Kriptopara

Polkadot Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Geleneksel olarak madencilik özel cihazlar üzerinden, kripto para ile yapılan işlemlere onay vererek, ağa katkı ile kripto para ödülü almak işlemidir.

  Polkadot (DOT) ise teknik olarak bu şekilde madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değildir. DOT kullanıcıları madenciliğe alternatif olarak staking işlemi yaparak ağa katılırlar ve ödül kazanırlar. Bu yolla kişi ne kadar DOT bakiyesi varsa o oranda yeni DOT kazancı elde erler. Yani kullanıcılar DOT harcaması yapmama şartıyla ödül elde edebilir. 

  Polkadot Proof Of Stake (POS) Madenciliği Nedir?

  Polkadot, Proff of Stake madenciliği, Proof of Work (POW) madenciliğinden daha avantajlı imkanları sunan ve cüzdanda DOT biriktirme ile gerçekleştirilen madenciliktir. Bu işlemde kişi ilk olarak kripto para borsalarından bir miktar DOT satın alır. Ardından DOT miktarını kripto para cüzdanında kitler. Diğer bir ifade ile belirli bir süre kullanmamak için söz verir. Bu vade sonunda ise ekstradan DOT kazanır. 

  Polkadot Madenciliği Nerde Yapılır?

  DOT Proof Of Stake Madenciliği belirli kripto para borsalarında yapılabilir. Belirli borsalar DOT saklamaya uygun olan sanal cüzdanları ağ kullanıcıları için hesap açılışlarında sunarlar. Bu borsaların başında ise Binance yer alıyor. 

  Ayrıca Polkadot’un kendi ağında bulunan kripto para cüzdanlarında kilitleme işlemi yaparak da stake işlemini başlatabilirsiniz.

  DOT Proof Of Stake Madencilik Adımları Nelerdir?

  DOT Proof Of Stake Madencilik adımları şu şekilde sıralanır:

  • DOT stake etmek için kişi ilk olarak Binance gibi stake işlemine imkan sunan tercih ettiği bir kripto para borsası platformuna internet üzerinden giriş gerçekleştirir.
  • Ardından ana sayfa üzerinden yer alan "kayıt ol" sekmesine giriş yapılır.
  • Ekrana gelen tablo e-posta ve kimlik bilgileri ile doldurulup onaylanır.
  • Yeni sayfadan ise "hesaba para yatırma" sekmesine girilip, bu alanda kredi kartından veya kişisel banka hesabından kripto para sanal cüzdanına para transfer edilir.
  • Son olarak yeni pencereden "kripto para al" sekmesine tıklanıp DOT ve miktarı seçilerek satın alma emri tanımlanır.
  • Ardından sanal cüzdan ve içindeki DOT bakiyesi görüntülenir. Bu bakiye için cüzdan üzerinden "stake" konutu seçilerek, süre bilgisi girilerek tanımlama yapılır.

  Tüm bu adımlar sonunda artık DOT Proof Of Stake Madenciliğini yapmak ve vade sonunda ekstra DOT bakiyesinin cüzdana geldiğini görüntülemek mümkün hale gelir. 

  Ayrıca Polkadot’un kendi web sitesi üzerinden indireceğiniz bir masaüstü cüzdanı üzerinden de DOT kazanmak için POS madenciliği yapabilirsiniz. 

  DOT Madenciliğinde Kazanç Neye Göre Belirlenir?

  DOT, Proof Of Stake madencilik tipinde elde edilen kazanç için sabit bir rakam vermek mümkün değildir. Kişi kripto para cüzdanında ne kadar fazla DOT saklayabiliyor ve ne kadar uzun vadede DOT alım-satım işlemi yapmazsa, o kadar yüksek oranda yeni DOT miktarı elde eder. Kazandığı DOT miktarı da otomatik olarak POS madenciliğine dahil olur ve kazanç sürekli olarak artar.

  DOT Soğuk Proof Of Stake Madenciliği Nedir?

  DOT’u donanım cüzdanda depolama üzerinden yapılan ve staking işleminin baz alındığı madencilik tipi DOT Soğuk Proof Of Stake için ilk olarak DOT fiziki cüzdanları edinilmelidir. Bu cüzdanlar internet üzerinden satın alınabilen ve USB belleği andıran bir modele sahip olan soğuk depolama aygıtlarıdır. 

  Alınan bu donanım cüzdana, kripto borsasından kazanılan DOT’lar transfer edilir. Ardından cüzdan bir masaüstü bilgisayara takılıp arayüzünde ilgili "staking" komutu tanımlanır. İşlem ardından belirli bir süre DOT miktarı alım-satım işleminde kullanılmadıkça DOT kazançları cüzdana yansır. 

  Sonuç

  Kısa sürede en popüler kripto paralardan biri haline gelen Polkadot madenciliği ile de büyük ilgi görüyor. Uzun vadeli yatırım yapmış olan kullanıcılar için büyük avantajlar sunan Polkadot madenciliği, yatırımcılarını mutlu ediyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle