Kripto Para

Ripple’ın XRP’si, toplam arzın yarısının altında kaldı!

  San Francisco merkezli blok zinciri ve ödeme teknolojisi şirketi Ripple, 3. çeyrek XRP piyasaları raporunu yayımladı. Söz konusu rapora göre Ripple şirketinin sahip olduğu XRP’ler, ilk kez toplam arzın yüzde 50’sinin altına düştü. Ripple geçmiş dönemlerde, elinde çok fazla XRP olduğu için eleştirilere maruz kalıyordu.

  Son dönemlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile arasındaki “kayıt dışı menkul kıymet satışı” iddialı dava ile sık sık kripto para piyasasının gündeminde yer alan blok zinciri ve ödeme teknolojisi şirketi Ripple, 3. çeyrek XRP piyasaları raporunu yayımladı. Geçtiğimiz dönemlerde elinde yüklü miktarlarda XRP olduğu için birçok eleştiriye maruz kalmış olan şirketin, satın aldığı XRP’ler sayesinde XRP Ledger’ı (XRPL) merkezi şekilde kontrol ettiği iddia ediliyordu. Rapora göre Ripple’ın elindeki XRP sayısı ilk kez toplam arzın yüzde 50’sinin altına düştü.

  Ripple’ın Elinde XRP Sayısı Toplam Arzın Yüzde 50’sinden Daha Az

  Ripple’ın elindeki yüklü XRP token’ları sayesinde XRP Legder’ı kontrol ettiği iddialarının gölgesinde Aralık 2020’de XRP ile ilgili uzun soluklu bir dava açıldı. Bilindiği üzere SEC ile Ripple arasındaki davanın esas maddesinde XRP’nin yapısı ele alınıyor. Ripple şirketi tarafından yayımlanan 3. çeyrek raporunda, şirketin XRP birikimlerinin azalarak 50 milyar token’ın, yani toplam arzın yüzde 50’sinin altına gerilediği belirtildi. Ripple, gelen eleştirilere karşı yanıt verdi ve konuya ilişkin bir açıklama da Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’tan geldi.

  Ripple CEO’su Garlinghouse’un Açıklamaları

  Ripple, XRP için yapılan eleştirilere verdiği yanıtta, şirketin XRP sahibi olmasının XRP Ledger’ın Ripple tarafından yönetildiği göstergesinin doğru olmadığını belirtti. Aynı zamanda açıklamada durum bilgilendirmesi yapan Ripple’ın bu yanıtını Twitter’da alıntılayan Brad Garlinghouse, kendi hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

  “Yüzde 50’nin altında - büyük bir dönüm noktası! 10 yıldır Ripple, değer hareketi için hızı, güvenliği ve ölçeklenebilirliği için ürünlerimizde XRP ve XRPL kullanmaya odaklandı. Daha fazla müşteri ödeme akışlarında XRP kullandıkça, burada gerçek bir fayda olduğu açıktır.”

  Net XRP Satışları 3. Çeyrekte Geriledi

  Öte yandan Ripple’ın 3. çeyrek raporlarına göre net XRP satışlarının 2. çeyrekteki 408,9 milyon dolara kıyasla 310,68 milyon dolara gerilediği de bildirildi. Raporda öte yandan Ripple şirketinin sadece ODL (Talep Üzerine Likidite) işlemleri ile bağlantılı olarak XRP satmaya devam ettiği ve Ripple’ın ODL işi küresel çapta genişledikçe de ODL hacimlerinin arttığı belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle