BTC’deki düşüşün nedenleri - Ayı sezonu mu geliyor?

  Bitcoin fiyatında yaşanan sert düzeltme hareketi kripto para piyasasının toplam değerinde de gerilemeye yol açtı. Mevcut aylık mumun çoğunu yok ederek gerileyen BTC fiyatında düzeltmenin nedeni belli oldu…

  Bitcoin piyasasında tehlikeli bir üç aylık kapanış dönemi yaşanıyor. Lider kripto para birimindeki düşüşte doların yeniden güç kazanması etkili olduğu açıklandı. Bitcoin yatırımcılarının ve kurumsal firmaların ciddi oranda BTC satışı yapmasında, doların değer kazanması etki gösterdi

  Geçtiğimiz dönemde de benzer bir satış hamlesi yaşayan Bitcoin fiyatı, tam olarak iyileşme sağladıktan sonra yine satış dalgası ile karşılaştı. Kripto para uzmanları, BTC fiyatının daha düşük seviyelere gelme riskine dikkat çekerek BTC yatırımcılarını uyardı. Analistler, Bitcoin fiyatındaki yükseliş momentumunun düşmeye başladığını vurguladı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  DXY Dolar Döviz Endeksi Bitcoin’i Etkiledi

  Uzmanlar, kripto para piyasasında ve özellikle Bitcoin fiyatında görülen sert düzeltme hareketine sebep olarak DXY dolar endeksini öne çıkardı. Pek çok analiste göre DXY dolar döviz endeksinin tehlikeli bir fraktal geçmiş döngülere girmesi durumunda, kripto para piyasasını kötü günler bekliyor.

  Eğer DXY’de bu tür bir döngü başlarsa, Bitcoin fiyatının son düşüşten sonraki tüm kazanımlarının da kaybedileceği öngörülüyor. Bu durumda etkili bir düşüş trendinin başlayacağı ve BTC ile birlikte diğer kripto para birimlerinin de bu durumdan olumsuz etkileneceği düşünülüyor.

  Bitcoin’de Ayı Piyasası Başladı Mı?

  Finans uzmanları paraların döngüsel davranış halinde olduğuna ve bu şekilde hareket ettiğine dikkat çekiyor. BTC, 2017 yılındaki zirveye ulaştıktan sonra uzun süren bir ayı piyasasına girmişti. Kripto para uzmanları, bu dönemde BTC fiyatındaki ayı piyasası hareketini başlatan şeyin, doların orta vadede tersine dönmesi olarak açıklıyor. 

  Bitcoin fiyatındaki son düşüşte etkili olan doların değer kazanması durumu, Bitcoin yatırımcıları tarafından tedirginlikle karşılanıyor. Uzmanlar, bu yılki kripto para piyasasının geçmiş yıllardan farklı olduğunun düşünülmesini en tehlikeli unsur olarak görüyor. DXY dolar döviz grafiği, Bitcoin’de boğa piyasasının bittiğini ve ayı piyasasının başladığını gösterse de uzmanlar farklı senaryolar üzerinde duruyor. Uzmanlara göre Elliott Dalga Teorisi gerçekleşirse, Bitcoin yükseliş trendine devam edebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle