Ethereum neden yükseldi?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 4-9 Nisan arasındaki hafta içini genel tabloda konsolidasyon yaşayarak geçirdi. Öte yandan bu süreçte ve öncesinde Bitcoin’in piyasa hakimiyetinde de azalmalar oldu. Bu durum birçok altcoinin yükseliş için önünü açtı. 10 Nisan Cumartesi sabah saatlerinde lider altcoin Ethereum (ETH) da bunun sonucunda 2 bin 200 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Analistler, Ethereum yükselişinin arkasındaki etkenleri değerlendiriyor.

  Bitcoin (BTC) bir süredir toparlanma eğilimindeydi ancak konsolidasyon yaşıyordu. 4-9 Nisan tarihleri arasındaki hafta içinde Bitcoin tam olarak bu tanımda hareket etti. Öte yandan Bitcoin, daha önceki süreçlerde de piyasa hakimiyetinin bir bölümünü kaybetmişti. Bu durum son hafta içinde de gerçekleşince, birçok altcoinin önü açıldı.

  Ardından hafta sonuna girilirken sabah saatlerinde Bitcoin toparlanma hareketlerini hızlandırdı. Bitcoin’deki toparlanmalar aynı saatlerde Ethereum’a (ETH) da paralel şekilde yansıdı. Bununla birlikte 10 Nisan tarihinde TSİ 02.00 ile 07.00 arasındaki yükselişin sonucunda ETH 2.200 dolar ile tüm zamanların rekorunu tazeledi. Bitcoin’deki toparlanmalar ve Ethereum’un rekora ulaşması altcoinler açısından da oldukça önemli.

  Piyasaların en büyük iki kripto para biriminin yükseliş göstermiş olması, altcoinleri de genel tabloda benzer şekilde etkileyebilir. Analistler, Ethereum’un ulaştığı bu rekor seviyeyi ve bu yükselişin arkasındaki etkenleri değerlendiriyor.

  ETH 2.0 Sözleşmesindeki TVL Yeni Rekorunda

  Kripto para piyasaları bu gelişmeler sayesinde hafta sonuna hızlı bir başlangıç yapmış oldu. Sürecin nasıl ilerleyeceği ise bilinmiyor. Glassnode verilerine göre ETH 2.0 depozito sözleşmesinde kilitlenen ETH’nin (TVL) toplam değeri 8 milyar doları aşarak yeni bir ATH belirledi. Bir önceki rekor 6 Nisan tarihinde 7,9 milyar dolar ile belirlenmişti ve ETH o tarihte 2 bin 152 dolar seviyesindeydi.

  Azalan ETH Bakiyeleri

  Öte yandan analistlerin işaret ettiği bir diğer etken de borsalarda azalan ETH bakiyeleri. Santiment tarafından alınan verilere göre kripto para borsalarındaki ETH bakiyeleri Aralık döneminden bu yana %19 oranında azaldı. Ethereum’un soğuk cüzdanlara aktarılması, büyük ölçekli ETH satışlarını önlüyor ve analistler bunun satış baskısını azalttığını ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle