Kripto Para

İran’da 7 bin BTC madencilik cihazına el konuldu!

  Kripto para piyasaları Mayıs ayından bu yana özellikle Bitcoin (BTC) madenciliğine yönelik söylemler ve açıklamalardan dolayı çok sert darbeler aldı. Çin’den üst üste gelen olumsuz haberlerin ardından, BTC madenciliğine yönelik bir darbe de İran’dan geldi. İran’da 7 bin adet BTC madencilik cihazına el koyuldu.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayı ortasından bu yana Bitcoin (BTC) ve genel anlamda kripto para madenciliği ile ilgili olumsuz haberler ile büyük darbeler aldı. 12 Mayıs tarihinde Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden fitili ilk ateşleyen isim oldu. Musk, BTC madenciliğinde kullanılan fosil yakıtların çevreye zarar verdiğini söyledi ve Tesla’nın BTC ödemelerini askıya aldığını duyurdu. Ardından Çin’den üst üste gelen madencilik faaliyetlerini kısıtlama ve yasaklama haberleri, piyasada büyük deprem etkisi yarattı.

  Polis Ekipleri 7 Bin Madencilik Cihazını Ele Geçirdi

  Çin’den Mayıs ayında gelen kısıtlama ve yasaklama haberlerinin etkisi henüz geçmemişken, yakın tarihte benzer yönde haberler gelmeye devam etti. Gelen yasaklama haberleri sonrası 22 Haziran tarihinde BTC 30 bin dolar desteğinin de altına sarktı. Kripto para madenciliğine yönelik benzer bir haber de bu kez İran’dan geldi. BTC madenciliğinin tamamen yasal hale getirildiği İran’da, yasadışı madenciliğe fırsat tanınmıyor. Hükümet, 7 bin adet madencilik cihazına el koydu.

  İran kripto paralar konusunda, madencilik yönünde meşrulaştırma adımları atarak dikkatleri çekmişti. IRNA haberine göre İran’ın başkenti Tahran’da terkedilmiş bir binaya baskın yapan polis ekipleri 7 bin adet madencilik cihazı ele geçirdi. Binanın, BTC madenciliği için kullanıldığı ortaya çıktı.

  İran, Kripto Madencilerinin Yeni Adresi Olabilir

  İran, Çin’den gelen olumsuz haberler karşısında aslında kripto para piyasaları adına önemli bir adım attı. Madenciliğin İran sınırlarında devlet eliyle yasal hale getirilmesi ve İran’da enerji tarifesinin diğer birçok ülkeye göre daha uygun olması, İran’ı kripto para madenciliği konusunda ön plana çıkardı. Ancak yaşanan son olay ülkede yaygın görülen türden değil. Daha önce İran’da yasadışı madencilik faaliyeti tespit edilmemişti. Şimdi yapılan baskın sonrası, bu durumun piyasaya nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle