Kriptopara

3 Uzmandan XRP Geleceği ve 3 Ripple Fiyat Tahmini 2022

  Son dönemde yaşadığı hukuki süreç sonrasında düşüş trendi içine giren XRP, yeni fiyat hareketi ile yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Dijital ödeme platformlarının önem kazanmasıyla öne çıkan Ripple, analistler tarafından da takip ediliyor. Ripple projesinin tüm detayları ve XRP’nin geleceğine ilişkin uzman tahminlerini yazımızda bulabilirsiniz.  

  XRP Coin Geleceği

  Dijital ödeme platformu olarak kripto paraların etkinliğinin artırılmasını sağlayan RippleNet, kripto endüstrisinin önemli bir aktörü olarak görülüyor. Yaşadığı hukuki bir takım sorunlar sonrasında kısa süre önce toparlanmaya başlayan XRP, uzmanların da takip listelerinde ilk sıralarda görülüyor. Uzun vadeli proje hedeflerine bakılarak gelecek vaat ettiği ifade edilen Ripple (XRP) geleceği hakkında uzmanların tahminleri ise şöyle:

  • Economic Times’da yer alan değerlendirmelere göre XRP uzun vadeli fiyat artışı eğilimi göstermektedir. 2023 yılı için fiyat tahminini ise ortalama 1 dolar bandının üzerine çeken uzman görüşleri dikkat çekmektedir. 
  • Ripple Labs tarafından 2022 ve sonrasında yapılacak daha fazla iş ortaklığı ve gelecek olumlu haberler fiyatının 5 – 10 yıl vadede beklentileri karşılayacağı tahmin edilmektedir. 
  • Kullanıcıların XRP ile işlem yapmasının yaygınlaşmaya başlayacak olması da gelecek vizyonunu pozitif bir yöne çevirmiştir.  

  XRP Coin Geleceğine İlişkin Grafik Analizi

  Grafik analizleri son dönemde olumlu bir poz veren XRP, yakın zamanda iyi bir satış fırsatı sunmuştur. Ethereum ile yaşayacağı bir başkaldırı sonrasında Elliot görünümünün oluşması muhtemel görülmüştür. Elliot dalga teorisine göre mevcut hareketi tekrarlaması halinde boğa fiyatının 3 dolar üzerine çıkabileceği öngörülmektedir. Piyasa belirsizliği ve haber akışına göre değişecek bu tahminler yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Yeni direnç ve destek seviyelerine göre temkinli olunmasında yarar vardır.  

  Ripple (XRP) Coin Nedir, Nasıl Çalışır?

  XRP, RippleNet ismiyle piyasada yer alan dijital ödeme platformunda kullanılan bir para birimidir. Platform tarafından hem diğer dijital değerlere hem de SWIFT gibi var olan parasal ödeme platformlarına hızlı, düşük maliyetli ve ölçeklendirilebilir bir alternatif olarak hizmet vermektedir. Ripple ve XRP’nin çalışma prensibi ise kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • RippleNet platformu, XRP Ledger adlı dağıtık defter veritabanı üzerinde çalışmaktadır. 
  • Gerçek zamanlı bir brüt hesap kapatma sistemi olarak küresel düzeyde anlık parasal işlemlere olanak sağlamaktadır. 
  • XRP, Dijital değerler ve SWIFT gibi parasal ödeme platformları için ölçeklendirilebilir, ucuz ve daha hızlı bir şekilde çalışmaktadır. 

  XRP Coin Fiyatı Kaç Dolar?

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  XRP Coin Ne Olur?

  Balina tarafından yakın zamanda 100 milyon XRP satın alma işleminin gerçekleşmesinin ardından konsolide edildiği aktarılmıştır. Öte yandan SEC ve Ripple arasında görülen davaların XRP cephesinde olumlu sonuçlanması ani fiyat değişimlerine neden olma potansiyeline sahiptir. Yatırım amaçlı XRP almak isteyenlerin bir süre daha piyasaları izlemesi ve haber akışını takip etmesi daha güvenli yatırım için önemlidir.  

  XRP Coin Projesi Güvenilir mi, Alınır mı? 

  Küresel çapta faaliyet gösteren XRP Topluluğu tarafından idare edilmektedir. Topluluk odaklı projeleri arasında oldukça güçlü bir pozisyonda yer almaktadır. XRP hesap defteri ise işlemleri ortalama her 3 ila 5 saniyede veya bağımsız doğrulayıcı düğümler ile güvenlidir. İş ispatı modelinin aksine herkes Ripple için bir doğrulayıcı olabiliyor. 

  Üniversiteler, finansal kurumlar ve diğer daha pek çok önemli destek ile piyasalarda önemli bir konum elde edeceği düşünülmektedir. Piyasa değerine bakıldığında ilk sıralarda yer alan XRP, uzun vadeli planlamada değerlendirilebilir. Ancak piyasa riskleri mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve riskler yatırım öncesinde değerlendirilmelidir. 

  XRP Coin'i Benzersiz Yapan Nedir?

  RippleNet ödeme platformu olarak birçok benzersiz ve yenilikçi özelliği ile dikkat çekmektedir. İlk defa 2004 yılında Ryan Fugger tarafından ortaya atılan ödeme platformu, 2012 yılına kadar projeyi Jed McCaleb ve Chris Larson devralana kadar geliştirilmemiştir. Bu tarihten sonra hızlı bir yol kat eden Ripple, dağıtık defter veri tabanı ile benzersiz sayılmaktadır. Ripple’ı öne çıkaran diğer benzersiz yanları ise şunlardır:

  • Gerçek zamanlı brüt hesap kapatma sistemi olarak dünya çapında kullanılabilir. 
  • Anlık parasal işlemlere küresel düzeyde olanak sağlamaktadır. 
  • Tüm para birimleri platform üzerinde işlem yapmak için kullanılabilir. 

  Ripple (XRP) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? 

  Ripple (XRP) Coin avantajları:

  • Dijital ve diğer para birimleri ile ödeme işlemleri yapılmasını sağlar. 
  • Ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir blok zinciridir. 
  • Kamusal ve merkezi olmayan yapıya sahiptir. 
  • Düşük maliyet ve kanıtlanmış güvenilirlik sunmaktadır. 

  Ripple (XRP) Coin dezavantajları:

  • Hukuki süreç negatif etki yaratmaktadır. 
  • Devletlerin müdahale riskiyle karşılaşabilir. 
  • Fiyat performansı belirsizdir. 

  Ripple (XRP) Coin Hangi Borsalarda Listeleniyor?

  Dünyanın önde gelen birçok kripto para borsası üzerinden XRP satışı yapılmaktadır. İşlem ve piyasa çiftleri ile Binance gibi büyük borsalarda yatırım amaçlı al – sat gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu borsalarda işlem yapmadan önce risk faktörünü ve güvenilirlik unsurlarının araştırılması önerilmektedir. Yatırım amaçlı XRP aldıktan sonra dijital varlığınızı güvenilir soğuk veya sıcak cüzdanlara saklayabilir veya borsa hesabınızda tutabilirsiniz. XRP listeleyen borsalar kısaca şunlardır:

  • Binance 
  • OKX 
  • Bitget 
  • Bybit
  • FTX
  • Gate.io
  • KuCoin
  • BtcTurk 
  • bitHumb

  Ripple (XRP) Coin Fiyat Tahminleri

  XRP fiyat tahminlerinde 3 uzmanın görüşleri öne çıkmaktadır. Ripple hakkında piyasa oyuncuları ve uzmanlar tarafından takip edilen yeni haber akışı sonrasında daha olumlu yönde beklentiler oluşmuştur. Mevcut formasyon ile ilerleyişini sürdürmesi halinde 2022 yılında belirsizlik devam edecek, ancak uzun vadede nispeten bir toparlanma görülebilecektir. Yatırımcıların mutlaka bu kriterleri baz alarak işlem yapması tavsiye edilir. 

  Uzmanların görüşleri dahi olsa XRP hakkında yapılan fiyat tahminlerinin yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Yatırımcıların fikir edinmesi ve riski azaltarak kendi araştırmalarına göre işlem yapması son derece önemlidir. Bazı uzmanların XRP fiyat tahminleri ise şöyledir:

  • CoinMarketCap topluluğu tarafından XRP’nin 2022 Mart dönemi itibariyle fiyat tahmini kısa vadede 0,83 doları bulmuştur. Ancak bu fiyatın kalıcı olmayacağı düşünülmektedir. 
  • Price Prediction tahminlerinde ise XRP’nin uzun vadeli yükselişe geçeceği beklenmektedir. 2022 ortalamasında elde edeceği değerin 1,20 dolar üzerinde olabileceği görülmüştür. 
  • Wallet Investor ise +269% seviyesinde bir kazanç potansiyelini 5 yıllık long pozisyonda değerlendirmektedir. Daha kısa ve orta vadede ise yatırımcısının sağlam duruş sergilemezse kayıp riski ile karşılaşabileceği aktarılmaktadır. 2022 – 2023 için tahmini ise 1,19 dolar seviyesi olarak görülmektedir.  

  Sonuç Olarak

  Analistlerin XRP geleceği ve fiyat tahminleri hakkında görüşleri çelişkili bir zeminde buluşmaktadır. Bu çelişkiler nedeniyle fiyatı da işlem gördüğü piyasalarda ciddi bir oynaklık yaşamaktadır. Fiyat istikrarının sağlanması için biraz daha zaman gerekeceği ifade edilmektedir. XRP’yi yatırım amaçlı tercih etmek isteyenlerin bu piyasa risklerini dikkate alarak işlem yapmaları gerektiği tavsiye edilmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle