Analistler uyardı: Bu 3 altcoinde FOMO'ya dikkat!

  Kripto para piyasasının önde gelen araştırma analistlerinden K33, 10 Ocak 2024'e kadar Bitcoin (BTC) spot borsa yatırım fonu (ETF) onayının kesin göründüğünü açıkladı. Uzmanlar ayrıca 3 altcoinde FOMO’ya karşı yatırımcıları uyardı.

  K33 araştırma başkanı Anders Helseth ve kıdemli analist Vetle Lunde’den kripto para sektörünün geleceğine ilişkin değerlendirme raporu geldi. Uzmanlar, BlackRock ve ARK Invest gibi büyük firmaların fonları için güncellediği nakit yaratma planlarının, Ocak ayında spot Bitcoin ETF'lerinin onaylanma olasılığını daha da artırdığını belirtti.

  Raporda vurgulanan bir diğer önemli nokta, geçtiğimiz hafta BTC’nin güçlü fiyat hareketiydi. Analistlere göre BTC’nin spot işlem hacminin önceki aylara göre önemli ölçüde yükseldi ve hızlı fiyat artışını beraberinde getirdi. Uzmanlar bu durumun yeni yatırımcıları cezbettiğini gösterdiğini ifade etti.

  Kurumsalların BTC’ye İlgisi Giderek Artıyor

  Rapora göre, BTC'nin yüksek işlem hacminde konsolide olması, alıcı ve satıcıların piyasada etkili olduğunu gösteriyor. BTC vadeli işlemlerindeki açık ilginin yeni yılın en düşük seviyelerine gerilediği belirtilirken, aynı dönemde Chicago Ticaret Borsası'ndaki kurumsal yatırımcıların BTC’ye olan ilgisinin arttığı da raporda yer aldı.

  CME'deki açık ilgi, geçen hafta 3.100 BTC artarak önemli bir artış kaydetmişti. Öte yandan analistler, Bitcoin spot ETF'lerinin onaylanması durumunda CME'deki vadeli işlemlere dayalı ETF'lerden önemli bir rotasyon öngörüyor. Ayrıca, ETF onayının ardından aktif tüccarların mevcut uzun pozisyonlardan kar elde etmelerinin muhtemel olduğuna dikkat çekiyorlar.

  Bu Altcoinlerde FOMO Tehlikesi Sürüyor

  Raporda, son 20 gün içinde önemli değer artışları yaşayan altcoinlerin (Solana, Ordinals, Bonk gibi) piyasada bir FOMO (Korku Kaçışı) etkisi yarattığı belirtiliyor. K33 analistleri, SOL, ORDI ve BONK kripto para birimlerinde yeni işlem açmak isteyen yatırımcılara dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu.

  Ayrıca analistler altcoin şenliğinin, BTC’nin likidasyon basamaklarına daha az maruz kalmasına yardımcı olarak BTC için sağlıklı kaldıraç koşulları oluşturabileceğine dikkat çekti. Ancak, bu durumun genellikle piyasanın zirveye yaklaştığının bir göstergesi olarak nitelendirilmesine rağmen, şu anda Bitcoin için olumlu bir faktör olarak değerlendiriliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle