Kripto Para

Binance CEO’su paylaştı: Kripto borsalarına 6 altın kural

  Dev kripto para borsası Binance kurucusu Changpeng Zhao, kripto para sektöründeki olumsuz havayı dağıtmaya çalışıyor. CZ sosyal medya hesabından kripto borsalarının sağlıklı çalışması için uymaları gereken 6 kuralı açıkladı…

  Kripto para sektöründe deprem etkisi yaratan FTX çöküşü sonrası toparlanma çabaları sürüyor. İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) bu alanda yeni açıklamalar yapmaya devam ediyor. Sektörün önde gelen ismi, kripto para borsalarının sağlıklı bir şekilde hizmet verebilmesi için uyulması gereken 6 altın kuralı açıkladı. 

  Geçen haftalarda Binance borsasını nasıl yöneteceğine dair sorulara yanıt verdiğini söyleyen CZ, kripto destek fonundan bahsetti: “FTX’in bariz dolandırıcılığından haksız bir şekilde etkilenen sağlıklı işletmeleri desteklemek amacıyla bir sektör kurtarma fonu oluşturmak için ortaklarla birlikte çalışacağımızdan bahsetmiştim. Bu konuda daha fazla bilgi yakında gelecek.” Ünlü CEO, borsalardaki güveni yeniden kazanmak için 6 temel kural hazırladığını dile getirdi. 

  Borsaların Uyması Gereken Kurallar 

  Binance kurucusu bu 6 kuralın tüm merkezi borsalarda kullanıcı güvenini sağlamak için hazırladıklarını açıkladı: “Henüz emekleme aşamasındayken birkaç kötü niyetlinin bu sektörün itibarını zedelemesine izin veremeyiz. Bizim rolümüz, her şeyden önce, kullanıcıları korumak olmalıdır. Kullanıcı fonları asla yanlış yönetilmemeli ve kullanıcı fonlarını güvende tutmak için tüm önlemler alınmalıdır. Borsa işlemleri şeffaf olmalıdır ve Binance’in bu konuda örnek teşkil etmesi gerektiğini biliyoruz.”

  Kripto Para Borsalarında Yeni Dönem 

  Merkezi borsaların uyması gereken kuralları açıklayan CZ şu şekilde sıralama yaptı: 

  1. Kullanıcı fonları asla alınıp satılmamalı veya yatırım yapılmamalıdır.
  2. Yerel coinler ile asla teminat verilmemelidir. 
  3. Borsadaki varlıkların canlı kayıtları şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır. 
  4. Binance’in kurduğu SAFU gibi güçlü rezerv sağlayacak fonlar kurulmalıdır. 
  5. Aşırı kaldıraçlı işlemler için borç verilmemelidir. 
  6. Güvenlik protokolleri güçlendirilmeli ve her zaman uygulanmalıdır. 

  Binance CEO’su CZ, tüm merkezi kripto para borsalarının KYC ve AML önlemlerinde sıkılaşması gerektiğini vurguladı. Ünlü isim ayrıca kripto para sektöründe şeffaflık ortamını sağlamak için bu kurallara mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle