Kripto Para

Davada kritik gelişme! Ripple’ın talebi ne olacak?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında 1 yıldan uzun süredir devam eden davada bir yeni kritik gelişme daha yaşandı. Ripple, SEC’den 2018 yılına ait bir toplantının detaylarını talep etti. Ancak SEC, yine gizlilik kartını oynayarak bu talebi reddetti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada kazan kaynıyor. Yakın tarihlerde mahkeme, bazı mühürlü dosyaların açılmasına karar vermişti. Bu belgelerin, Ripple’ın eski yıllarda danışman şirketlerle yapmış olduğu görüşmeleri içeriyor olması, davada kritik bir gelişme olarak ele alınmıştı. Zira bu belgelerde Ripple lehine net bilgiler çıkması davayı Ripple galibiyeti ile sonuçlandırabilir. Öte yandan tam tersi bir durumda davanın kazananı SEC olabilir. 17 Şubat tarihinde belli olacak olan bu belgelerin öncesinde davada bir kritik gelişme daha yaşandı.

  SEC, Ripple’ın Talebini Reddetti

  Davaya ilişkin yaşanan bu kritik gelişmede ise Ripple, SEC’den bir belge talep etti. Ripple tarafı, SEC’den, 2018 yılında bir SEC üyesi ile Ripple CEO’su Brad Garlinghouse arasında gerçekleşen bir toplantının detaylarını içeren belgeleri istedi. Ancak SEC, daha önce de bazı taleplerde olduğu gibi yine gizlilik kartını öne sürdü. ABD’de, kurumların dahil olduğu davalarda, kurumların “gizlilik” hakkı ile bazı belgeleri paylaşmama seçeneği bulunuyor. SEC, Ripple davasında bu hakkını daha önce birçok kez kullanmıştı.

  Avukat James Filan’ın Açıklamaları

  SEC-Ripple davasının yakın takipçisi olan ve kendi görüşlerinde Ripple’ı haklı bulduğunu ifade eden Avukat James Filan, Twitter üzerinden “son dakika” diyerek yeni bir bilgi paylaştı. Ripple’ın, 2018 tarihli toplantıya ilişkin talebini duyuran Filan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Ripple, Brad Garlinghouse ve SEC eski üyesi Elad Roisman arasında 2018’de yapılan toplantının detaylarını talep eden başvurusunu resmi olarak yaptı. SEC ise gizlilik yasasına dayanarak bu talebi reddetti.”

  Mahkeme Bu Kararı Bozabilir

  SEC, davada Ripple’ın her talebini yerine getirmekle mükellef değil. Zira SEC bir devlet kurumu ve bu nedenle sadece uygun gördüğü bilgi ve belgeleri mahkeme ile paylaşıyor. Ancak bu kararı mahkemenin bozma yetkisi bulunuyor. Yani SEC-Ripple davasına bakan Yargıç Sarah Netburn ve Yargıç Analisa Torres, Ripple’ın bu talebinin yerine getirilmesini isteyebilir.

  Hatırlanacağı üzere Sarah Netburn, daha önce SEC’nin gizlilik yasası ile sunmak istemediği bazı dosyaların sunulmasına karar vermişti. Bu dosyalarda, SEC eski yöneticisi William Hinman’ın, Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olup olmadığına ilişkin açıklamaları ve kurum içi detayları yer alıyordu. Hinman söz konusu açıklamasında “Ethereum menkul kıymet değildir” demişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle