Kripto Para

SEC’den Ripple davasında yeni ve kritik talep!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında 1 yıldan uzun süredir devam eden “kayıtsız menkul kıymet satışı” davasında kritik bir gelişme daha yaşandı. SEC, Brad Garlinghouse ile Chris Larsen’in dosyaları ile ilgili 23 Mart tarihinde bitecek olan keşif süresi için erteleme talebinde bulundu. Ripple tarafı ise bu talep için itiraz etti.

  Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple’a, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a, “kayıtsız menkul kıymet satışı” davası açtı. 1 yıldan uzun süredir devam eden davada henüz nihai sonuç çıkmadı ancak dava sürecinde kritik gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak yaşanan bir kritik gelişmede ise SEC, Garlinghouse ve Larsen ile ilgili keşif süresi için erteleme talebinde bulundu. Ripple tarafı ise bu talebe karşı itiraz mektubu yazdı.

  SEC Ek Süre İstedi, Ripple İtiraz Etti

  SEC ile Ripple arasındaki davada, CEO Garlinghouse ve kurucu ortağı Larsen, ayrıca kişisel olarak yargılanıyor. SEC, 2 sanık için 23 Mart tarihinde sona erecek olan keşif süresini 1 haftadan uzun olmamak kaydıyla uzatmak için mahkemeden talepte bulundu. Ripple’ın üst düzey yöneticileri ise bu talebe itiraz ederek, Yargıç Sarah Netburn’e itiraz mektubu yazdı. Garlinghouse ve Larsen’in avukatları tarafından yazılan mektupta, SEC’nin halihazırda süreci yeterli derecede uzattığı ifade edildi ve mektupta şu ifadeler yer aldı:

  “SEC halihazırda bu zamana kadar dava sürecini birçok kez uzatmıştır. Bundan sonra hiçbir şey Ripple’ın, XRP’nin menkul kıymet olmadığını göstermesini engelleyemez.

  SEC’den “Karar Oturumu” Talebi

  SEC tarafından mahkemeye sunulan keşif süresi uzatma talebi mektubunda öte yandan karar oturumuna ilişkin de bilgiler yer aldı. Söz konusu mektupta SEC, Ripple şirketinin Mayıs ayı ortası için bir karar oturumu teklifinde bulunduğu bilgisi yer aldı. Ancak SEC bu talebinde, böyle bir oturum için erken olacağını öne sürdü. Öte yandan SEC, mahkemeden tarafları ancak ek keşif ihtiyacı olup olmadığı konusunda karar verdikten sonra bir karar oturumu tartışmaya davet etmesini talep etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle