Kripto Para

İstanbul dijital finans merkezi olabilir!

  Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, kripto paralar ile ilgili olarak Anadolu Ajansı’na konuştu. Doğan’a göre fiziksel paralara ihtiyaç azalacak ve CBDC fikri güçlenmeye devam edecek. Doğan’a göre Türkiye de bu dijital sistemin bir parçası ve İstanbul da dijital finansın merkezi olabilir.

  Kripto para piyasaları değer anlamında son haftalarda kayıplar ile karşılaşmış olsa da ana akımda yer alma ve kabul görme anlamında günden güne büyümeye devam ediyor. Piyasaların büyümesi, kripto paraların artık daha fazla kabul görmesi, tüm dünyada artık dijital çağa doğru yumuşak bir geçişin de izlerini taşıyor. Dünyadan merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarının örnekleri gelmeye devam ettikçe de bu alandaki ilerlemelerin hızlanacağı düşünülüyor. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, konuyla ilişkili olarak Anadolu Ajansı’na konuştu.

  “İstanbul Dijital Finans Merkezi Olabilir”

  Doğan’a göre Türkiye söz konusu dijital akım da sistemin bir parçası olabilir. Hatta Doğan, İstanbul’un da dijital finans merkezi olabileceğini düşünüyor. Konuya ilişkin olarak Yakup Doğan’ın ifadeleri şöyle:

  “Merkeze bağlı kripto para olan dijital para fikri güçlenmeye başlamıştı. Ancak daha zamanı olduğu söyleniyordu. Ülkemiz dünyadaki bu akımda dijital sistemin bir parçası olabilir. İstanbul, dijital finans merkezi olabilir.”

  Doğan, Salgın Sürecinin Dijital Tecrübesini Artırdığını Düşünüyor

  Konuşmasında Covid-19 salgınının teknoloji ve bankacılık sektörüne olan etkisine de değinen Doğan, öte yandan dijital paraların önemine de değindi. Yakup Doğan, Yapı Kredi’nin “dijital bankacılık” alanında sınırları kaldırma hedefinin olduğunu ifade etti. Konuyla ilişkili olarak Yakup Doğan’ın ifadeleri şöyle:

  “Yeni dönemin fiziksel dünyadaki işlemlerin dijitale taşınacağı bir dönem olacağını öngörüyoruz. Salgın sürecinin yaşattığı tecrübe ile yeni dönemde artık daha fazla ıslak imza gerektiren işlemlerin de dijitale taşındığına şahit olacağız…”

  “Dijital Uygarlık Dönemi”

  Yakup Doğan, söz konusu açıklamalarında fiziksel paraya artık yeni dönemde ihtiyacın azalacağını dile getirdi. Kripto paralara da bu alanda vurgu yapan Doğan’a göre fiziksel paralara veda etmeye yakınız. Doğan yaklaşan dönemi “Dijital Uygarlık Dönemi” olarak adlandırdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle