Kripto Para

ETH adreslerinin sayısı BTC adreslerini geçti!

  Kripto para dünyasının tarihinde ilk defa Ethereum adreslerinin sayısı Bitcoin adreslerinin sayısını geçti. Bu durum lider altcoinin BTC’ye göre çok daha popüler ve belirgin hale geldiğini işaret ediyor…

  Kripto para piyasasında lider Bitcoin’in (BTC) ardından Ethereum (ETH) geliyor. Ethereum, son 6 yıldır fiyat, boyut ve kapsam olarak rakibinin gerisinde kalmıştı. Ancak Bitinfocharts tarafından açıklanan verilere göre ETH tabanlı cüzdan adreslerinin sayısı, Bitcoin tabanlı cüzdanların önüne geçmeye başladı.

  Mevcut durumda kripto para dünyasında 757 binden fazla Ethereum adresi olduğu ifade edildi. Verilere göre aktif Bitcoin cüzdan adreslerinin oranında yüzde 40’a yakın bir gerileme yaşandı. Şu anda, Bitcoin’in birim başına 64 bin dolar fiyata ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığı Nisan ayına göre aktif cüzdan sayısı 1 milyon kadar geriledi.

  Bitcoin Adres Sayısında Yüzde 40 Azalma

  Kripto ticaret şirketi Equonex’in satış müdürü Justin d’Anethan’a göre lider kripto para biriminin rakamlarında son aylarda ciddi bir düşüş yaşanıyor. Bunun sebeplerini açıklayan deneyimli yönetici, Çin’in kripto para madenciliği faaliyetlerine yönelik yasaklayıcı baskı hareketlerini gösterdi. 

  Justin ayrıca BTC’nin genelinde görülen fiyat düşüşü ve ilk kez düşmeye başlamasından sonra mayıs ayında gelen satışların da gerilemelerde etkili olduğunu söyledi: “Bu faktörler, Ethereum’un yükselişi ve faydası ile birleştiğinde, aktif adres sayısı açısından Ethereum’un Bitcoin’i geçmesine katkı sağladı.”

  Ethereum’un Yükselişi Dikkat Çekiyor

  Ethereum ağının, Bitcoin alanında pek görülmeyen bir araç olan akıllı sözleşme yeteneklerine sahip olması öne çıkıyor. Ethereum’un son birkaç ayda popülaritesinin hızla arttığı gerçeği de analist ve yatırımcılar tarafından dikkat çekiyor. Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmanan ETH fiyatı o noktada yaklaşık 4 bin dolardan işlem gördü. 

  Justin, Ethereum fiyatına yansıyan olumlu gelişmeleri şu ifadelerle özetledi: “Ethereum, ekosisteminin olgunluğu nedeniyle akıllı sözleşmeler oluşturmak için tercih edilen platformdur ve her zaman böyle olmuştur. Bu amaçla, Ethereum, üzerine merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için tercih edilen platform haline gelmiştir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle