Kripto Para

Dijital vergilerin konuşulduğu G7 zirvesi sona erdi

  Kripto para sektörünün yakından takip ettiği G7 ülkeleri zirvesinde önemli konular gündeme geldi. Koronavirüsün ekonomik etkilerinin yanı sıra dijital vergilendirme ve CBDC’ler liderler arasında tartışıldı…

  G7 ülkeleri temsilcileri, 2020 yılı Aralık ayında yaptıkları son görüşmede, kripto para sektörüne yeni regülasyonlar yapılması gerektiğini söylemişlerdi. Bu hedefe paralel bir şekilde Japonya Maliye Bakanı, bu hafta yapılan G7 zirvesinde dijital paraların ele alınmasını önermişti. Kripto para sektörünü yakından ilgilendiren konuların ele alındığı toplantı sona erdi.

  G7 zirvesinde konuşulan konular, global ekonominin toparlanması, dijital teknoloji şirketlerinin vergilendirilmesi, ekonomik açıdan zayıf durumda olan ülkelerin desteklenmesi şeklinde sıralandı. Öte yandan toplantı süresi boyunca Bitcoin ve altcoin fiyatları da doğrudan isim geçmemesi sebebiyle yatay seyrindeki işlemlerine devam etti.

  Büyük Teknoloji Şirketlerine Yeni Vergiler

  Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak, dijitalleşen dünya ekonomisinin vergi bazında bazı zorluklara sebep olduğunu söyleyerek bu konuda vergi düzenlemeleri yapılması gerektiğini belirtti. Maliye Bakanı söz konusu sorunlara ve zorluklara küresel çapta bir çözüm bulmaya çalıştıklarını dile getirdi. 

  Öte yandan Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, vergi kaçıran büyük teknoloji şirketlerinin önüne geçmek için yeni düzenlemeler yapılacağını kaydetti. Söz konusu vergi kaçıran şirketlere bahar aylarından itibaren yeni bir vergi politikasının uygulanabileceği ifade edildi. Bu tartışmaların ardından konu koronavirüs sonrası ekonomik iyileşmeye geldi. 

  ABD Hazine Bakanı’ndan Açıklama

  ABD’de Başkan Joe Biden yönetimi ile birlikte stratejik kararlar alan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen toplantıda aktif bir rol üstlendi. Yellen, ekonomik iyileşme ve teşvik paketleri konusunda büyük adımların atılma zamanının geldiğini belirtti. IMF Başkanı Kristalina Georgieva global aşı çalışmalarına destek olunacağını söyledi. 

  G7 ülkelerinin liderleri ve temsilcileri, daha sonra dijital vergilendirme konusunu ve dijital merkez bankası paralarını (CBDC) gündemine aldı. Ancak basına yansıyan kripto para haberlerine göre henüz bu konuların detayları basınla paylaşılmadı. Liderlerin kripto para sektörü hakkında neler konuştukları merak konusu oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle