Matrixport analizi: BTC, ETF onayı almasa bile yükselir

  Matrixport analisti Markus Thielen'e göre Bitcoin (BTC), SEC'in spot ETF başvurularını onaylamasa dahi yükselmeye devam edebilir. Analize göre, artan likidite, yaklaşan halving ve Donald Trump'ın seçim ihtimali, Bitcoin'in geleceğine pozitif etki edebilir.

  Matrixport analisti Markus Thielen tarafından yapılan analize göre, BTC’nin fiyatındaki yükseliş eğilimi, bir dizi faktörün etkisi altında devam edebilir. Thielen, ABD para piyasası fonlarının değerindeki artışın, Covid-19 salgınından bu yana 3 trilyon dolardan 6,1 trilyon dolara çıkmasıyla yakından ilgili olduğunu belirtiyor.

  Bu artış, yılda 370 ve günde 1 milyar dolar değerinde faiz ödendiği anlamına gelirken, analiz raporuna göre bu likiditenin bir kısmı kolaylıkla hisse ve kripto para piyasalarına yönlendirilebilir. Öte yandan Nisan/Mayıs 2024 tarihlerinde Bitcoin'in blok ödülleri 6,25 BTC'den 3,125 BTC'ye düşecek olan halving etkinliği de Bitcoin'in fiyatını etkileyebilir.

  BTC’de Yükselişi Sürdürecek Faktörler

  Matrixport Araştırma Müdürü Markus Thielen, geçmiş yıllardaki halving dönemlerinde BTC’nin ortalama yüzde 192 getiri sağladığına dikkat çekerek, benzer bir senaryonun tekrarlanabileceğini öne sürüyor. Analiz raporunda dikkat çeken bir diğer konu ise ABD'de 2024'te yapılacak olan başkanlık seçimleri.

  Thielen, ABD Başkanlığı’na Donald Trump'ın tekrar seçilme olasılığının mümkün olduğunu belirtiyor ve Trump'ın politikalarının hisse ve kripto para piyasalarını yükselişe geçirebileceği öne sürülüyor. Tecrübeli analist Markus Thielen, bu yılın sonuna kadar BTC fiyatının 40 bin ila 50 bin dolar aralığında kalmasını beklediğini ifade ediyor.

  Spot BTC ETF Onayıyla Daha Fazla Artış Mümkün

  Analistin sunduğu bu optimist senaryo, yatırımcıları ve kripto para takipçilerini geleceğe dair umutlarını yeşertmeye yetti. Kripto para analiz platformu Matrixport'un son raporu, BTC’nin gelecekteki potansiyel yükselişine ilişkin öngörüler sunarken, spot ETF onayı almasa bile BTC’nin pozitif bir performans sergileyebileceğini vurguluyor. Ancak uzmanlar onaylanma ihtimalini yüzde 90 gördükleri spot BTC ETF’lerin başlatılmasıyla birlikte BTC’de daha fazla artış yaşanabileceğini belirtiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle