Kripto Para

Nokia'dan blockchain hamlesi

  Finlandiya merkezli teknoloji şirketi Nokia da blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Kurumsal firmaların veri ve yapay zeka modelleri üzerinden ticaret yapabileceği blockchain tabanlı pazaryeri kuran Nokia tüm dikkatleri üzerine çekti…

  Kripto para ve blockchain dünyasında yer alan firmaların sayısı her geçen gün artarken, bunlara bir döneme damgasını vuran Nokia da katıldı. Finlandiya merkezli firmanın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında blockchain tabanlı yeni bir pazaryeri kurduğu bilgisi paylaşıldı. Nokia Data Marketplace adıyla paylaşılan bu yenilik sektörde büyük ilgi topladı.

  Nokia tarafından geliştirilen platformun, dijital dönüşüm ilkesine göre hareket eden firmalar için çok faydalı bir destek sunduğu öğrenildi. Ticari alanda dijital dönüşüm ve gelir modelini tercih eden firmalar, Nokia Data Marketplace kullanımı sayesinde çok sayıda avantajdan yararlanabilecek.

  Blockchain Üzerinde Veri Ticareti

  Nokia Data Marketplace sayesinde kurumsal firmalar ve komünikasyon hizmeti sağlayıcıları, büyük ölçekli datasetlere gerçek zamanlı olarak erişim sağlama fırsatı elde edebilecek. Nokia Data Marketplace bünyesinde veri ticareti yapmanın avantajlarından yararlanmak isteyen şirketler şimdiden projeye büyük ilgi duymaya başladı.

  Veri ticareti yapılmasına olanak tanıyan bu platformda ayrıca verilerin kullanımına ilişkin otorizasyon mekanizmaları da şirketler ve kullanıcılar tarafından entegre edilebilecek. Nokia Bulut ve Bilişsel Hizmetler Başkan Yardımcısı Friedrich Trawoeger, kripto para basınında geniş yankı bulan bu gelişmeyle ilgili konuştu.

  Kurumsal Şirketlere Güvenli Veri Sağlama Avantajı

  Trawoeger, blockchain teknolojisi kullanarak hazırlanan bu pazaryeri hakkında yaptığı açıklamasında güvenli veri sağlama avantajına dikkat çekti: “Müşterilerimiz, etkili ticari kararlar alabilmek için ihtiyaç duydukları verilere güvenli bir şekilde erişebilmek istiyor. Bu şirketler, Nokia Data Marketplace’teki modelleri kullanıp dijital çalışmaların üstüne gidebilir ve yeni gelir kaynakları oluşturabilir.”

  Nokia Data Marketplace ismi verilen bu platformda yer alan veriler çok farklı amaçlarda kullanılabilecek. Bu verilerin elektrikli araçların şarj edilmesi, çevresel verilerin ticarileştirilmesi ve tedarik zinciri otomatikleştirilmesi gibi alanlarda kullanımı mümkün olabilecek. Ayrıca ulaşım, limancılık, enerji, akıllı şehir ve sağlık gibi sektörlerde faaliyet gösteren kurumsal şirketler de bu hizmetten yararlanabilecek. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle