri tabanlı ödeme sistemi , ödemeler için amaca yönelik oluşturuldu ve bu sebeple finansal suçla mücadeleye ve finansal istikrara öncelik tanıdık. Ayrıca bağımsızlığımız, ödemelerde rekabet ve birlikte çalışabilirliği teşvik etmek üzere tasarlanmıştır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle